Ministryně školství Kateřina Valachová (2. 7. 2015).

Ministryně školství Kateřina Valachová (2. 7. 2015). | foto: Michal Šula, MAFRA

Děti by měly o situaci v Evropě mluvit s učiteli i rodiči, míní Valachová

  • 70
Ministerstvo školství umožní školám reagovat na větší počet dětí cizinců. „Ráda bych, aby děti měly dostatek informací o tom, co se nyní v Evropě děje, mohly o tom diskutovat se svými učiteli a také se svými rodiči doma - úplně přirozeně,“ napsala v on-line rozhovoru se čtenáři ministryně školství Kateřina Valachová.

Během dvou měsíců v úřadu již Valachová stihla svést boj s ministrem financí Andrejem Babišem o rozpočet školství na příští rok, odložila plány svého předchůdce Marcela Chládka na povinnou maturitu z matematiky a podpořila výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti. Řada změn ji však teprve čeká.

V on-line rozhovoru pro iDNES.cz ministryně čtenářům napsala, že se nehodlá funkce držet za každou cenu. Ráda by však splnila své plány. Do konce roku prý bude navštěvovat školy v různých krajích Česka a od učitelů sbírat praktické poznatky, jak situaci českého školství co nejvíce zlepšit.

Chat s Kateřinou Valachovou

Na otázku, zda současné školství nezapomíná na nadané žáky, odpověděla, že nikoli. „Podpůrná opatření, která připravujeme, budou pamatovat i na ně a máte pravdu, asistenti pedagoga vždy nespasí. Na nadané děti pamatuje novela školského zákona, kromě toho zvláštním ustavením. Již dnes MŠMT realizuje řadu programů na podporu nadaných dětí,“ napsala Kateřina Valachová.

Školy se u cizinců soustředí na výuku cizího jazyka

Všudypřítomné téma uprchlíků se objevilo i v on-line rozhovoru s ministryní. Jednoho ze čtenářů zajímalo, zda se pro děti cizinců budou připravovat speciální výukové režimy.

„Migrační vlna, které v této chvíli Evropa čelí, je něco mimořádného. Proto jsem zadala zpracování jednoho většího dotačního programu, který MŠMT vyhlásí na podzim a umožní školám podle jejich konkrétní situace zareagovat na nutnost větší informovanosti dětí a možný větší počet dětí cizinců v našich školách,“ uvedla ministryně. Zvláštní pozornost prý bude věnována výuce českého jazyka.

„Ráda bych, aby děti měly dostatek informací o tom, co se nyní v Evropě děje, mohly o tom diskutovat se svými učiteli a také se svými rodiči doma - úplně přirozeně,“ vyjádřila se k obavám čtenářky, že dětem bude něco „vtloukáno do hlavy“.

Předškolní vzdělání je zárukou úspěchu v dalších letech

Čtenářům také vysvětlovala, v čem jsou podle ní výhody povinného roku předškolního vzdělání, který plánuje zavést. „Mým cílem je, aby poslední rok před zahájením školní docházky všechny děti v mateřské škole měly co nejkvalitnější přípravu na úspěšný začátek v první třídě. Zkušenosti z ostatních zemí ukazují, že je to správná cesta a že kvalitní předškolní vzdělání je zárukou úspěchu a kvality v následujících letech docházky,“ domnívá se.

Kapacita je podle ní ve většině mateřských škol dostatečná. „Ve spolupráci s kraji a obcemi budu nyní zaměřovat svou pozornost cíleně na okresy s nedostatečnou kapacitou, aby naše děti měly reálnou možnost předškolního vzdělávání,“ uvedla Valachová. Konkrétní opatření na posílení většího počtu učitelek v mateřských školách prý zveřejní na podzim.

Nicméně rodiče, kteří z různých důvodů nechtějí posílat děti do školky, budou mít podle Valachové možnost využívat individuální plán s pravidelným přezkoušením. „Ráda bych, aby mateřské školy byly prostředím, kam děti rády chodí a do kterého se těší,“ prohlásila.

Kateřina Valachová se stala ministryní školství v půlce června. Předtím působila tato vystudovaná právnička jako náměstkyně ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a zároveň byla místopředsedkyní Legislativní rady vlády. Mezi lety 2013 a 2014 zastávala pozici ředitelky legislativního odboru v Senátu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video