Luboš Palata, redaktor iDNES.cz

Luboš Palata, redaktor iDNES.cz | foto: archiv L. Palaty

Protesty na Ukrajině neskončí krveprolitím, myslí si reportér Palata

  • 27
Protivládní protesty na Ukrajině v poslední dnech eskalují. Na otázky čtenářů iDNES.cz odpovídal reportér MF DNES a iDNES.cz Luboš Palata, který strávil několik dní přímo v Kyjevě. Podle něj lidé vyšli do ulic protestovat sami za sebe a protesty neskončí krveprolitím, i když panují obavy z vyhlášení výjimečného stavu.

Série protivládních demonstrací propukla v metropoli i v dalších ukrajinských městech poté, co prezident Viktor Janukovyč koncem listopadu odmítl podepsat připravenou asociační dohodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Opozice žádá demisi vlády i prezidenta. Nespokojenost opozice vzrostla, když Kyjev začal vyjednával s Moskvou o takzvaném strategickém partnerství.

Reportér Luboš Palata on-line

Odpovědi na čtenářské otázky můžete číst zde.

Luboš Palata uvedl, že protesty nejdříve nikdo neorganizoval. "Hlavně studenti prostě šli do ulic, aby podpořili podpis dohody s EU." Palata vylučuje řízení dění z venku: "Ukrajinci vyšli do ulic sami od sebe. Za nitky nikdo netahá." Naopak je to možné u prezidenta Janukovyče, domnívá se.

Čtenáře iDNES.cz zajímal i jeho osobní názor na prezidenta Janukovyče. Poznamenal, že o něm nemá nejhorší mínění. "Ale nevím, pod jak velkým tlakem Ruska a svého okolí je a zda v příštích dnech či hodinách nepřekročí hranici, odkud nebude návratu." Navíc prezident Janukovyč vzešel ze svobodných voleb a východ Ukrajiny ho stále většinově podporuje, dodal Luboš Palata.

Brutální postup policie z minulé soboty

Zásadní zlom pak nastal před týdnem v sobotu nad ránem: na kyjevské náměstí Nezávislosti, jež je středobodem nynějších protestů (stejně jako před devíti lety při oranžové revoluci) vtrhlo asi pět set příslušníků speciálních policejních jednotek Berkut a prostranství násilně "vyčistili". V nemocnici skončilo několik desítek lidí, což okamžitě vyhnalo do ulic další tisíce Ukrajinců. Premiér Mykola Azarov se v úterý za brutální postup policie omluvil. Opozici se však v parlamentu nepodařilo prosadit návrh na odvolání vlády.

Mezi demonstranty je řada zraněných. Tvrdé střety nastaly před týdnem u prezidentského paláce, kde byli zranění na obou stranách a kde podle Palaty policie mlátila i novináře. Devět lidí bylo nezákonně odsouzeno. Novinář navíc upozorňuje: "Největší obavy však panují ze zmizení asi deseti demonstrantů, nikdo nic už týden neví o jejich osudu."

Statisíce lidí vyšly do ulic v neděli

Dosud největší protesty zažila Ukrajina v neděli. Na protivládní demonstraci v centru Kyjeva se sešly statisíce lidí. Odpoledne protestující strhli sochu vůdce bolševické revoluce v Rusku Vladimira Iljiče Lenina, které poté urazili hlavu, informovala agentura Reuters. Lidé pak trosky sochy rozbili kladivy, přitom skandovali "Sláva Ukrajině".

Své poselství nechala prostřednictvím dcery zaznít i vězněná vůdkyně opozice Julija Tymošenková. "Naším cílem je okamžitý odchod ukrajinského prezidenta," pronesla dcera někdejší ukrajinské premiérky Jevgenija Tymošenková k nedozírnému moři demonstrantů.

Dav v reakci zaburácel hromovým skandováním "demise, demise". "Nevzdávejte se, neustupujte, neusedejte k jednacímu stolu s mocí, která má na rukou krev," četla Jevgenija z proslovu (více o nedělních protestech zde).

Juliji Tymošenkovou považuje reportér Palata za politickou vězeňkyni, ale o jejím návratu do vysoké politiky pochybuje.  "Tymošenková je nesmírně charismatická dáma. Patří ale mezi ukrajinské střední oligarchy, se všemi plusy i minusy," doplnil.

Palata také uvedl, jak by se měla situace dále ubírat. "Je třeba demise současné vlády a nějaký přechodný kabinet, který vyvede Ukrajinu z krize a k podpisu dohod s EU."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video