Íránský chargé d'affaires v Praze Gholam Réza Deríkvand.

Íránský chargé d'affaires v Praze Gholam Réza Deríkvand. | foto: www.iranemb.cz

Proti Židům nic nemáme, vzkázal čtenářům iDNES.cz íránský diplomat

  • 43
Írán přistoupil na omezení svého jaderného programu a nový prezident Hasan Ruhání si telefonuje s Obamou. Je to začátek nových vztahů se Západem? A jak Teherán vnímá hrozby Izraele? Na tyto i další otázky čtenářům odpovídal iDNES.cz íránský chargé d´affaires v Praze Gholam Réza Deríkvand.

Na konci listopadu se Írán předběžně dohodl s představiteli šesti západních mocností na omezení svého jaderného programu. Islámská republika souhlasila, že zastaví obohacování uranu nad úroveň pěti procent a umožní inspekce ve svých jaderných zařízeních. Západ na oplátku uvolní sankce, které drtí íránskou ekonomiku (více čtěte zde).

Odpovědi íránského diplomata si přečtěte zde

"Obě strany ukázaly zájem odstranit překážky a nedůvěru. Dohoda je vzájemná a bude fungovat v případě, že ji budou ctít všechny strany, " říká íránský diplomat Deríkvand k ženevské dohodě. Dodává, že Írán chápe, že ne vše se dá vyřešit přes noc, nicméně íránská vláda sjednanou dohodu bere jako závaznou. "Většinou jsou to vlastníci nukleárních zbraní, kdo se bojí nestability a necítí se bezpečně," doplnil.

Názory na dosaženou dohodu se nicméně liší. Americký prezident Barack Obama ji může považovat za svůj zahraničněpolitický úspěch a prohlásil, že představuje pokrok na cestě k bezpečnějšímu světu. V Izraeli ale nadšení nejsou. Někteří politici dokonce výsledek ženevských jednání označili za novou Mnichovskou dohodu a premiér Netanjahu sdělil, že židovský stát se jí necítí vázán. (více čtěte zde)

Írán versus Izrael

Snad nejčastějším tématem otázek čtenářů iDNES.cz byly vztahy mezi Íránem a Izraelem. Gholam Réza Deríkvand čtenářům vzkázal, že známý výrok o "vymazání Izraele z mapy" vznikl nepřesnou interpretací výroku bývalého prezidenta Ahmadínežáda.

"Íránci nemají nic proti Židům, protože v Íránu žije dosti velká židovská menšina, která je dokonce zastoupena v parlamentu. Dobré vztahy mezi Íránci a Židy jsou přirozené a nevraživost je importována," soudí íránský diplomat. Nicméně Izrael jako hrozbu vnímá. "Izraelský režim již stokrát hrozil Íránu," dodal. 

Řešení blízkovýchodní krize vidí íránský chargé d´affaires Deríkvand v respektování přání občanů. "Jedinná cesta je respektovat vůli lidí a národů v regionu, nikoliv jim diktovat, co mají dělat. A to je pravá demokracie," uvedl.

O Íránu se hovoří také v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii. Teherán dlouhodobě podporuje libanonskou milici Hizballáh, která bojuje po boku vojáků prezidenta Bašára Asada. Sýrie se tak stala kolbištěm, na kterém se utkávají dvě regionální velmoci: šíitský Írán a sunnitská Saúdská Arábie, která podporuje protiasadovské povstalce (více čtěte zde).

"Je nemožné přinést demokracii kterémukoliv národu prostřednictvím terorismu," říká íránský diplomat ke komplikované situaci v Sýrii. "Íran respektuje vůli Syřanů a pevně věří v politické řešení této krize. Stabilita Sýrie a mírové řešení její krize je naprosto klíčové nejen pro Sýrii, ale také pro celý region i celý svět." 

Stále více Čechů objevuje krásy Íránu

Pro turisty je Írán velmi přátelská země, která se může pochlubit mnoha krásami. Nad Teheránem se tyčí pohoří Alborz korunované pětitisícovým vulkánem Dámávandem, na východě se rozkládají nekonečné pouště. Milovníky památek nadchne Isfahán, město tisíce zahrad či Persepolis, odkud Achajmenovci svého času vládli světu. Díky levným letenkám krásy Persie v poslední době objevují čím dál více i Češi.

I proto čtenáře iDNES.cz zajímala otázka víz či bezpečnosti v Íránu. Jeden z čtenářů se dokonce zeptal, jestli "protiislámská rétorika" Miloše Zemana neovlivní vydávání turistických víz pro české občany. Šéf íránské ambasády vzkazuje, že vízová politika se nemění, podle něj lze dokonce vypozorovat zrychlující se udílení víz pro české občany.

"Úroveň bezpečnosti je velmi vysoká a je nesrovnatelná prakticky s žádnou zemí v regionu," napsal íránský diplomat. Přesto upozornil na některá rizika na východních hranicích s Afghánistánem, kde úřady bojují proti pašerákům drog.

Islámská republika Írán nemá v České republice svého velvyslance od roku 1998, kdy se z Prahy začalo šířit perskojazyčné Rádio Azádí (dnes už Rádio Fardá). Jeho vysílání je vůči islamistickému režimu kritické a je financováno z Washingtonu. Teherán v reakci z České republiky odvolal svého velvyslance a od těch dob zastupitelský úřad Praze vede chargé d´affaires, čili diplomat nižší úrovně.

Od roku 2011 v české metropoli úřaduje Gholam Réza Deríkvand, který diplomatické zkušenosti nabíral například v Moskvě, Tokiu či Dublinu. V České republice se mu líbí, dokonce uvedl, že Česko považuje za jednu z nejkrásnějších zemí na světě. "Praha je naprosto unikátní město, především pro přátelskou atmosféru. Obdivuji místní architekturu a také malebnou českou přírodu," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video