Onkologie získala významný přístroj

Pardubice - Onkologicky nemocní z Pardubického kraje nyní mají větší šanci, že jejich onemocnění bude odhaleno včas. Nebudou totiž už muset čekat na speciální vyšetření pomocí magnetické rezonance, za kterým doposud museli dojíždět do Hradce Králové. V pardubické nemocnici byla včera otevřena první část nového radiologického centra za zhruba šedesát milionů korun, které bude sloužit pro zhruba půl milionu obyvatel kraje. Přibližně stejně lidnatý region obhospodařují podobná zařízení například v Rakousku.

„Magnetická rezonance je přístroj, který je pro nemocnici našeho typu naprosto nepostradatelný. Bude sloužit pro celý Pardubický kraj v diagnostice onkologických onemocnění a poškození měkkých tkání či postižení mozku,“ vysvětluje ředitel pardubické nemocnice Jan Feřtek.

Doposud bylo zařízení pracující na bázi proměřování magnetických polí k dispozici v Hradci Králové a sloužilo pro téměř milion obyvatel celých východních Čech. Proto byl také pořízeno ze státní dotace. Jeho kapacita ale nestačila. Vzhledem k tomu, že jde o technologii v ceně několika desítek milionů korun, bez spolupráce s českou pobočkou řecké soukromé společnosti Multiscan by si pardubická nemocnice nemohla její využívání dovolit.

„Dokončili jsme nyní první etapu projektu, na kterém jsme pracovali tři roky. Aktivovali jsme pracoviště magnetické rezonance, což je zobrazovací technologie. Zbytek radioterapeutického vybavení ozařoven našeho onkologického centra chceme otevřít v listopadu,“ říká ředitel pardubické nemocnice.

Partnerství, které pardubická nemocnice uzavřena se soukromou společností, je podle Feřtka v zemích Evropské unie naprosto běžné.

Oproti Česku tam totiž v oblasti zdravotnických zařízení tak ostrá hranice mezi tím co je státní, krajské či veřejné neexistuje.

Spolupráce se vždy odvíjí podle přesně vypracovaných smluvních vztahů, mezi organizací, které slouží ve veřejném zájmu a je napojena na veřejný rozpočet a privátním subjektem, který nějakým způsobem do této organizace vstoupí. V našem případě jde o to, že Multiscan poskytl zařízení, které bychom si jiným způsobem nemohli dovolit. Od roku 1996 jsme totiž nedostali od státu ani korunu systémové dotace na technologie. Abychom ale obstáli v současné medicíně, potřebujeme desítky milionů korun ročně,“ tvrdí ředitel Feřtek.

Společnost Multiscan, jejíž mateřská organizace provozuje několik nemocnic v Řecku a diagnostická pracoviště v několika evropských zemích, umístila v Pardubicích svůj první přístroj mimo Prahu. „Mohli bychom si sice pronajmout prostory na jiném místě v Pardubicích a udělat to jako v Praze pouze ambulantně, ale připadalo nám mnohem vhodnější spojit se v tomto ohledu s nemocnicí. Magnetická rezonance byla donedávna pouze v několika zařízeních v republice hlavně z důvodu vysokých pořizovacích nákladů. Proto je vhodné je zřizovat hlavně v krajských nemocnicích, které mají i dostatek personálu, který je schopen nálezy také kvalifikovaně diagnostikovat,“ míní ředitel společnosti Jan Calta. Návratnost nákladů na pořízení magnetické rezonance je pět let.

Pardubická nemocnice se po zřízení Pardubického kraje stala vlajkovou lodí pěti nemocnic, které mají do budoucna poskytovat akutní péči v regionu. Případné propojení privátních a veřejných prostředků proto připouští i pardubický krajský úřad.

„To, že ve zdravotnictví bude pořád málo peněz, je dané tím, že budou stále nové a modernější diagnostické metody a léky, což bude stále narážet na možnosti státní či krajské kasy vše financovat. Až přejdou zřizovatelské funkce nemocnic pod kraj, budeme využívat nejen vlastní zdroje, ale i podobné metody, které byly není vyzkoušeny v Pardubicích. Vícezdrojové financování a s tím spojený případný vstup cizího kapitálu či firem, které potřebují umístit své přístroje budeme rozhodně podporovat,“ tvrdí Josef Janeček, krajský radní, do jehož kompetencí spadá zdravotnictví a sociální péče.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video