Marian Brzybohatý

Marian Brzybohatý | foto: Martin Štěrba, MAFRA

V Paříži jsou stovky cílů. Útoku nešlo předejít, odpověděl čtenářům expert

  • 90
Útok na redakci francouzského časopisu se nedal předvídat. V Paříži existují stovky míst, které mohou být cílem teroristů a jejich zajištění proto není možné, řekl v on-line rozhovoru se čtenáři odborník na terorismus Marian Brzybohatý. Útočníci však také udělali několik chyb, za které podle něho mohl stres.

Někteří čtenáři vyjádřili pochybnosti, zda francouzská policie na útok zareagovala nejlépe, jak mohla „Počáteční fáze každé mimořádné události je vždy chaotická. Je to dáno především momentem překvapení, který je základním taktickým prvkem všech teroristických operací. V Paříži existují stovky cílů, které mohou být teroristickým útokem ohroženy a jejich úplné zajištění není možné,“ uvedl Brzybohatý. V podobných situacích podle něho k chybám dochází běžně.

Odpovědi experta na terorismus Mariana Brzybohatého najdete zde

Čtenáře také zajímalo, jak je možné, že teroristé nechali v autě své doklady totožnosti, následně vyloupili benzinovou pumpu a neumlčeli obsluhu. „Důvodem může být hladina stresu, která v průběhu události dosahuje vysokých hodnot. Důsledkem jsou chyby, které jsou z hlediska vnějšího pozorovatele těžko pochopitelné,“ odpověděl Brzybohatý.

Před útokem měli podle něho teroristé velmi dobře zmapovanou celou situaci. „Nebyl to nějaký náhodný čin, ale dobře připravený útok,“ řekl krátce po útoku v rozhovoru pro server iDNES.cz Marian Brzybohatý (rozhovor najdete zde).

V odpovědích čtenářům navíc uvedl, že mohli mít komplice i uvnitř budovy. „Je to jedna z možností, která je určitě předmětem vyšetřování,“ napsal.

Doprovodným jevem podobných teroristických akcí je podle Brzybohatého vždy zvýšení napětí mezi většinovou společností a islámskou komunitou. „Je třeba si uvědomit, že teroristé přesně o takový stav usilují a chtějí ho vyvolat. Na druhou stranu mi vadí pasivita představitelů islámských obcí, kteří se omezují pouze na slovní odsouzení takových činů, bez jakýchkoliv aktivních opatření. Riziko útoků islámských radikálů roste a určitě si vyžádá řadu nepopulární opatření, zaměřených na jeho kontrolu,“ napsal odborník na terorismus.

Protiteroristická opatření částečně omezí svobody

Čtenáře také zajímalo, proč teroristé útočí téměř výhradně na neozbrojené civilisty. Podle Brzybohatého je terorismus z podstaty věci asymetrická a nekonvenční metoda použití násilí. „Teroristé nemohou prosadit své cíle prostřednictvím standardních politických nebo ekonomických prostředků. Proto se snaží prosadit prostřednictvím strachu a psychologického působení, které vede ke změně chování velkých sociálních skupin a k narušení společenských vztahů. Nezúčastněné osoby jsou z tohoto hlediska vhodným cílem,“ vysvětlil.

Marian Brzybohatý

Působí jako vedoucí katedry kriminální policie Policejní akademie České republiky, kde jako docent garantuje předmět terorismus. Je autorem knih Terorismus I.,I I. nebo Současné vývojové trendy terorismu a vybrané pedagogické problémy výcviku speciálních jednotek. V 90. letech studoval v USA problematiku terorismu.

Jako prevence proti teroristickým útokům je nutné přijmout funkční opatření, což však podle Brzybohatého mohou částečně omezovat práva, svobody i demokratické principy. „Pokud jde koexistenci monokulturní společnosti, současný vývoj spíš směřuje ke střetu civilizací. Významnou roli v této oblasti má i demografická křivka,“ uvedl expert.

Také další experti se shodují, že útok na redakci francouzského časopisu byl dobře naplánovaný. Teroristé měli u sebe kalašnikovy, přijeli ukradeným autem a do redakce zamířili ve chvíli, kdy její členové měli poradu. Vše se odehrálo během necelých deseti minut, během kterých zemřelo dvanáct lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video