Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Jak se bránit krádeži identity? Zvažte, komu doklad ukážete, říká expert

  • 8
Pravidla, která by zaručila stoprocentní bezpečnost při obchodování na internetu, neexistují. Vedoucí pražské poradny Sdružení obrany spotřebitelů - Asociace z.s. Tomáš Palla čtenářům v on-line rozhovoru iDNES.cz doporučil vyhnout se hlavně vysloveně rizikovému chování. Ohledně občanek připomněl, že jejich ofocení je možné jen s vašim souhlasem. Jinými slovy je jen na vás, komu doklad ukážete.

Palla připomněl, že samotný požadavek obchodníků na zaslání kopie občanského průkazu není nezákonný. „Z hlediska zákona je na občanovi, komu nechá svůj občanský průkaz kopírovat, či jej pošle naskenovaný. Pokud s takovým postupem občan souhlasí, pak je všechno v pořádku,“ uvedl.

Všechny odpovědi Tomáše Pally najdete ZDE

Podle něj se může ze strany obchodníka, který nabízí například soukromou inzerci, jednat o snahu ochránit své zákazníky. Je však vždy na konkrétním člověku, zda údaje zašle, nebo zváží, že riziko je pro něj příliš vysoké a raději obchod oželí.

Ohledně zneužitých občanských průkazů pak připomněl na pečlivost a pozornost při uzavírání smluv a odkázal na Databázi neplatných dokladů, která je přístupná na stránkách Ministerstva vnitra.

Čtenáři se také ptali na vymahatelnost svých práv v případě podvodníků, nebo když zboží dorazí poškozené. „V praxi Sdružení obrany spotřebitelů - Asociace se setkáváme s mnoha případy, kdy spotřebitel má právo jen na papíře,“ připomněl smutnou praxi.

Co se týká problému se zbožím, které dorazilo poškozené, uvedl, že je to důvod pro reklamaci. Zejména pokud je zasláno od fyzické osoby, je třeba mít důkaz, že bylo rozbité už při obdržení, například videem z rozbalování. „Pokud takový důkaz mít nebudete, dost možná se svého zákonného práva nedomůžete z důvodu neunesení důkazního břemene,“ napsal.

Redakce pozvala Pallu v reakci na případ redaktorky iDNES.cz Hany Válkové, jejímž jménem mámil z lidí peníze internetový podvodník. Podle statistik navíc podobných případů stále přibývá. A s nimi i dalších činů řazených pod internetovou kriminalitu. V roce 2014 jich bylo 4 400, tři roky před tím „pouhých“ 1 500.

Možnost obrany, aby jméno člověka nebylo zneužito, je přitom prakticky nulová. U redaktorky iDNES.cz stačilo využít rozmazaného snímku jejího občanského průkazu, kterým byl ilustrován autorský text týkající se problémů s novými občanskými průkazy. Přestože ze snímku nebylo rozeznatelné nic kromě jména a fotografie, lidé stejně podvodu naletěli a zálohy neznámému podvodníkovi poslali. Peníze už nikdy neviděli (více o případu čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video