Věra Jourová

Věra Jourová | foto: ČTK

Jít do vlády je pro nás až poslední možnost, říká místopředsedkyně ANO

  • 53
Hnutí ANO skončilo ve volbách na druhém místě, ale je označováno jako faktický vítěz voleb, bez kterého se neobejde žádná nová vláda. Místopředsedkyně hnutí Věra Jourová však v on-line rozhovoru iDNES.cz uvedla, že účast ANO ve vládě je pro hnutí až poslední možnost.

K postoji hnutí ANO ohledně účasti ve vládě však Věra Jourová také uvedla: "Jsme konstruktivní a budeme státotvorní, jednáme odpovědně a zvažujeme varianty. Uděláme to, co bude nejlepší pro stát."

Odpovědi Věry Jourové na dotazy čtenářů najdete zde

Řada dotazů čtenářů směřovala na problém ohledně rozkolu ČSSD a povolební jednání s touto stranou. Místopředsedkyně hnutí uvedla, že v současné době ANO bedlivě sleduje v situaci v ČSSD a čeká, s kým bude moci vyjednávat o možném partnerství. Uvedla však také, že koalice se sociálními demokraty rozhodně nevznikne za každou cenu.

"Pokud se ale s ČSSD neshodneme na programu, nebudeme s nimi spolupracovat. Máme tam věci, přes které "nejede vlak," napsala Jourová čtenáři iDNES.cz.

Lidé se také ptali, zda nějaký rozkol či rozpad nehrozí také v hnutí ANO. "Do lidí nevidíte, budeme se maximálně snažit držet klub pohromadě, včera naši poslanci podepsali etický kodex, v němž slibují, že nepřestoupí k jiné straně a další věci. Je to na úrovni morálního apelu, ale svou váhu to podle mne má," uvedla místopředsedkyně ANO.

Jourová kandidovala na Vysočině, v politice není nováčkem

Do voleb šla Jourová jako lídryně kraje Vysočina, ve kterém ANO získalo dva poslance. Hned po volbách ale odstoupila dvojka kandidátky Miloslav Bačiak. Zatajil totiž, že byl před rokem 1989 politrukem. S hnutím se domluvil, že do voleb půjde, pokud ale uspěje, místa se vzdá (více zde).

Celkem má hnutí vedení Andrejem Babišem v nové Sněmovně 47 svých zástupců. Volební výsledek překonal očekávání a ze strany politiků ANO zní nadšení, ale také to, že jim voliči dali velkou důvěru a musí za ni převzít odpovědnost.

Hnutí před volbami tvrdilo, že nechce jít do vlády, ale povolební počty naznačují, že bez jejich podpory téměř žádná vláda není možná. Názor na účast ve vládě změnil lídr Andrej Babiš již v sobotu. Po rozkolu v ČSSD Babiš řekl, že zatím neví, s kým mají jednat. Jourová ale v úterý upřesnila, že se sejdou s Bohuslavem Sobotkou. "Je to legitimně zvolený předseda. Jednáme s tím, kdo je partnerem pro našeho pana předsedu Babiše," řekla ČTK. Termín jednání zatím není stanoven.

Věra Jourová není ve vysoké politice nováčkem. Mezi léty 2004 a 2006 byla ve funkci náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj. V roce 2006 byla obviněna z převzetí úplatku ve výši 2 milionů korun a strávila měsíc ve vazbě. Přijetí úplatku se jí nikdy neprokázalo, nicméně soud její nárok na odškodnění za nemajetkovou újmu označil za promlčený. Nepromlčený ale není nárok na majetkovou újmu, což se týká ušlé mzdy či nákladů na obhajobu (detaily zde).

Jourová byla mezi léty 2003 a 2006 členkou ČSSD. V roce 2009 kandidovala za Evropskou demokratickou stranu do Evropského parlamentu a o rok později jako členka EDS do Poslanecké sněmovny na kandidátce KDU-ČSL. V loňském roce vstoupila do ANO a letos se stala jeho první místopředsedkyní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video