Demonstrace v Rumburku (26. srpna 2011)

Demonstrace v Rumburku (26. srpna 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Šimáček: V ghettech jsme zaspali v 90. letech, represe problém vyostří

  • 658
Problémy na Šluknovsku mají původ i v 90. letech, kdy podstatná část Romů ztratila práci, míní šéf vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Od té doby vyrostla generace, která neví, co je to živit se legální prací. "Represí vůči nezaměstnaným ale problém jen vyostříme," řekl Šimáček v chatu se čtenáři.

"Je nutné lidem dát jasná pravidla, ale také příležitosti pro osobní rozvoj a úspěch. A ty v ghettech nemají. Jediná dlouhodobá šance je investice do vzdělání, krátkodobě pak do zaměstnanosti," dodal ředitel.

Čtenáři se zajímali především o činnost a výsledky agentury, kterou Šimáček vede. "Navrhnu zrušení agentury v okamžiku, kdy bude naše práce k ničemu. Teď je v agentuře na tři desítky velice kvalitních lidí, kteří s vypětím sil řeší jeden z největších sociálních problémů v Česku. Troufám si tvrdit, že bez agentury by situace v mnoha místech dnes byla mnohem horší," uvedl Šimáček.

Chat s Martinem Šimáčkem

Odpovědi šéfa Agentury pro sociální začleňování čtěte zde

Záleží však podle něj také na ochotě místních starostů spolupracovat. Na Šluknovsku se prý nejlépe daří v případě Krásné Lípy a Varnsdorfu. "Horší dohoda je především se starostou v Rumburku," odpověděl jednomu z tazatelů.

Podle Šimáčka individuální násilí, kterého se Romové v Rumburku dopustili, musí být potrestáno, ale ne lynčem celé skupiny.

"Běhá mi mráz po zádech, když vidím Josefa Mašína, místního rumburského radikála, jak křičí na 600 lidí na náměstí: Pojďte na cikány. Pod ním stojí desítky nacistů z Dělnické strany sociální spravedlnosti a pomáhají uvádět lidi do varu. A výsledek? Desítky, možná stovky lidí pochodují městem, ničí majetek, napadají lidi - prvního Roma, který se jim připlete do cesty. Takhle to začínalo ve 30. letech," uvedl. 

Demonstrace na náměstí v Rumburku (26. srpna 2011)

Hněv lidí je však podle něj oprávněný. "Ale každý, kdo se na náměstí či doma rozčiluje, by si měl sám pro sebe říci, zda má všechny informace. Například v Rumburku žijí Romové - grázlové a násilníci, ale také docela obyčejní chudí Romové, kteří nikoho neobtěžují, a pak Romové, kteří normálně pracují a fungují v rámci společnosti," dodal Šimáček.

Situace na Šluknovsku se vyostřila po incidentu z předminulé neděle, kdy přesila Romů napadla šest mladíků. Policie obvinila pachatele z ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Na začátku srpna došlo k útoku i v nedalekém Novém Boru.

V pátek se v Rumburku a Varnsdorfu konala kvůli nespokojenosti s Romy protestní shromáždění. V Rumburku rozvášněný dav pochodoval městem a útočil na domy obývané romskými občany. Další demonstrace jsou naplánované na sobotu do Varnsdorfu. V regiony pomáhají policejní posily z Prahy.

Vládní agentura působí na Šluknovsku přes tři roky

Agentura pro sociální začleňování působí ve Šluknovském výběžku od svého vzniku v roce 2008. Zůstane tam do konce příštího roku. Celkově vyvíjí činnost ve 26 lokalitách. 

Pracovníci agentury v problematických místech spolupracují se samosprávou, školami, romskými poradci, neziskovými organizacemi či úřady práce. Pomáhají jim s přípravou dlouhodobějších koncepcí a vypracováním žádostí o granty a dotace na konkrétní projekty především v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti a bydlení.

Spolu s ministerstvy agentura připravuje systémová opatření, která mají zlepšit situaci sociálně vyloučených lokalit. Martin Šimáček stojí v jejím čele od začátku roku 2009. Před tím působil ve společnosti Člověk v tísni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video