Redaktor iDNES.cz Michal Bělka se súdánskými uprchlíky v táboře nedaleko...

Redaktor iDNES.cz Michal Bělka se súdánskými uprchlíky v táboře nedaleko Calais. (červen 2015) | foto: archiv M. Bělky

Uprchlíci v Calais byli přátelští, řekl čtenářům reportér iDNES.cz

  • 511
„Setkal jsem se jen s nepatrným zlomkem běženců, ale každý byl úplně jiný,“ sdělil reportér Michal Bělka, který se vydal do uprchlického tábora ve francouzském Calais. Setkal se s vysokoškoláky, kteří se chtějí do rodné země jednou vrátit, i s lidmi, kterým stačí vlastnoručně postavená chatrč v táboře.

Bělka vyrazil do přístavu ve francouzském Calais minulý týden v pondělí jako spolujezdec řidiče kamionu. V podrobné on-line reportáži (více najdete zde) popsal, s čím se řidiči dálkové dopravy ve městě potýkají. V Calais totiž žijí tisíce běženců v uprchlickém táboře a snaží se pokračovat v nelegální cestě na britské ostrovy. Bělka se stejným kamionem vrátil do Česka ve středu.

Odpovědi Michala Bělky najdete ZDE

Čtenářům odpovídal reportér iDNES.cz, který navštívil uprchlický tábor v Calais.

Téměř celé úterý strávil reportér iDNES.cz mezi běženci z Afriky a Blízkého východu, kteří čekají v táboře na periferii města. Běženci tu dostanou najíst, mohou se osprchovat nebo dobít telefon. Žijeme tu jako v pekle, stěžovali si někteří. Další naopak byli Francouzům vděční (reportáž najdete zde).

Čtenáři se reportéra ptali například na to, zda se mezi běženci cítil bezpečně. Bělka za nejnebezpečnější na své cestě označil situaci na dálničním přivaděči do přístavu, kde se migranti snažili zastavit kamiony a naskákat na přívěsy.

„Z původního plánu, že mě řidič „vypustí“ ještě na dálnici, proto nakonec úplně sešlo a já se kamionem svezl až za brány přístavu. Přímo v uprchlickém táboře však byla atmosféra úplně jiná, s výjimkou nevraživých pohledů jakýchsi Afghánců byli všichni migranti, se kterými jsem se setkal, překvapivě přátelští,“ popsal Bělka.

Běženci mají slušnou angličtinu, chtějí do Británie

Další z dotazů směřovaly na gramotnost a možné pracovní uplatnění migrantů v Evropě. „Nemohu mluvit za všechny. Ti, se kterými jsem se v uprchlickém táboře dal do řeči, mě ale překvapili vcelku plynulou angličtinou,“ sdělil reportér iDNES.cz.

I to je podle něj jeden z důvodů, proč chtějí do Velké Británie. Uprchlíci v táboře používají chytré telefony, vyřizují si emailovou korespondenci a komunikují na sociálních sítích. „Se čtením a psaním tedy problém mít nebudou,“ odpověděl reportér.

Čtenáře iDNES.cz zajímal i pohled místních na uprchlíky. „Jak hodnotí situaci běžní obyvatelé Calais, je pro ně přítomnost stovek imigrantů akceptovatelná?“ zajímal se v on-line rozhovoru čtenář Petr.

Podle zkušeností reportéra Bělky nejsou obyvatelé Calais ze situace nadšení a vnímají to jako problém. „Na druhou stranu řada obyvatel Calais se svými „sousedy“ soucítí, nosí jim do tábora deky a teplé oblečení,“ popsal svou zkušenost Bělka.

Michal Bělka od května 2013 psal pro společnou zahraniční redakci MF DNES, iDNES.cz a Lidových novin. O rok později přešel do zpravodajské sekce iDNES.cz, kde se také věnuje zahraniční agendě. První měsíce roku 2015 strávil studiem zahraniční novinařiny v Dánsku.

Podívejte se na příjezd kamionu do Calais:

16. června 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video