Reportérky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková s pešmergským generálem Wahidem v...

Reportérky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková s pešmergským generálem Wahidem v kurdské oblasti Badinan v Iráku (10. května 2015). | foto: Lenka Klicperová, Jarmila Štuková

Pro bojovníky IS není těžké dostat se do Evropy, říkají české novinářky

  • 123
Pomoc lidem postiženým válečným konfliktem, a to nejen v Sýrii, je naší morální povinností. V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz to řekly novinářky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková, které se v uplynulých týdnech pohybovaly ve válečných zónách, kde operuje Islámský stát. Popsaly zkušenosti i názor na situaci v oblasti.

České novinářky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková se po několika týdnech vrátily z Iráku a Sýrie, kde se dostaly do blízkosti bojů s Islámským státem. Čtenáře zajímalo, jak válka pokračuje a proč se IS stále nedaří zastavit.

„Největší problém je, že válka probíhá v oblasti, kde má zájmy mnoho mocností, nejen regionálních. V zájmu mnoha z nich je válku nikoli ukončit, ale prodlužovat. IS má k dispozici obrovské množství těžkých zbraní a munice z vybrakovaných skladů irácké armády v Mosulu,“ reagovaly novinářky.

Odpovědi novinářek najdete zde

Klicperová se Štukovou odpovídaly i na dotaz, zda se konflikt může přes Turecko, Řecko a Balkánský poloostrov přesunout až k Česku. „To si přesně myslíme, není to tak, že se nás tato válka netýká. Hranice schengenského prostoru jsou velmi křehké a pro bojovníky IS není těžké dostat se do Evropy. Spousta z nich má navíc evropské pasy,“ varovaly.

Kromě situace v Iráku a Sýrii čtenáře zajímaly i osobní zkušenosti novinářek a zda byly někdy v ohrožení života. „Radikálové z Islámského státu nás na cestě do Sindžáru ostřelovali. Raketa dopadla jen kousek od nás. Na městské bojové linii nás zase ohrožovali snipeři. IS od nás byl jen padesát metrů,“ odpověděly novinářky.

Pokud by nás zajal IS, máme smůlu

Zbytečně prý ale neriskují. „Máme vytvořenou velmi dobrou síť prověřených kontaktů, které nám na místě pomáhají. Snažíme se minimalizovat riziko a dělat dobře svou práci. Pokud by nás nedejbože zajal IS, tak máme prostě smůlu. Přesto si myslíme, že v takové situaci budeme čeští občané v nouzi a jako takovým by nám měl stát pomoci jako kterémukoli jinému českému občanovi, který se dostane v zahraničí do obtíží, byť vlastní vinou. A upřímně, metr dálnice u nás stojí víc než jeden zachráněný unesený,“ řekly.

Do konfliktní oblasti se Klicperová a Štuková vydaly 23. dubna a zůstaly tam dva týdny. Jejich texty, fotografie a osobní postřehy ukázaly, jak to vypadá v oblasti, kterou od roku 2012 zmítá občanská válka.

Ani jedna z nich přitom podobnou cestu nepodnikla poprvé. Klicperová už pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzánii, Keni, Etiopii, v Mali, Burkině Faso, Čadu, Nigeru či několikrát v Demokratické republice Kongo a Iráku. Zaměřovala se na postavení žen ve třetím světě. Zároveň působí jako šéfredaktorka časopisu Lidé a Země.

Jarmila Štuková je fotoreportérka a dokumentaristka. Podílela se na vzniku dokumentů pro Českou televizi a tři roky působila jako reportérka v Lidových novinách. Dva roky fotila pro agenturu Isifa/Getty Images a nyní je fotografkou a reportérkou na volné noze. V posledních sedmi letech podnikla řadu cest do rozvojových zemí, kde dokumentovala sociální problematiku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video