Reportérka MF DNES Lucie Suchá v oblastech japonské katastrofy

Reportérka MF DNES Lucie Suchá v oblastech japonské katastrofy | foto: David Neff, MAFRA

K hořící jaderné elektrárně bych se znovu nevydala, líčila reportérka

  • 80
Reportérka MF DNES Lucie Suchá strávila pět dní v japonských oblastech, které zasáhlo zemětřesení, tsunami a poté i radiace z elektrárny Fukušima 1. Uvažuji o tom, že si nechám udělat kompletní zdravotní prohlídku. Pro jistotu svou i své rodiny, řekla v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Na letišti v Praze přistála Lucie Suchá s fotoreportérem Davidem Neffem před několika hodinami. Na svůj pracovní pobyt v Japonsku zřejmě nikdy nezapomene. Zažila tam tři výbuchy v jaderné elektrárně Fukušima 1 i návštěvu nemocnice, kde jí zjistili vyšší hodnoty ozáření.

"První, co nás s kolegou napadlo ještě při přistání na letišti ve Vídni, bylo: Prší - to nemůžeme ven. Když jsme totiž v době úniku radioaktivity míjeli elektrárnu zhruba ve vzdálenosti čtyřiceti kilometrů, začalo pršet. A v takových případech bývá déšť radioaktivní," líčila reportérka.

Odpovědi reportérky MF DNES najdete zde

Zážitky Lucie Suché ze zpustošeného Japonska

Čtenáři se jí ptali, proč nebezpečí podstupovala. "Riziko ozáření se objevilo až po našem odletu na místo. V okamžiku, kdy bylo riziko příliš velké, odjeli jsme. Hazard by byl zůstávat na místě. Do blízkosti hořící jaderné elektrárny, z níž uniká radiace, bych se určitě nikdy znovu nevydala," řekla Lucie Suchá čtenářům.

Čtenáře iDNES.cz také zajímalo, jak Japonci zvládají největší tragédii od druhé světové války. "Fronty na benzín, který je nyní velmi nedostatkovým zbožím, jsou naprosto kultivované. Nikdo nepředbíhá, nikdo netroubí. Stejně tak fronty na jídlo, které dochází a stejně tak i fronty na letišti. Všichni si dávají vzájemně přednost," popisovala novinářka.

Češi informace z ambasády neměli

Informace prý Japoncům nechyběly. "Japonské televize stále dokola opakují záběry výbuchů, přenášejí přednášky vědců. Dokonce i já, která nerozezná jediný japonský znak, jsem z přednášky pochopila, co se vlastně v reaktoru děje," vysvětlila Suchá s tím, že informacím není možné se vyhnout.

Horší to prý bylo s informacemi z české ambasády. "Češi, včetně nás, neměli tušení o tom, ve kterých oblastech hrozí nebezpečí, kde je nařízená evakuace. Ani o tom, že do Tokia míří speciál a jak se na něj například přihlásit," řekla reportérka čtenářům iDNES.cz.

Otázky čtenářů mířily ale i k lidem, kteří teď pracují v útrobách zničené elektrárny. "Oni prostě dělají svoji práci a vědí, že na ně ostatní spoléhají. Na společnost myslí více než na sebe," soudí Lucie Suchá.

Co se týče radiace, tak ale budoucnost příliš růžově nevidí. "Obávám se, že účinky radiace se projeví i na zdraví lidí, kteří žijí dál než jen v evakuovaném okolí elektrárny. A že se toto všechno ukáže až v budoucnu," řekla reportérka.

Japonská policie hlásí, že následkem zemětřesení a tsunami zemřelo už 5 178 lidí, dalších 8 606 podle BBC pohřešuje. Problémy s elektrárnou zastírají potíže, v nichž se po zemětřesení a následné tsunami ocitly desítky tisíc Japonců.

Japonští záchranáři dosud evakuovali přes půl milionu lidí. Jejich práci komplikuje mráz a sněžení. Bez elektřiny je v mrazivém počasí 850 tisíc japonských domácností.

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video