I díky mně se rozpoutala debata o Peroutkovi, odpovídal čtenářům Ovčáček

  • 348
Stal se terčem řady žertů, ale také symbolem loajality kruhu lidí nejbližších prezidentu Miloši Zemanovi. Přitom - a přestože vždy zdůrazňuje, že tlumočí prezidentova stanoviska - mu důvěřuje oproti Zemanovi ani ne polovina lidí. Baví Jiřího Ovčáčka práce prezidentova mluvčího? Mluvčí Hradu odpovídal čtenářům iDNES.cz.

Prezidentův mluvčí odpovídal na otázky čtenářů mezi 13. a 14. hodinou. Ti se jej například ptali, jestli se ve své funkci někdy necítí trapně nebo zda jsou mu názory prezidenta blízké.

Ovčáček je podle svých slov na svou funkci hrdý a práce mluvčího jej baví čím dál více. Údajně mu ji usnadňuje mimo jiné to, že je se Zemanem ve stoprocentní názorové shodě. Čtenářům rovněž otevřeně odpověděl na to, jakou bere za svou práci mzdu. „Můj čistý měsíční plat bez odměn dosahuje asi 40 až 42 tisíc korun.“

Záznam chatu Jiřího Ovčáčka se čtenáři

Mluvčí prezidenta odpovídal čtenářům iDNES.cz.

Mezi diskutéry na chatu se našli také fanoušci českého satirického sitcomu Kancelář Blaník. Ti si nenechali ujít možnost zeptat se Ovčáčka na epizodu s hercem Pavlem Liškou, který se v nejznámějšího českého mluvčího současnosti na chvíli proměnil.

„Opravdu nejsem příbuzným Pavla Lišky. Mám ale radost z toho, s jakou grácií se zhostil své, a teď to berte prosím jako nadsázku, životní role,“ glosoval Ovčáček s tím, že jej čtrnáctý díl třetí série Kancelář Blaník nazvaný Viróza Ovčáček skutečně pobavil. Dodal také, že vtipy o své osobě sbírá a zatím se nestalo, že by jej nějaký urazil.

Pokračujeme v tradici velkých osobností na Hradě, míní mluvčí

Čtenáře také zajímalo, kterému dalšímu českému státníkovi by chtěl dělat mluvčího či jaký má názor na vládu prvního porevolučního prezidenta Václava Havla.

„Pokud jde o historii, bylo by pro mne ctí být mluvčím Edvarda Beneše. Mimochodem, jeho fotografii mám ve své kanceláři zarámovánu. K Václavu Havlovi, i přes některé momenty jeho politické činnosti, cítím úctu. Byl velkou osobností. A jsem rád, že v této tradici se v naší zemi v případě prezidentské funkce pokračuje,“ uvedl Ovčáček.

V posledních měsících na sebe Jiří Ovčáček upozornil zejména marným hledáním „yettiho“ českých novinových archivů - údajného článku „Hitler je gentleman“ z pera Ferdinanda Peroutky.

Jediný, kdo tvrdí, že článek spatřil, je prezident Miloš Zeman. Podle ostatních (i podle internetového archivu Přítomnosti) text neexistuje. Kauza podobná nekonečným telenovelám se prolínala také úterním chatem na iDNES.cz.

„Ferdinand Peroutka byl (a je) nejskvělejším českým novinářem. Jeho články jsou brilantní. Vyznával v nich, zjednodušeně řečeno, masarykovský realismus. Bohužel, dle mého názoru, v krátkém období let 1938-9 už zůstal jen ten realismus,“ domnívá se Ovčáček, který také je přesvědčen, že i díky jeho pátrání „se rozpoutala debata právě nad činností tohoto velkého novináře“.

Jiří Ovčáček

Narodil se v roce 1979. Nedokončil studium andragogiky a začal pracovat jako novinář - byl redaktorem a parlamentním zpravodajem komunistických Haló novin.

Pracoval také v Blesku. Za vlády Jiřího Paroubka působil v tiskovém odboru vlády a v oddělení PR a marketingu ČSSD. Se stranou se nerozešel v dobrém - Paroubek uvedl, že mu přestal důvěřovat (uvedl, že o něm Ovčáček „donášel do bulvárních médií“). Dle svých slov podal Ovčáček výpověď sám. V letech 2007-2013 byl redaktorem Práva.

Od prosince 2013 je Jiří Ovčáček tiskovým mluvčím prezidenta Miloše Zemana.

Hrad přesto „zahrál“ celý případ do ztracena. Prezident Zeman se omluvil nikoliv Peroutkovi, ale za to, že článek nebyl nalezen. Ovčáček v červnu uvedl, že článek bude hledat dále (více zde).

Mimochodem, deník Blesk s odvoláním na agenturu Phoenix Research uvedl, že Ovčáčkovi důvěřuje 23 procent lidí - výrazně méně než jeho nadřízenému, prezidentu Zemanovi (54 %).

Práce prezidentova mluvčího ale nespočívá jen ve studiu díla Ferdinanda Peroutky, tomu se prý Ovčáček věnuje ve volném čase. Mluvčí musí čas od času „hasit“, když nějaká prezidentova slova vyvolají rozruch, a vysvětlovat, jak je Miloš Zeman myslel.

Svými pravidelnými tiskovými konferencemi, při nichž předstupuje před novináře, tlumočí prezidentovy postoje a následně odpovídá na otázky, také mluvčí částečně ovlivňuje zpravodajskou agendu, tedy to, čemu se média věnují.

A o podíl ve vysílacím čase zjevně velmi stojí. Když jednou Česká televize nepřenášela Ovčáčkovu konferenci přímým přenosem, stěžoval si Hrad u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (více zde) a Ovčáček nezařazení do přímého přenosu označil za „dětinskou pomstu“ za to, že se prezident vyslovil pro zrušení koncesionářských poplatků. Ty tvoří rozhodující část financování ČT a umožňují veřejnoprávní stanici fungovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue