Lídr KSČM v Ústeckém kraji Oldřich Bubeníček odpovídá na dotazy čtenářů v

Lídr KSČM v Ústeckém kraji Oldřich Bubeníček odpovídá na dotazy čtenářů v on-line rozhovoru iDNES.cz. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Uhlí budeme potřebovat, napsal čtenářům kandidát na hejtmana Bubeníček

  • 70
Oldřich Bubeníček, žhavý kandidát na prvního novodobého komunistického hejtmana na severu Čech, podporuje prolomení těžebních limitů. V on-line rozhovoru to sdělil čtenářům iDNES.cz. Odpovídal i na otázky týkající se jeho vztahu k minulosti. S kým vytvoří koalici, ale prozradit nechtěl.

Mnoho čtenářů Bubeníčkovi vyčítalo, že o nové koalici jedná s ČSSD. Připomněli mu, že komunisté zaznamenali v Ústeckém kraji takový volební úspěch i proto, že dostali protestní hlasy lidí nespokojených s vládou ČSSD spojenou s mnoha aférami.

Odpovědi Oldřicha Bubeníčka najdete zde

"Veřejně jsme řekli, že chceme vést jednání se všemi volebními stranami, a také je vedeme. Z toho dvě strany jsou ochotny s námi uzavřít koalici. Probíhá teprve první kolo a žádné závěry zatím nejsou. Naším cílem je naplnit volební program, na který nám dali voliči hlasy," reagoval na to pouze Bubeníček.

Mandáty v Ústeckém kraji

KSČM - 20
ČSSD - 13
Severočeši - 9
ODS - 7
PRO! kraj - 6

Celkem: 55

S ČSSD se už ale KSČM shodla na tom, že v jejich programech nejsou zásadní spory. Shodu našly i v tom, že je potřeba zrušit těžební limity, které brání před zbouráním například Horní Jiřetín a Černice na Mostecku.

"Jsme pro pokračování těžby za podmínky dohody s obyvateli dotčených obcí a odpovídajících kompenzacích. Konečné rozhodnutí bude na vládě, zda zruší usnesení z roku 1992, nebo ne. Myslím si, že ne jen kraj, ale celá ČR bude toto uhlí jednou potřebovat a druhá věc je obrovská nezaměstnanost na Mostecku a v okolních okresech," sdělil Bubeníček čtenářům na toto téma.

Někteří čtenáři reagovali i na to, že se Bubeníček po volbách nechal vyfotit před vlajku KSČ z roku 1949. Bubeníček na tom nevidí nic špatného. "Jedná se o historické prapory," reagoval.

Ze svého života prozradil, že srpen 1968 prožil jako patnáctiletý na brigádě u zednické party a do KSČ pak vstoupil během vojenské služby. "Bral jsem to jako práci pro lidi. To mě zůstalo dodnes," zmínil Bubeníček.

Na závěr Bubeníček stručně přiblížil svůj pohled na předlistopadový režim, pád Sovětského svazu a sametovou revoluci.

"Každé státní zřízení má své plusy a mínusy. Minulý režim měl svá plus v právu na práci, oblasti zdravotnictví, školství a péči o mladé rodiny, ale i důchodce. SSSR vznikl v nějaké době a v nějaké době skončil, stejně to bude s EU. Listopad 89 byl přirozeným důsledkem nahromaděných problémů, ale lidé tehdy chtěli systém vylepšit, ne naprosto změnit," napsal Bubeníček.

Na sever Čech přišel před téměř čtyřiceti lety z Orlických hor

Devětapadesátiletý Bubeníček je podle spolustraníků představitelem konzervativní linie uvnitř KSČM. Na sever Čech přišel z Ústí nad Orlicí, kde podle svých slov vystudoval gymnázium a posléze nastoupil jako dělník do skláren, kde se stal mistrem.

On-line rozhovory s vítězi voleb

úterý 16. října

Do KSČ Bubeníček vstoupil v roce 1974, o rok později se přestěhoval do Bíliny. Tam je od roku 1990 zastupitelem a v letech 1993 - 2006 byl i radním. Od roku 1995 je krajským redaktorem komunistických Haló novin.

V zastupitelstvu Ústeckého kraje byli komunisté dosud v opozici, moc ale měli už v posledním volebním období. Vládnoucí ČSSD s ODS jim totiž přenechaly vedení mnoha výborů. Bubeníček je takto dodnes předsedou výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost.

Nyní, když je zjevné, že KSČM bude kraji vládnout, chtějí komunisté výbory rušit.

"Je nutné snížit počet výborů, které jsou zřízeny při zastupitelstvu. Podle našeho názoru by měly zůstat výbory dané zákonem, další už budou pouze komise rady. Vzhledem k volebnímu výsledku si také budeme nárokovat post hejtmana," řekl Bubeníček hned po volbách.

Už také zmínil, že pro komunisty bude klíčový resort dopravy, budou usilovat o změnu v orgánech Krajské zdravotní, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, a budou chtít obnovit tok peněz pro dotační úřad Severozápad (o požadavcích komunistů zde).

Komunisté získali v pětapadesátičlenném zastupitelstvu Ústeckého kraje dvacet mandátů a na sestavení koalice by jim stačilo domluvit se jen s druhou ČSSD nebo třetími Severočechy.cz. Bubeníček už ale naznačil, že má jiné plány.

"Za vhodnou považujeme širší koalici, aby se na řízení kraje mohlo podílet co nejvíce stran," řekl Bubeníček. Po úvodních vyjednávacích kolech se zdá, že v Ústí vznikne trojkoalice tří nejsilnějších stran (o povolebních jednáních zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video