Kandidát na prezidenta Jan Fischer je hostem on-line rozhovoru iDNES.cz.

Kandidát na prezidenta Jan Fischer je hostem on-line rozhovoru iDNES.cz. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Antikampaně mě nechávají úplně klidným, řekl Fischer čtenářům iDNES.cz

Plakáty, na kterých je zobrazen v uniformě milicionáře, nechávají kandidáta na prezidenta Jana Fischera úplně klidným. "Nijak se jejími původci nezabývám. Je jasné, že mnoha lidem a mnoha skupinám, program s nímž přicházím není po chutí," řekl expremiér v on-line rozhovoru iDNES.cz.

Billboardy nechala vyrobit mimoparlamentní Balbínova poetická strana (více čtěte zde). Fischer v chatu se čtenáři nechtěl ani spekulovat, jestli za antikampaní stojí dlouholetý blízký spolupracovník dalšího prezidentského kandidáta Miloše Zemana Miroslav Šlouf.

Jeden ze čtenářů Fischerovi vyčítal, že v debatách působí nepřirozeně a falešně žoviálně. "Nikdy jsem si na nic nehrál a hrát si na nic nebudu. Samozřejmě, že na debaty se připravuji obsahově, protože věřím, že lidé v prezidentské volbě nebudou vybírat baviče, ale člověka, který ví, co s naší zemí udělat," reagoval prezidentský kandidát.

On-line rozhovor s Janem Fischerem

Kandidát na prezidenta diskutoval se čtenáři iDNES.cz

Fischer tazatelům také řekl, že v případě zvolení by se v některých případech účastnil jednání vlády i obou komor parlamentu. "Zvláště při projednávání návrhů, které mají konkrétní a silné dopady na život občanů, a které znamenají strategická rozhodnutí pro budoucnost naší země. Například jako byla důchodová reforma nebo daňový balíček, kde bych se silně snažil změnit podobu projednávaných návrhů," uvedl.

Český prezident má podle něj dost pravomocí i neformálního vlivu, aby mohl zásadně přispět ke zlepšení života občanů. "Politici dnes žijí ve svém vlastním světě a málo se zajímají o život a běžné starosti občanů," napsal také čtenářům iDNES.cz.

Někdejší předseda vlády podle průzkumů veřejného mínění patří společně se Zemanem k hlavním favoritům první přímé volby prezidenta. Podle posledního průzkumu agentury ppm factum jej v prvním kole hodlá volit pětina lidí (více čtěte zde).

"Publikované výsledky mě těší, stejně jako vysoká míra podpory lidí, kteří opravdu požadují změnu české politiky. Potvrdilo se, že jsem nejsilnější nezávislý a nestranický kandidát, a jsem přesvědčen, že ve druhém kole nad Milošem Zemanem zvítězím. Pevně věřím, že lidé přijdou k volbám a vyjádří se pro návrat profesionality, slušnosti a úcty k občanům do české politiky," komentoval Fischer průzkum. 

Fischera podporují Pirk, Troška či Masopust

Záměr kandidovat oznámil jako jeden z prvních, při zahájení sběru podpisů si v Evropské bance pro obnovu a rozvoj, kde působil jako viceprezident, vzal neplacené volno. V půli loňského listopadu pak banku definitivně opustil, aby se mohl soustředit na kampaň.

Fischer většinu kariéry strávil ve statistickém úřadu, od roku 2003 instituci vedl. O šest let později se stal premiérem úřednické vlády, kabinet řídil do července 2010. V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ (Fischerův profil si přečtěte zde).

Ve svém programu navrhuje omezení imunity prezidenta, poslanců i senátorů, zvětšení počtu preferenčních hlasů při volbách, hlasování po internetu nebo snížení státního příspěvku politickým stranám. V případě zvolení by se častěji než Václav Klaus účastnil schůzí vlády.

Prezidentského kandidáta podporuje kardiochirurg Jan Pirk, herci Jan Přeučil a Jan Hrušínský, režisér Zdeněk Troška, fotbalista Josef Masopust, hokejista Patrik Eliáš či mecenáška umění umění Dadja Altenburg-Kohl.

Na Fischerovu kampaň jednoznačně nejvíce přispěl vlastník Třineckých železáren Tomáš Chrenek, radí mu například majitel mediální agentury Médea a vydavatelství Empresa Média Jaromír Soukup.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video