Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil hovoří o důvodech svého odvolání. (27.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil hovoří o důvodech svého odvolání. (27. června 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Šéf ODS být nechci a svou stranu nezakládám, napsal Pospíšil čtenářům

  • 71
Čtenáře, kteří chtěli vyjádřit své sympatie Jiřímu Pospíšilovi tím, že ho podpoří v jeho budoucí politické kariéře, odvolaný ministr možná zklamal. "O založení vlastní strany neuvažuji," napsal exministr v chatu se čtenáři iDNES.cz. Neuvažuje nyní ani o kandidatuře na předsedu strany a své působení v politice chce spíš utlumit.

Pospíšila ve středu ráno odvolal z funkce ministerský předseda Petr Nečas. Zdůvodnil to ministrovou neochotou šetřit. "Má důvěra v jeho schopnosti manažersky zvládnout resort klesla pod bod mrazu," sdělil své argumenty Nečas.

Čtenářům iDNES.cz ale Pospíšil napsal, že ho předtím premiér za přílišné finanční požadavky nekritizoval. "Nejsem si toho vědom," uvedl doslova exministr spravedlnosti.

Odpovědi exministra Pospíšila najdete zde

Dotkl se také dohadů, jestli nyní premiér jeho odvolání nelituje. Nečas totiž ihned po svém rozhodnutí Pospíšila odvolat, sklidil tvrdou kritiku nejen od občanů, ale i odborníků na právo, politiků opozice, koaličních stran a dokonce od části své ODS.

"Nepředpokládám to. Pan premiér je člověk, který si své kroky předem důkladně promýšlí," soudí ale bývalý ministr.

Šestatřicetiletý politik nyní neuvažuje o tom, že by své politické aktivity rozvíjel. "O založení vlastní strany neuvažuji, uvažuji o omezení politických aktivit a o tom, že se budu věnovat občanům ve své poslanecké kanceláři, Plzeňskému kraji a Nadaci Jana a Medy Mládkových - Museu Kampa," uvedl.

ODS opouštět nemíní. "Bylo by to vnímáno jako uražené gesto. Platí, že na své funkci ministra absolutně nelpím a necítím se nijak uražen či jinak dotčen. Spíš bych z politiky odešel, než bych se přikláněl k nějakým dalším politickým formacím," vysvětlil své postoje a dodal, že nyní neuvažuje ani o kandidatuře na předsedu ODS.

Musel se také vypořádat s připomínkou, že právě on jmenoval do pozice Vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu, který postupem času získal přízvisko "zametače" kauz.

"Rampulu jsem dosadil jako mladého nadějného státního zástupce v době před kauzou Čunek. Rampula mě poté bohužel svými výkony zklamal. Uznávám svou manažerskou odpovědnost, nikoli však zavinění. Nemohl jsem tehdy tušit, jak se bude chovat. Vybíráte-li nového člověka do funkce, vždycky je tam riziko, že se bude chovat jinak, než předpokládáte," napsal Pospíšil.

Na dotaz čtenáře také odmítl možnost, že mohl v posledních minutách ve funkci ještě stihnout vyhovět návrhu na jmenování Lenky Bradáčové na místo v čele vrchního zastupitelství v Praze uvolněné Rampulovým odchodem. Právě o možném jmenování Bradáčové se spekuluje jako o hlavním důvodu, proč musel Pospíšil odejít z ministerstva.

"Musel bych si nechat vyhotovit dekret, což by zabralo určitý čas. Hlavně ale toto není můj politický styl. Nemám rád partyzánštinu a velmi se obávám, že by takovýto mandát paní Bradáčové mohl být napadnut a měli bychom tu další letitý soudní spor o jmenování nové vrchní státní zástupkyně," napsal.

"Stále pevně doufám, že se pomalu dopracujeme k právnímu státu . Nebude to ale jednoduché a ještě nám to bude určitou dobu trvat. Kdybych ztratil optimismus, asi bych se musel z této země odstěhovat," vzkázal končící ministr čtenářům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video