Dienstbier za svou silnou stránku pokládá to, že za ním nejsou žádné aféry či skandály. Nebyl v komunistické straně a není zcela bez politických zkušeností.

Dienstbier za svou silnou stránku pokládá to, že za ním nejsou žádné aféry či skandály. Nebyl v komunistické straně a není zcela bez politických zkušeností. | foto: David Neff, MAFRA

Na prezidenta by neměli mít vliv Šloufové a Chrenkové, řekl Dienstbier

  • 88
Prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier neztrácí optimismus a víru, že porazí dvojici silných soupeřů - Jana Fischera a Miloše Zemana. Na prezidenta by neměli mít vliv lidé jako Miroslav Šlouf či Tomáš Chrenek, napsal čtenářům iDNES.cz v on-line chatu.

Právě okolí Miloše Zemana a Jana Fischera lze označit za kontroverzní a Jiří Dienstbier to ví. Na straně bývalého premiéra za ČSSD jsou lidé spjatí s komunistickým režimem, ve Fischerově okolí nechybí mediální magnát či lidé spojení s mrháním státních peněz.

Jiří Dienstbier

Odpovědi na vaše otázky čtěte zde

"Pokud máme mít šanci na změnu a na zatočení s korupcí, klientelismem, prorůstáním politiky a byznysu, tak by v úřadě prezidenta neměli být lidé, kteří jsou svou minulostí či okolím s těmito jevy propojeni. Právě proto je mým cílem Jana Fischera i Miloše Zemana porazit," napsal Dienstbier.

A jmenoval: "Na budoucího prezidenta by neměli mít vliv lidé jako Šlouf, Mynář, Chrenek, Soukup nebo Novák (podepsaný pod kauzou Promopro), Barták, Sekyra a další podobní."

Dienstbier, jehož nedávno portál Demagog.cz označil za nejpravdomluvnějšího kandidáta z celé devítky, se zastavil také u otázky, proč u svého jména na kandidátním lístku nemá uvedený titul.

Jiří Dienstbier

Jako jediný kandidát měl svou účast ve volbě "trojnásobně jištěnou". Získal přes 50 tisíc podpisů občanů, 20 poslanců i 10 senátorů, zejména díky síle ČSSD v parlamentu.

V průzkumech zaostává za vedoucím duem Jan Fischer & Miloš Zeman, ale při volbách se ukazuje, že průzkumy nejsou dogma, protože se značná část voličů rozhoduje na poslední chvíli (více o tom, jak nahlížet na průzkumy, jsme psali zde). Průzkumy koneckonců vždy odrážejí toliko momentální náladu mezi voliči.

Dienstbier je ve vrcholné politice je od roku 2010, je místopředsedou ČSSD a senátorem.

"Chyba to není, titul není uváděn povinně. Dobrovolně jsem ho neuvedl, protože si myslím, že titul o nikom nic nevypovídá. Znám mnoho lidí s tituly, kteří je získali velmi podivným způsobem a ve skutečnosti žádné vzdělání nemají. Vystudoval jsem Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a získal jsem titul Mgr.," napsal.

Méně příjemné otázce na to, zda Dienstbierovi jako člověku s (mimo jiné) americkým občanstvím přijde normální kandidovat na prezidenta, se sice nevyhnul, odpověděl ale pouze, že mu přijde normální "kandidovat jako občanovi České republiky".

Za svou devizu pokládá zásadovost. "Po volbách v Praze v roce 2010 jsem držel slib daný Pražanům a odmítal přistoupit na korupční velkou koalici i za cenu ostrého střetu s vlastní stranou," připomněl vyjednávání, které vedlo k Dienstbierově odchodu z vyjednávacího týmu.

Nevýhodou podle něj není ani jeho věk. "Úřad prezidenta republiky není důchod pro zasloužilého politika. Zejména v dnešní době je potřeba přijít s energií a začít měnit neutěšený stav republiky. Ve světě jsou prezidenty běžně lidé mého věku, a to dokonce v takových velmocech jako USA, kde navíc mají prezidentský systém s podstatně většími pravomocemi prezidenta. Kennedy byl zvolen ve stejném věku 43 let, jako je dnes mně, Obama a Clinton rovněž jako čtyřicátníci," uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video