Bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (vlevo), nebo šéf pražské záchranky a dosavadní senátor Zdeněk Schwarz? Praha 1 vybere nového senátora.

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (vlevo), nebo šéf pražské záchranky a dosavadní senátor Zdeněk Schwarz? Praha 1 vybere nového senátora. | foto: Koláž iDNES.cz, foto archiv V. Hampla a Z. Schwarze

DUEL o Senát: Hampla a Schwarze dělí Rekonstrukce státu, Mašíny obdivují

  • 18
Stane se novým senátorem za Prahu 1 Václav Hampl, nebo svůj post obhájí současný zákonodárce Zdeněk Schwarz? V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz oba finalisté druhého kola voleb řešili vztah k bratrům Mašínům, k exekutorům nebo třeba k Rekonstrukci státu. Přečtěte si jejich odpovědi.

Oba kandidáti se střetli například nad otázkou, zda podporují návrhy iniciativy Rekonstrukce státu (aktivistů, kteří mají vizi reforem státní správy, více o nich zde). Zatímco Hampl bezvýhradně odpověděl „ano, všechny“, Schwarz reagoval záporně. „Nikoliv. Zastávám platné demokratické principy České republiky,“ odpověděl.

V některých bodech se Václav Hampl a Zdeněk Schwarz naopak shodli. Například na tvrdším postupu proti exekutorům, v obdivu k bratrům Mašínům, ale také u filozofické otázky, zda je větší hodnotou život, nebo svoboda. Hampl odpověď definoval jako „život ve svobodě“, Schwarz podotkl, že bez života nemůže být svoboda.

On-line duel

Odpovědi kandidátů najdete zde (klikněte na nadpis rámečku)

Jedna z otázek směřovala na Schwarzovo postavení nestraníka kandidujícího za ODS. Čtenář argumentoval, že volby ukázaly, že ODS nemá budoucnost.

Schwarz uvedl, že ODS financuje pouze jeho kampaň, přičemž nyní mu „vlastně vrací prostředky, které za uplynulých šest let utržila“ (strany nyní dostávají příspěvek 855 tisíc korun za senátora ročně, pozn. red.). „Zakládám si na tom, že jsem nebyl nikdy na nikom závislý názorem a při hlasování v Senátu. (...) V senátních volbách volí voliči člověka a nikoliv stranu, tedy ne ODS, ale Schwarze,“ napsal stávající senátor.

Václava Hampla se zase jedna ze čtenářek zeptala, proč během svého působení na univerzitě nezveřejňoval výši svého platu a rovněž smlouvy, které předkládal akademickému senátu. Hampl odvětil, že svůj plat zveřejnil, u platů zaměstnanců podle něj nastal právní spor o interpretaci ochrany osobních údajů a práva na informace. Debata v akademickém senátu se podle něj týkala internetové přístupnosti během vyjednávání smluv, což označil za poškozující v konkurenčním prostředí.

Ze tří věcí, které by chtěli v Senátu prosadit, což byla také jedna z otázek, Hampl uvedl především zasazení se o důvěryhodnost České republiky pro spojence, podporu kvalitního vzdělání a zlepšování podmínek pro starší, včetně odstraňování diskriminace na trhu práce. Schwarz uvedl, že prioritou lidí je zdraví, bezpečnost a vzdělání, přičemž on sám se věnuje především zdravotnictví.

Dvaapadesátiletý Václav Hampl, nyní profesor 2. lékařské fakulty UK, v prvním kole zvítězil se 27,2 % hlasů. Jeho soupeř, o rok mladší ředitel pražské záchranky a současný senátor Zdeněk Schwarz, získal 20,3 %. Politický comeback se v prvním kole voleb nezdařil exministrovi životního prostředí Martinu Bursíkovi (skončil třetí s 15,8 %), neuspěla ani Laura Janáčková s „odhalenou“ kampaní ve stylu seriálu Sex ve městě (13,3 %).

Václav Hampl je nestraník nominovaný KDU-ČSL a zelenými. Vystudoval biologii, pět let působil na Minnesotské univerzitě v USA. V roce 2006 se na osm let stal rektorem Univerzity Karlovy, kratší čas stál v čele České konference rektorů. Ve svém programu (viz web) akcentuje vzdělání, vědu, podporu rodin a osobní odpovědnosti v politice. V roce 2013 se odmítl zúčastnit oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman odmítl v rozporu s tradicí pozvat některé rektory univerzit, s nimiž měl předtím spory (více zde).

Zdeněk Schwarz, nestraník za občanské demokraty, je dlouholetým ředitelem pražské záchranky, v jejím čele stojí od roku 1998. Předtím vystřídal řadu různých profesí včetně manuálních, jako lékař jezdil se sanitkou a sloužil i u letecké záchranky. Před šesti lety i nyní svou kandidaturu pojal jako nestranickou, ale je členem senátního klubu ODS. V Senátu se věnuje především otázkám zdravotnictví (jeho web je zde). Před volbami se dostal do sporu se šéfy některých pražských nemocnic, když kritizoval údajně váznoucí komunikaci mezi záchrankami a nemocnicemi (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video