Jan Kubice a Tomáš Sokol

Jan Kubice a Tomáš Sokol | foto: Koláž - iDNES.cz

Omluvte se mi za Žida, vyzval Sokol. Není za co, odmítl Kubice

  • 198
Bývalý vysoký policejní důstojník Jan Kubice se u soudu odmítl omluvit advokátovi Tomáši Sokolovi za zveřejnění jeho jména v takzvané Kubiceho zprávě. Policisté označili právníka v dokumentu za Žida. Sokol Kubicemu nabídl, že pokud se mu v soudní síni omluví, svou žalobu stáhne. Soud, který začal v den Sokolových devětapadesátých narozenin, bude po Kubiceho odmítnutí pokračovat.

"Pokud se pan žalovaný omluví a řekne, že ho to mrzí, že nechtěl nikoho urazit a poškodit, na své žalobě netrvám," prohlásil Sokol, který považuje označení za rasistické.

Zpráva obsahuje mimo jiné informace o prohlídce Pitrovy kanceláře, kde si policisté poznamenali: "Vazba Pechan a advokát Tomáš Sokol, kdy oba mají být Židé, informace o jejich podpoře financování společnosti Charouze - bývalého automobilového závodníka, dnes podnikatel."

TOMÁŠ SOKOL

Vystudoval práva v letech 1975-1979. Pracoval v advokátní poradně, od ledna do listopadu 1990 byl pražským městským prokurátorem. Do července 1992 pak ministrem vnitra ČR. Od otevření vlastní praxe patří k nejznámějším českým advokátům. Obhajoval bývalého výkonného místopředsedu ODS Libora Nováka obžalovaného z daňového úniku v souvislosti s nejasnostmi při financování ODS. Zastupoval vydavatele knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf Michala
Zítka, exsbormistra Bambini di Praga
Bohumila Kulínského, nebo kontroverzního podnikatele Radovana
Krejčíře
. U Nejvyššího správního soudu obhajoval vládní návrh na
rozpuštění pravicové Dělnické strany.

Martin Pechan byl blízký spolupracovník Radovana Krejčíře a někdejší obchodní ředitel firmy Čepro.

Exředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ale Sokolovu nabídku odmítl. Jeho advokát Milan Hulík trvá na tom, že Kubice nic špatného neudělal. Podle něj šlo o operativní informace, které byly učeny poslancům bezpečnostního výboru a Kubice nemůže za to, že se dostaly na veřejnost.

"Pan Kubice prostě tyto informace nikam předávat neměl. Že byly nepodložené, o tom dnes už nepochybuje nikdo. Vadí mi, že mne zařadil mezi lidi, o které se zajímá podsvětí," řekl Sokol po odročení jednání.

Právník je ve zprávě uváděn i jako člen skupiny advokátů, kteří se snaží mařit vyšetřování některých velkých kriminálních kauz.

Zpráva, která hýbala politikou

Svou nabídku na omluvu přitom Sokol považuje za ústupek. V žalobě na ochranu osobnosti totiž jinak žádá omluvu písemně a její zaslání médiím.

Soud bude pokračovat v lednu. Sokol totiž zastupuje nejen sebe, ale také bývalého ministra Miroslava Grégra, který je také ve zprávě zmiňován. Skupina obchodníků se ho přes údajnou milenku měla snažit ovlivnit při snaze získat zakázku na výrobu bioethanolu.

Kubiceho zpráva popisovala prorůstání zločinu do politiky. Měla tři části. Veřejnou, hovořící velmi obecně, tajnou, popisující vazby zločinců na politiky, a informativní, která shrnuje, co se o politicích říká ve zločineckém prostředí.

Zpráva například tvrdila, že se tehdejší premiér Jiří Paroubek snažil ovlivňovat vyšetřování některých případů, například neobjasněné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či údajné korupční kauzy biolíh.

Dokument obsahoval i pasáž, podle níž Paroubkův známý Bohumír Ďuričko "měl držet a souložit se svojí nezletilou dcerou, kterou má mít k při jeho návštěvách k dispozici Paroubek."

Zveřejnění zprávy před volbami v roce 2006 vzbudilo velký rozruch a podle ČSSD ji to ve volbách poškodilo. Paroubek únik zprávy přirovnal k Únoru 1948. Volby skončily patem a vládou pod vedením ODS.

Kvůli zprávě pak sociální demokraté i Paroubek neúspěšně žalovali vnitro a Kubiceho. (více čtěte zde)


Video