Sestra odsouzené novinářky Lisa Lingová v televizní stanici CBS News (8. června 2009)

Sestra odsouzené novinářky Lisa Lingová v televizní stanici CBS News (8. června 2009) | foto: Profimedia.cz

Omlouváme se, žádají rodiny amerických reportérek KLDR o milost

  • 96
Rodiny dvou amerických novinářek, které dostaly v pondělí v KLDR 12 let nucených prací, požádaly tamní úřady o milost. Laura Lingová je podle nich vážně nemocná a Euna Leeová má čtyřletou dceru. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že její vláda dělá maximum pro to, aby byly ženy osvobozeny.

Šestatřicetileté Leeové a dvaatřicetileté Lingové vyměřil v pondělí severokorejský soud 12 let "převýchovy" v pracovním táboře. Reportérky dostaly trest za to, že podle KLDR v březnu nezákonně vstoupily na její území, když na hranici s Čínou natáčely dokument o severokorejských uprchlících. - přečtěte si Americké novinářky dostaly v KLDR 12 let nucených prací

Příbuzní novinářek označili zprávy o rozsudku za šokující a uvedli, že se obávají o duševní zdraví obou žen. "Žádáme severokorejskou vládu, aby projevila soucit, udělila Lauře a Euně milost a dovolila jim vrátit se domů ke svým rodinám. Doufáme, že vlády USA a KLDR dospějí k dohodě, jejímž výsledkem bude propuštění žen," uvedly ve společném prohlášení.

"Domníváme se, že tři měsíce, které (novinářky) strávily ve vazbě s minimální možností komunikovat se svými rodinami, jsou dostatečně dlouhé," uvádí se dále v textu. Podle internetových stránek deníku The Times se také jménem reportérek za údajné překročení hranice Severní Koreji omluvili.

Zadržené americké novinářky Laura Lingová a Euna Leeová
Americké novinářky Laura Lingová a Euna Leeová

V tuto chvíli není zcela jasné, co má dále Pchjongjang v úmyslu. Zda chce opravdu ženy poslat do jednoho ze svých gulagů, kde podvyživení vězni vykonávají těžké práce v továrnách, uhelných dolech či na rýžových polích, nebo mají pravdu analytici. Ti věří, že se KLDR spíše pokusí využít novinářky k nátlaku při vyjednávání se Západem.

V regionu panuje po květnové severokorejské jaderné zkoušce a několika testech severokorejských raket zvýšené napětí. Západ se snaží KLDR přesvědčit, aby od svého nukleárního programu ustoupila, a Rada bezpečnosti OSN debatuje o případném zpřísnění sankcí vůči izolovanému komunistickému režimu.

Protesty v Soulu proti zatčení Euny Leeové a Laury Lingové. (4. června 2009)
Protesty v Soulu proti zatčení amerických novinářek Severní Koreou

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs nicméně upozornil, že rozsudek nad oběma ženami by neměl být s diskusemi kolem severokorejského jaderného programu spojován.

"Kdyby je (severokorejští vůdci) chtěli využít pro nějaké jiné účely, udělali by z jejich případu v domácích médiích velkou věc. To, že se tak nestalo, ve mně vzbuzuje naději, že bude možné dosáhnout dohody," míní B. R. Myers, odborník na severokorejskou ideologii na univerzitě v jihokorejském městě Pusan.

Severní Koreu za odsouzení novinářek kritizovaly i organizace pro lidská práva, včetně Amnesty International. Na podporu uvězněných žen se ve velkých amerických městech konaly manifestace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video