Zakladatelka soukromé Metropolitní univerzity Praha Anna Benešová u pražského

Zakladatelka soukromé Metropolitní univerzity Praha Anna Benešová u pražského obvodního soudu (7. července 2010) | foto: ČTK

Omilostněná korupčnice si podle odposlechů s Klausovou často telefonovala

  • 923
Omilostněná exředitelka Metropolitní univerzity Anna Benešová si s prezidentovou ženou Livií Klausovou telefonovala tak často, až to bylo podezřelé vyšetřovatelům. Ženy se zřejmě znají z doby, kdy spolu pracovaly v Prognostickém ústavu.

Podle Lidových novin byly v záznamech telefonů zmínky o Hradu tak frekventované, že vyšetřovatelé během vyšetřování upozorňovali své nadřízené, že případ může skončit prezidentskou milostí.

Benešová dostala milost prezidenta republiky minulý týden v úterý. Rozhodnutí smazalo uloženou dvouletou podmínku za podplácení a zpronevěru. Zakladatelka univerzity umožnila bezplatné studium desítkám lidí a univerzitě tak způsobila škodu přes šest milionů korun. Navíc uplácela některé úředníky, aby získala různé výhody pro školu. Benešová o omilostnění požádala už v roce 2009, kdy byla trestně stíhána. (Více o milosti pro Benešovou čtěte tady.)

Nejen Livia, ale i Klaus

První dáma Livia Klausová například před několika lety otevírala na soukromé Metropolitní univerzitě nový výtah pro handicapované. Klausová a Benešová se spolu podle Lidových novin setkávaly také na charitativní akci s názvem Mosty.

Možnou vazbu přímo na prezidenta potvrdil Lidovým novinám první rektor Metropolitní univerzity Praha Ondřej Asztalos.

"Když dostala milost, vůbec mě nenapadlo hledat souvislost ve známosti s panem prezidentem. Až když jsem to četl, vzpomněl jsem si, že mi jednou v dobré náladě vykládala, že je prezident její známý. Pracovala s ním prý v Prognostickém ústavu, kde mu zpracovávala administrativu pro zahraniční služební cesty," řekl novinám Asztalos. Benešová se prý před ním také označila jako přítelkyně paní Klausové.

Změna argumentů

Klaus svou milost nejdříve vysvětloval humanitárními důvody. Benešová se prý musí starat o svého nemocného muže a v jejím případě prý také dostal mimořádné množství dopisů a žádostí, mimo jiné i od Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením.

Oba argumenty lze ale zpochybnit. Benešová totiž dostala trest podmíněný, a nic jí tedy v péči o manžela nebrání. Dopis Václava Krásy je zase problematický tím, že zástupce postižených je zároveň členem správní rady univerzity. 

V dalším komentáři ke kauze už Klaus mluví o tom, že celý případ se mu zdál od začátku podivný. Klausovým krokem je trestní rejstřík Anny Benešové zcela čistý, a je tedy nutné na ni nahlížet jako na bezúhonnou osobu.

Úplatky to byly

"Byly to úplatky," prohlásil předseda senátu městského soudu Tomáš Stuchlík v roce 2011, když vynesl nad Benešovou verdikt. Nyní ale věc nechce nijak komentovat. Pouze po mluvčí soudu Martině Lhotákové iDNES.cz vzkázal, že vzhledem k zákonnému právu prezidenta udělovat milost se nebude k věci vyjadřovat.

Kauzu Benešové řešil nejdříve Obvodní soud pro Prahu 10. V rámci odvolání skončila na městském soudě, kde ženu dokonce zprostili z části původní obžaloby, podle které neoprávněně vyplatila členům dozorčí rady celkem 1,62 milionu korun z prostředků univerzity.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video