Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Omezte využívání pesticidů, žádají ekologové ministra Tomana

  • 8
Představitelé Hnutí Duha chtějí oslovit nového ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby se zasadil o omezení zemědělských chemikálií, které mají podle nich prokazatelně neblahý vliv na lidské tělo. Konkrétně mluví o látce Glyfosátu, která se mezi zemědělci prodává jako Roundup značky Monsanto a slouží především k hubení plevele.

"Ministr by měl přijít se státním programem. který by zemědělcům pomáhal tak, aby se ve výsledku snížila spotřeba glyfosátu," navrhuje Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. "Chceme také o nebezpečnosti této látky rozšířit povědomí mezi veřejností," dodal.

Co je Glysofát?

Látka podílící se na hubení plevele, je účinnou látkou Roundupu a dalších herbicidních přípravků. Snižuje aktivitu enzymu EPSP syntázy a využívá se k syntéze aromatických aminokyselin, jeho zablokování vede k narušení tvorby bílkovin. O jeho toxicitě se vedou dohady.

Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví mluví o nebezpečném nadužívání zemědělských chemikálii. "V České republice se každoročně prodá 962 tisíc kilogramů Roundupu. Používá se nejen na hubení plevele na polích s řepkou a obilovinami, ale také také na urychlení dozrávání těchto rostlin a hubení rostlin na železnicích, golfových hřištích a školních pozemcích," vyjmenoval Šuta. "Je to zbytečné a zdraví škodlivé," dodal. Legislativa prý povoluje až dvanáctkrát vyšší množství pesticidu, než je bezpečná denní dávka.

"Vláda ČR v září 2012 přijala Národní akční plán na snížení používání pesticidů,který ukládá 69 opatření, v roce 2013 jde přitom o 28 opatření, kde Ministerstvo zemědělství spolupracuje s dalšími odbornými mezirezortními orgány. Plná účinnost se předpokládá od roku 2014. Návrhy na případné změny či doplnění programu Ministerstvo samozřejmě zodpovědně posoudí," sdělila iDNES.cz mluvčí Ministerstva zemědělství Helena Šindlerová.

Šest z deseti dobrovolníků má v těle nebezpečný glyfosát

Ekologové upozorňují, že glysofát narozdíl od jiných látek zůstává v těle relativně krátkou dobu a hrozí u něj jen malé riziko náhodného otrávení. To je podle nich důvodem, proč je Roundup u nás nejoblíbenějším pesticidem. Toxicitu látky testovali na buňkách in vitro a na zvířatech. Z výsledků vyvozují, že látka narušuje vývoj embryonální buňky, jelikož dokáže projít placentou a snižuje hladinu hormonu testosteronu a androgynních receptorů a zpomaluje hormon estrogen. U této látky navíc podle nich hrozí riziko genetických mutací a rakoviny.

"Víme jen o zlomku herbicidů, jaké mají účinky na lidský organismus a už vůbec nevíme, co tyto látky v těle dělají dohromady," upozorňuje mluvčí Hnutí duha Jan Piňos. "Je těžké prokázat reálný vliv zrovna těchto látek na zdraví člověka, ale například v jižní Americe se glyfosát používá v enormní míře a lidé tam mají velké zdravotní problémy," vysvětluje Kotecký.

Centrum pro životní prostředí a zdraví

Vzniklo s cílem poradenské a informační činnosti, kterou chce přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví. V současnosti se věnuje zejména tématu nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší.

Představitelé Hnutí Duha se podíleli na mezinárodním testování, které mělo prokázat přítomnost jedovatých látek v těle, výzkumu se podle nich zúčastnilo 18 zemí. Na vzorku 10 lidí z České republiky ukázali, že šest z nich v sobě nebezpečné pesticidy mělo. "Je to horší výsledek než jinde v Evropě, v jiných zemích jsme zjistili tyto látky jen u necelé poloviny dobrovolníků," řekl Šuta. Do těla se podle nich tyto látky dostávají nejen z potravin, ale také vdechnutím nebo dotykem. "Určíté množství do těla dostáváme i pitnou vodou," doplnil Šuta.

Podle organizátorů testovaní dobrovolníci pocházeli z města a neměli přímý přístup k látkám obsahujícím glyfosát, což mělo poukázat na to, že i lidé, kteří se nepohybují ve sféře zemědělství, v sobě jedovaté látky mají. Žádný z dobrovolníků před testováním nepoužil glyfosátové výrobky. "Látka v těle setrvává relativně krátkou dobu - po týdnu, co s ní člověk přijde do styku už má v těle přibližně jen jedno procento celé spotřeby. Ti, u kterých byla látka prokázaná, se s ní tedy museli nějakou cestou setkat během týdne před testováním," uvedl Šuta.

"Naše testování upozorňuje na vážné nedostatky kontroly ze strany veřejných orgánů po celé Evropě a ukazuje, že tento herbicid je široce nadužíván. Vládní instituce musí okamžitě zahájit monitorování a přijmout opatření k jeho menšímu používání," dodala Magdalena Klimovičová z Centra pro životní prostředí a zdraví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video