Atomový hřib po výbuchu jaderné bomby

Atomový hřib po výbuchu jaderné bomby | foto: Profimedia.cz

Omezíme jaderné zbraně, slíbilo 189 států. Jste pokrytci, zareagoval Izrael

  • 153
Signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní se v New Yorku dohodli na snížení počtu těchto zbraní. Jaderné mocnosti mají urychlit zmenšování arzenálů a Blízký východ se má stát bezjadernou oblastí. V dohodě ale státy zmiňují jen Izrael. O Íránu nebo KLDR ani slova. Židovský stát text označil za pokrytecký a dohodu odmítl.

Celý měsíc se dohadovali zástupci 189 zemí, které podepsaly Smlouvu o nešíření zbraní (NTP), na finální podobě dohody, kterou nakonec v pátek jednohlasně odsouhlasili. Na osmadvacetistránkovém kompromisním textu o revizi NTP se tak shodli až v úplně poslední den konference, která se konala v newyorské budově OSN

Podle nového plánu bude pětka oficiálních jaderných velmocí, tedy Rusko, Spojené státy, Čína, Velká Británie a Francie, pracovat na zničení svých atomových zbraní. A do čtyř let oznámí OSN, jakého pokroku dosáhly, napsala britská BBC.

Bezjaderný Blízký východ? Je to pokrytectví, míní Izrael

Velký úspěch při jednání zaznamenaly arabské státy, které prosadily svolání další konference. Cílem tohoto setkání, které se má konat už za dva roky, bude zajistit, aby se Blízký východ stal zónou bez jaderných zbraní i bez jiných zbraní hromadného ničení.

To znamená jediné - tlak na Izrael, aby se ke smlouvě připojil. Arabské státy chtějí židovský stát přinutit, aby se vzdal svého jaderného arzenálu. A i když Tel Aviv existenci atomových zbraní na svém území nikdy nepotvrdil, ani nevyvrátil, odhaduje se, že má na dvě stě jaderných hlavic.

"Dohoda je poznamenána pečetí pokrytectví. Text zmiňuje výslovně pouze Izrael a mlčí o dalších zemích jako Indie, Pákistán, Severní Korea, které mají jaderné zbraně, a co horšího, nezmiňuje ani Írán, který se je snaží získat," řekl AFP vysoký činitel izraelské vlády, který nechtěl být jmenován.

"Skutečnost, že Írán není v dohodě zmiňován, je tím víc šokující, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii v posledních měsících odhalovala stále více informací o vojenském charakteru íránských jaderných projektů," dodal činitel.

Také Američané "hluboce litují", že závěrečný dokument vypichuje v blízkovýchodní kapitole Izrael, uvedla podle ČTK náměstkyně ministryně zahraničí Ellen Tauschnerová. USA nicméně potvrdily, že budou se zeměmi regionu spolupracovat na "zdárném průběhu další konference".

SMLOUVA O NEŠÍŘENÍ ZBRANÍ

NPT začala platit před 40 lety. Zavazuje členy jaderného klubu k tomu, aby atomové zbraně či jiná jaderná výbušná zařízení nepředávali dalším zemím ani jim nepomáhali při jejich vývoji.

Státy bez nukleárních zbraní se podpisem smlouvy vzdaly případných snah o jejich získání. Všechny signatářské země navíc souhlasily s tím, že umožní Mezinárodní agentuře pro atomovou energii kontrolu dodržování svých závazků.

Konference signatářů NPT se koná každých pět let. V roce 2005 se shody o deklaraci nepodařilo dosáhnout a jadernému klubu letos hrozila ztráta důvěryhodnosti.

NTP kromě Izraele nepodepsala ani Indie, Pákistán či KLDR. O všech těchto státech se také předpokládá, že disponují jadernými zbraněmi.

Zdroj: ČTK



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video