Francouzská policie kontroluje posádky vozidel na francouzsko-německé hranici...

Francouzská policie kontroluje posádky vozidel na francouzsko-německé hranici ve Štrasburku (20. listopadu 2015). | foto: Reuters

Francie chce umlčet aktivisty. Stovky jich poslala do domácího vězení

  • 145
Od dočasného obnovení kontrol na hranicích Francie v polovině měsíce byl zakázán vstup do země téměř tisícovce lidí. Domácí vězení pak francouzské úřady nařídily 312 lidem, včetně čtyřiadvaceti zelených aktivistů. Podle francouzského ministra vnitra Bernarda Cazeneuva plánovali násilné protesty při klimatickém summitu, který začíná v Paříži v pondělí.

Hraniční kontroly a domácí vězení Francie zavedla v rámci posílení bezpečnosti připravované klimatické konference a s cílem minimalizovat riziko terorismu.

Lidé, kterým nebyl umožněn vstup do země, mohli představovat hrozbu pro veřejný pořádek a bezpečnost v zemi, vysvětlil ministr novinářům při návštěvě jednoho přechodu na hranici s Německem. Dodal, že pro hraniční kontroly úřady mobilizovaly na patnáct tisíc policistů, četníků a celníků, hlavně na severní hranici.

Proti dvěma tuctům zelených aktivistů úřady zasáhly proto, že jsou důvodně podezřelí z plánování násilných protestů, řekl Cazeneuve. „Těmto čtyřiadvaceti lidem bylo nařízeno domácí vězení, protože se při minulých demonstracích chovali násilně a dávali najevo, že nebudou respektovat výjimečný stav,“ uvedl ministr.

Cazeneuve dodal, že tito lidé sice nemají spojitost s terorismem, jakékoli veřejné nepokoje by však vázaly policejní síly potřebné pro boj s terorismem.

Ředitel francouzské pobočky nadnárodní organizace Greenpeace Jean-François Julliard uvedl, že aktivisté, jimž bylo nařízeno domácí vězení, jsou pacifisté a nebyli nikdy obviněni z násilí. Krok vlády označil za „represi“ a snahu potlačit kritiku.

Francie obnovila dočasně hraniční kontroly 13. listopadu kvůli zajištění bezpečnosti konference, jak to Paříži umožňuje v takových mimořádných případech schengenská dohoda o volném pohybu osob v EU. Několik hodin poté islamisté provedli v Paříži nejhorší atentáty v dějinách země a vláda vyhlásila v zemi výjimečný stav. Rozhodla také, že hraniční kontroly potrvají, dokud bude platit teroristická hrozba.

V Paříži bude v pondělí za přítomnosti nejvyšších představitelů téměř všech zemí planety zahájen klimatický summit, z něhož by měla vzejít dohoda o omezení emisí skleníkových plynů na několik příštích desetiletí. Konference potrvá do 11. prosince a konat se bude za mimořádných bezpečnostních opatření.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video