Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vymáhejte odškodné za stres, vyzývá kvůli registru aut ombudsman

  11:41aktualizováno  19:39
Nový registr vozidel stále nefunguje na sto procent. Lidé, kteří kvůli nefunkčnímu systému utrpěli újmu, mohou po ministerstvu dopravy žádat náhradu škody. Veřejný ochránce práv tuto aktivitu vítá. Upozorňuje navíc, že lidé mohou žádat také zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu, například za stres.

Registr motorových vozidel zkolaboval několik minut po spuštění. (9. července 2012) | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Nemajetkovou újmou je myšlen zejména zásah do osobnostní integrity, způsobení potíží, stres, dlouhodobá nejistota a podobně," vypočetla mluvčí ombudsmana Pavla Varvařovského Iva Hrazdílková.

Dodala, že nemajetkovou újmu není třeba prokazovat, je naopak na orgánu státní správy, aby tvrzení o nemajetkové újmě vyvrátil. S tím souhlasí i advokátka Klára Samková, která doplnila, že by se jednalo o žalobu na ochranu osobnosti podle občanského zákoníku, kde důkazní břemeno leží na žalovaném.

Zástupci obcí přijeli na ministerstvo

Zástupci Svazu měst a obcí se sešli v pátek kvůli problémům s novým registrem s náměstkem ministra dopravy Ivo Tomanem. "Byla to přípravná schůzka na příští týden," řekl iDNES výkonný místopředseda svazu Jaromír Jech. Doplnil, že příští týden se sejde předseda svazu, kladenský primátor Dan Jiránek, s ministrem dopravy.

"Svaz, jako součást veřejné správy, napomůže, aby byl systém funkční," doplnil Jech. Dodal , že obce jsou poslední v řadě, na přípravě se nepodílely.

"Obě strany se ubezpečily o tom, že se situaci snaží konstruktivně řešit a osobně jim velmi záleží na podpoře vzájemných vztahů," sdělil Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy.

Jech během jednání konstatoval, že chápe legislativní důvody, které vedly ke spuštění nového registru vozidel. "Ve většině obcí zavedení nového systému způsobilo prokazatelné problémy a úředníci na registračních místech jsou ze strany veřejnosti vystaveni obrovskému tlaku. Proto jsem rád, že se ministerstvo dopravy k problému postavilo čelem a chce za pomoci svazu vzniklé problémy řešit," uvedl Jech. Vznikne pracovní skupina složená ze zástupců ministerstva a IT odborníků obcí.

"Vždycky je to velmi obtížné, záleží na úvaze soudu," řekla advokátka k možnému úspěchu řízení. Doplnila ale, že v poslední době žalob na ochranu osobnosti přibývá. Tím rostou i zkušenosti soudců v této oblasti. "Jsem pro, aby to udělalo co nejvíce lidí," nabádá advokátka postižené a vidí v tom příležitost  k nápravě věcí veřejných.

O odškodnění zatím ministerstvo dopravy písemně požádalo 25 lidí, požadují celkem 737 000 korun. Podle mluvčího resortu Martina Nováka ale jen čtyři žádosti splnily předepsané náležitosti. Ostatní žadatelé například nedoložili škodu, nebo ji nevyčíslili. Odškodnění obcí za nefunkční registr je podle náměstka ministra dopravy Ivo Tomana "k diskusi".

Obcím se náklady na provoz registru vozidel zvyšují třeba tím, že úředníci pracují přesčas. Například páteční mimořádný otevírací den na pobočkách registru v některých městech využily stovky lidí, na které se v týdnu nedostalo. Pátek je přitom většinou zavírací den.

Odpovědnost nese stát

Registrace vozidla, tedy zápis změny údaje, je správním řízením a rozhodnutí má být vydáno bezodkladně. Pouze pokud povaha věci neumožňuje bezodkladné rozhodnutí, například se jedná o záležitost komplikovanou, má být rozhodnuto do 30 dnů.

"To však není případ evidence v registru vozidel. Jestliže žadatel o změnu údajů o vozidle předloží žádost se všemi náležitostmi a Centrální registr vozidel neprovede zápis bezodkladně, jedná se o nesprávný úřední postup," vysvětlila ombudsmanovy argumenty jeho mluvčí.

Dodala, že z pohledu občana přitom není podstatné, co průtahy či nečinnost na straně úřadu způsobilo, či to byly technické problémy, nebo třeba nedostatek personálu. "To samé platí i v případě, kdy státní správa, v tomto případě Centrální registr vozidel, funguje způsobem, který neumožňuje ani standardní příjem žádostí. Odpovědnost za takový stav nese stát," upřesnila Hrazdílková.

Ombudsman zaznamenal podle ní v médiích případy, kdy lidé kvůli nefunkčnosti registru nemohli odjet na dovolenou v plánovaném termínu, byli vystaveni stresu, když objížděli jednotlivá evidenční místa ve snaze najít nějaké fungující, museli si brát dovolenou kvůli opakovaným a marným pokusům o zápis do registru a podobně. "V těchto případech lze žádat zadostiučinění, ač se obvykle nebude jednat o vysoké částky," podotkla mluvčí ochránce práv.

Lidé, kteří se rozhodnou požádat ministerstvo dopravy o přiměřené zadostiučinění za nemajetkovou újmu, mohou využít formulář žádosti, který je k dispozici na webu ochránce lidských práv. "Zde jsou rovněž k dispozici informace o tom, jak by mělo ministerstvo při vyřizování žádosti o odškodnění postupovat," dodala Hrazdílková.

Ministerstvo chce škodu vyčíslit

Žadatelé, kterým v souvislosti s problémy nového registru vozidel vznikla škoda, se mohou obracet buď přímo na ministerstvo dopravy, nebo na registrační místo, tedy správní úřad, jenž měl vozidlo zaregistrovat (přeregistrovat), oznámil už v pondělí Zdeněk Neusar z tiskového odboru ministerstva dopravy.

Tehdy upozornil, že uplatňovaná škoda musí být prokazatelná, v oprávněné výši a musí být vyčíslena, včetně všech relevantních podkladů prokazujících výši škody. Zároveň je nezbytné, aby podané žádosti byly písemné, zaslané na adresu ministerstva, obsahovaly popis skutkového stavu a kontaktní údaje.

Veškeré informace jsou k dispozici také na Zelené lince ministerstva dopravy (tel.: 800 880 008, e-mail: zelenalinka@mdcr.cz), která je do odvolání v provozu každý všední den od 9 do 15 hodin.

"Ministerstvo bude k žádostem občanů o náhradu škody vstřícné. Každou žádost o odškodnění budeme posuzovat individuálně a řešit v nejkratším možném termínu," slíbil začátkem týdne ministr dopravy Pavel Dobeš.

Ministerstvo se rovněž obrátilo na policii a ta slíbila řešení většiny přestupků, které řidičům vzniknou v souvislosti s nefunkčním registrem, domluvou. Domluva se ovšem nevztahuje na přestupky, u kterých jako trest hrozí zákaz řízení (o postupu policie více čtěte zde).

 
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační foto
Bradáčová míří na šéfy zdravotních pojišťoven kvůli mizejícím stamilionům

Lék, za který pojišťovna normálně platí deset tisíc korun, nakoupí nemocnice se slevou za polovinu. Pojišťovně však účtuje plnou cenu, rozdíl si ponechá....  celý článek

Karolínina huť v Jedlové-Zákoutí na dobové pohlednici ze soukromé sbírky.
Orlické hory bývaly plné skláren, poslední zanikla před světovou válkou

Nejen severní Čechy či Šumava byly v minulosti sídlem mnoha sklářských hutí. Významným centrem českého sklářství byly i Orlické hory. Zdejší tradice však...  celý článek

Mladou tříletou šelmu zachytila fotopast v lesích horského sedla Pindula mezi...
Rys Jiří putuje po Beskydech. Snímky odhalily velikost teritoria

Dřívější odhady velikosti teritorií rysa ostrovida v Beskydech byly velmi skromné. Potvrdily to fotopasti, které stejného mladého rysa zachytily na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.