Marcela Krajníková ukazuje fotky svých dětí

Marcela Krajníková ukazuje fotky svých dětí | foto: Michal Šula, MF DNES

Ombudsman: Děti unesla z Argentiny matka

  • 464
Děti Marcely Krajníkové měly zůstat i po rozchodu rodičů v Argentině, vyplývá z šetření kanceláře ombudsmana. Únosu se tak podle mezinárodního práva dopustila matka, když se přestěhovala s dětmi do Česka bez souhlasu otce.

ČTĚTE TAKÉ:
Návrat dětí do Argentiny vyvolal povyk, ale byl legální

Případ Marcely Krajníkové, jež se svými dětmi odešla od argentinského manžela, který potomky prostřednictvím soudů dostal zpět, se dostal k ombudsmanovi.

Kancelář veřejného ochránce práv Otakara Motejla případ prošetřila a dospěla k závěru, že pochybily české soudy i ministerstvo spravedlnosti, sdělila novinářům Olga Němečková z ombudsmanova právnického týmu.

Nedodržely postupy podle Haagské úmluvy, která je jako součást mezinárodního práva nadřazena vnitrostátním normám.

"Haagská úmluva je výš než zákon o rodině a některé další normy," tvrdí Němečková. Děti podle ní měly zůstat v Argentině a teprve poté měly tamní orgány rozhodnout, jestli mohou odjet s matkou do Česka.

"Mezinárodním únosem je podle úmluvy přemístění dítěte, se kterým nesouhlasí oba rodiče," doplnila Němečková. Ombudsman tak dospěl ke stejnému závěru jako brněnský Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, který zastupoval otce.

"Haagská úmluva je široce přijímaná ve světě a obecně jsou s ní i v zahraničí dobré zkušenosti. Je asi nutné připomínat, že úmluva platí oboustranně," řekla dříve iDNES.cz Markéta Nováková, zástupkyně ředitele úřadu. - více zde

Na zprávu ombudsmana později reagoval ministr spravedlnosti Pavel Němec. "Ministerstvo spravedlnosti nemá v řízení podle haagské Úmluvy o některých civilních aspektech mezinárodních únosů dětí žádné kompetence, proto také nemohlo logicky ani pochybit v případu Krajníkových, jak se domnívá úřad veřejného ochránce práv," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Exekuce byla v pořádku
Nejvíc podle ombudsmana pochybily české soudy, které zbytečnými průtahy prodlužovaly dobu pobytu dětí v Česku. Pokud by Krajníková vrátila děti hned před třemi lety, měla by podle ombudsmana u argentinských soudů podstatně větší šanci na získání dětí do péče. Dnes na ní ale bude nahlíženo jako na únoskyni, míní Motejl.

Podle odborníků může mít násilné odloučení matky od dítěte dlouhodobý
negativní vliv na oba. Veřejný ochránce ale nezjistil ani "náznak toho, že by exekuce dětí byla nějak nešťastně provedena".

"Jestli se nedalo na něco spoléhat, bylo to na součinnost matky. Dalo by se předpokládat, že v zájmu dětí jim vysvětlí, že to nelze jinak, ale stal se pravý opak," tvrdí Motejl.

Ombudsman po šetření doporučil doplnit soudní řád o části, které přímo odkazují na Haagskou úmluvu. Víc by se mělo napříště zapojit i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ombudsman: Stížnosti odhalují xenofobii Čechů
Motejlovi právníci zahájili šetření z vlastní iniciativy. "Chodily nám námitky od občanů, kteří si nejčastěji stěžovali, že jsou matce unášeny děti do ciziny. To ukazuje na xenofobii Čechů. Kdyby se stal opačný případ, chtěli by všichni, aby se děti neprodleně vrátily do Česka," doplnil ombudsman.

Marcela Krajníková odjela i s dětmi z Argentiny do Česka poté, co požádala o rozvod. Manžel, se kterým v Argentině i s dětmi žila, ji údajně bil a psychicky týral. O návratu dětí zpět za moře rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem. Podle něj žena svého syna a dceru unesla. Exekutoři děti ženě z Roudnice nad Labem vzali. - více zde

Pomoc Krajníkové už dříve přislíbil ministr zahraničí Cyril Svoboda. Nadace Naše dítě vyhlásila sbírku, jejíž výtěžek bude určen hlavně na právní a soudní výlohy spojené s řízením o možném návratu dětí. Podle Motejla dosud soudy vyměřily Krajníkové asi 25 tisíc korun na pokutách.

,

Video