Ománci se k historickým volbám nehrnou

Sultanát Omán čekají v sobotu historicky první volby, kterých se mohou zúčastnit prakticky všichni obyvatelé. A to včetně žen, což bylo při posledních volbách nemyslitelné. Vláda se snaží, aby k urnám dorazila většina z 822 tisíc voličů, dokonce nabídla výhody. Hlasovat však chce jen čtvrtina lidí.

Omán s necelými dvěma miliony obyvatel volí své zástupce do 83členné Poradní rady (Majlis aš-Šúra) už popáté. O tříletý mandát se střetne patnáct žen a 491 mužů.

Nynější hlasování je výjimečné. Posledních voleb v září 2000 se mohl zúčastnit jen každý čtvrtý volič. Kvůli omezením mezi nimi bylo jen minimum žen. I proto se tehdy do rady dostaly jen dvě kandidátky.

Teď už byla většina omezení zrušena a prakticky každý nad 21 let může k volbám. Nadále se jich nemohou zúčastnit jen příslušníci vojenských a bezpečnostních složek. Vláda napočítala 822 tisíc voličů.

"Věřím, že nyní se do rady dostane víc než dvě ženy, soudě podle toho, jakou roli hrají ve všestranném rozvoji sultanátu," uvedla členka volební komise Hanan bint Abdul Azíz al-Kindi.

Vláda lákala voliče výhodami
Vláda sultanátu poté, co na cestě k rozšíření demokracie v zemi zavrhla volební omezení, doufala, že k volbám dorazí rekordní počet lidí.

Aby voliče přilákala, přesunula den voleb z tradičního čtvrtka, kdy začíná zaměstnancům ve veřejném i soukromém sektoru víkend, na sobotu, první pracovní den. Kdo však půjde volit, do práce nemusí.

"Děláme všechno možné, abychom co nejlepším způsobem zajistili rekordní účast a smysluplné volby," podotkla Hanan bint Abdul Azíz al-Kindi.

PRÁCE PORADNÍ RADY
Ománská Poradní rada nemá žádný vliv na obrannou, bezpečnostní a zahraniční politiku země. Jejím úkolem je radit vládě sultanátu v ekonomických a sociálních otázkách a sledovat práci jednotlivých ministrů.

OMÁN - PLYNOVÝ OBR
Omán, který leží na břehu Hormuzského průlivu, důležité námořní tepně do Perského zálivu. Hlavním bohatsvím je zemní plyn, jehož zásoby se odhadují na 660 milionů metrů krychlových. Na dalších zkoumaných nalezištích však mlůže být až dvojnásobné množství plynu. Omán těží také ropu, ale není členem vlivného kartelu arabských zemí OPEC.

Snaha vlády do posledních chvil nenacházela přílišnou odezvu. Den před volbami úřady zaregistrovaly 262 tisíc lidí, kteří se chystají k urnám. A to včetně Ománců žijících v okolních arabských zemích, kteří volili už v průběhu týdne.

"Je to výrazně méně než 800 tisíc lidí očekávaných ministerstvem národního hospodářství," posteskl si ministr vnitra Saúd bin Ibrahim al-Busajdí, který ve městech očekává volební účast pod 50 procent, zatímco na venkově podle něj přijde až 8O procent voličů.

Uspět může více žen
Velkou šanci na úspěch mají ženy, v minulosti opomíjené. Podle registračních údajů jich k volbám přijde 95 tisíc, což je více než jedna třetina z přihlášených obyvatel. Očekává se, že v radě zasednou víc než dvě ženy, které se zde objevují od roku 1994.

"Má kandidatura byla od počátku výzva, protože žádná žena nebyla nikdy zvolena jinde než v Maskatu," vysvětluje Rafia Salman al-Talii, která se pouští do volebního boje proti sedmi mužům v okrsku al-Kabil v oblasti Šarkvíja zhruba 200 kilometrů jihovýchodně od metropole.

Země na březích Perského zálivu narozdíl od Ománu uplatňují vůči ženám mnohé zákazy, například v Saúdské Arábii. "Role místních žen se mohla díky možnosti zasedat v radě vyvíjet rychleji než jinde v Zálivu," míní sedmatřicetiletá Zahra al-Abri, která kandiduje v jednom z maskatských okrsků.

Ománská volička hází do urny volební lístek. (4. října 2003)

Obyvatele Ománu mají k volební účasti přesvědčit i transaprenty. Účast u voleb je vaše povinnost, hlásá text transparentu. (4. října 2003)

Ománci přišli hlasovat do volební místnosti. (4. října 2003)

Dvaatřicetiletá novinářka Rafia Salman al-Talii je jednou z patnácti kandidátek do ománské Poradní rady. (4. října 2003)

Sedmatřicetiletá Zahra al-Abri usiluje o přízeň voličů v okrsku Muscat. Její soupeřkou je i jedna ze dvou současných členek Poradní rady. (4. října 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video