Muzeum vidlí muselo na plakátech slovo olympijské přeškrtnout.

Muzeum vidlí muselo na plakátech slovo olympijské přeškrtnout. | foto: Muzeum vidlí

Olympijský výbor zakázal muzeu vidlí olympiádu. Vidláci nápis přeškrtli

  • 181
Nejen Londýn, i Lichnov na Bruntálsku letos hostil olympiádu. Jenže tak trochu jinou. Nadšenci z Muzea vidlí do ní zahrnuli třeba klání ve sběru kobylinců. Narazili však na odpor olympijského výboru. Ten jim zatrhl další užívání pojmu olympiáda. Takže se zakázaný název přeškrtl.

Hod oštěpem nebo vrh koulí? Kdeže. V Lichnově na Bruntálsku v červnu lidé soutěžili v hodu vidlemi na cíl nebo třeba ve vrhu balíkem sena. Recesistické První vidlácké olympijské hry, které měly být součástí slavnostního otevření lichnovského Muzea vidlí, však neunikly pozornosti Českého olympijského výboru.

Je tu lodnonská oiplympiáda, absurdní výsledek šéfů her

Ten prostřednictvím své marketingové agentury Česká olympijská jejich pořadatelům zaslal dopis, v němž je upozornil na to, že pojem "olympijské" v názvu her užívají neoprávněně. A pro příště jim to zakázal.

Podívejte se do muzea vidlí

"Jde o to, aby symboly olympijských her nebyly užívány komerčně. Všeobecně se má za to, že pojmy olympiáda a olympijský jsou veřejným statkem, ale ono to tak není," prohlásil mluvčí společnosti Česká olympijská Alexandr Kliment s tím, že slova "olympijský" a "olympiáda" jsou registrována u Úřadu průmyslového vlastnictví. Používání obou slov navíc striktně vymezuje dokonce i zákon o ochraně olympijských symbolik.

Zástupce Muzea vidlí, kteří exponáty do sbírek netradiční instituce začali dávat dohromady loni na podzim, sdělení České olympijské nejprve překvapilo. "Říkali jsme si, že buď někdo nepochopil recesi, nebo je prostě nucen postupovat v souladu s danými předpisy," říká zakladatel Muzea vidlí Jan Gemela.

Jednou z disciplín vidlácké neolympiády byl i hod vysoký.

Jak říká, skutečnost, že Česká olympijská zakázala Muzeu vidlí nadále používat slovo "olympijský", pro nadšence z Lichnova nehraje zásadní roli.

"O nic nejde. Označení Vidlácké olympijské hry jsme zvolili jen pro letošní rok s ohledem na to, že se sešlo dohromady několik okolností, které tomu vyloženě nahrávaly. Jednak je letošek olympijským rokem a jednak se nám ozvali příznivci z Řecka, kteří měli do Lichnova cestu, přivezli nám ratolest bobkového listu a hry zahájili v řečtině. Až příští rok v červnu uspořádáme hry znovu, už nebudou olympijské, ale jen vidlácké," vypráví Gemela.

Poukazuje na to, že po upozornění České olympijské na nelegální užití olympijské symboliky z názvu červnových her zástupci muzea odstranili slovo "olympijský". Udělali to ale po svém, s nadsázkou. Ve všech původních názvech Vidláckých her viditelně škrtli slovo "olympijský", případně napsali, že se jednalo o hry neolympijské.

Muzeum vidlí každému dárci pořídí fotku s číslem exponátu.
Muzeum vidlí každému dárci pořídí fotku s číslem exponátu.
Muzeum vidlí každému dárci pořídí fotku s číslem exponátu. Výjimkou nebyl ani

Muzeum vidlí každému dárci pořídí fotku s číslem exponátu. Výjimkou nebyl ani Radoslav Brzobohatý.

Jak přitom Jan Gemela s úsměvem tvrdí, čeští olympionici si pro změnu letos propůjčili pro slavnostní zahájení her vidláckou symboliku – gumáky. "Stejně jako v roce 1912 pro změnu zase slamáky," připomíná ředitel lichnovského muzea oblečení české výpravy na letní olympiádě ve Stockholmu před sto lety.

V lichnovském muzeu v současnosti spatříte už na 340 exponátů vidlí z různých částí státu i světa. Nejnovějším přírůstkem je dvojice vidlí z Austrálie, jež muzeu osobně darovali jeho příznivci Ladi a Hanka, kteří bydlí ve městě Ballarat v australském státě Victoria.

Stejně jako všechny další dárce je přitom zástupci muzea vyfotografovali s vidlemi a snímek zařadili do galerie vidláků dárců, kterou si můžete prohlédnout na webu muzea.

"Australské vidle se liší od těch, které známe u nás. První ze dvou exponátů, které jsme dostali, jsou rycí vidle s ostrými hroty. Druhé vidle na seno se speciálním způsobem uchycení násady pocházejí z rodin původních australských osídlenců," přibližuje Jan Gemela.

V muzeu, které vzniklo na jeho statku, jsou ale k vidění desítky dalších vidlí, mnohdy unikátních, seřazených do tematických kategorií. Uvidíte tu třeba i vidle vrostlé do kmene více než třicetiletého stromu. Lichnovské Muzeum vidlí nemá provozní dobu. Je otevřeno tehdy, když jsou obyvatelé statku doma. Proto je v některých případech lepší objednat si prohlídku předem telefonem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video