Vrtulník Apache britských sil startuje z lodi HMS Ocean. Ta má za sebou operace u pobřeží Libye

Vrtulník Apache britských sil startuje z lodi HMS Ocean. Ta má za sebou operace u pobřeží Libye | foto: AP

Olympijský Londýn bude střežit 13 tisíc vojáků, stíhačky, lodě i rakety

  • 6
Stíhačky, válečné lodě, rakety země-vzduch a přes 13 tisíc vojáků. Takové bude nasazení britské armády během olympijských her v Londýně.

"Chceme, aby hry byly bezpečné, aby se všichni sportovci i návštěvníci mohli z her těšit," prohlásil ministr obrany Philip Hammond.

I když hlavní zodpovědnost za bezpečí během her bude mít na bedrech britská policie, armáda podle ministra nasadí celkem 13 500 lidí. To je více, než kolik britských vojáků například slouží v misi v Afghánistánu.

Přibližně pět tisíc vojenských specialistů bude vypomáhat policii a organizátorům her. Půjde mimo jiné i o pyrotechnické týmy a psovody. Zhruba tisícovka armádních specialistů se bude starat o logistické zabezpečení.

Velení britské armády na ochranu olympiády nasadí svou v současnosti největší válečnou loď HMS Ocean. Výsadková vrtulníková loď bude kotvit na Temži a zajišťovat logistickou podporu. Vrtulníky z její paluby budou hlídkovat nad městem.

Nebe nad Londýnem budou střežit také stíhací letouny Eurofighter Typhoon, které budou dočasně startovat přímo z londýnské základny RAF Northolt. Kromě toho britské velení plánuje rozmístit blíže nespecifikované množství střel země-vzduch. Hned několik typů určených k ničení letounů má ve výzbroji jak pozemní armáda, tak i námořnictvo.

Námořnictvo disponuje střelami Seawolf, Sea Dart, Sea Viper s dosahem 6, 80 a 120 kilometrů. Protivzdušná obrana může zase nasadit systém Starstreak se střelami létajícími až trojnásobnou rychlostí zvuku. Na krátké vzdálenosti pak může použít střely Rapier.

Šlo by patrně o první nasazení těchto zbraní k přímé ochraně civilního obyvatelstva, a navíc během sportovního klání. Některé zdroje však uvádějí, že rakety země-vzduch už nasadily Spojené státy během olympiády v Atlantě v roce 1996.

, natoaktual.cz

Video