Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Chirurg z Olomouce: Je pro nás úleva, že protesty skončily

  • 67
Přestože bojoval proti podmínkám ve zdravotnictví a dával najevo nespokojenost s platem i s nezákonnými přesčasy, je Petr Michl rád, že protesty už skončily a odboráři souhlasili s memorandem. "Bylo mi líto odmítat pacienty a rušit operace," míní obličejový chirurg z olomoucké fakultní nemocnice.

Olomoučtí lékaři jsou jedni z těch, kteří návrh dohody mezi ministrem a odboráři odsouhlasili. Vedení tamní nemocnice navíc slíbilo, že všechny lékaře, kteří v rámci akce Děkujeme, odcházíme dali výpověď, přijmou zpět.

"Jsem moc rád, že se to celé vyřešilo, byl jsem už před jednáním pro odsouhlasení memoranda, takže nyní cítím úlevu. Člověk bude mít klid na práci," míní obličejový chirurg Michl z olomoucké fakultní nemocnice.

"Bylo by mi líto pacientům říkat, že v březnu je určitě nemůžeme operovat, protože nejsou anesteziologové. Operujeme onkologii a traumatologii. Tito lidé mají preference, ale na ostatní by se skutečně v březnu nedostalo... byla to velká nejistota," přiznal Michl.

Odboráři vypadali na včerejším brífinku zklamaně a předseda LOK Martin Engel připustil, že souhlas je řešením i pro pacienty a pro uklidnění veřejnosti. "Šéfové v rámci možností vyjednali nejvíce. Bylo by bláhové si myslet, že najednou dosáhnou všeho, co si na začátku akce předsevzali, tohle je rozumný kompromis," vzkázal lékař.

I jeho mrzí, že nebude mít plat, jaký běžně dostávají lékaři na Západě. "Ale v našich podmínkách s tím nemůžeme počítat, člověk musí být rozumný," dodal.

Michlovi vadí, že vláda se na poslední chvíli snažila situaci dohnat do extrému. "Očekávám rychlé podpisy, protože je to jistým způsobem gentlemanská dohoda. Pokud vláda své rozhodnutí odloží o týden, aby mohla za každou cenu zvítězit, bude to úplně liché. Pokud se pod dohodu nebude chtít podepsat, nebo od ní dá ruce pryč, vypovídá to o její důvěryhodnosti," poznamenal.

Vyhlídka na lepší budoucnost?

I Michl by k 1. březnu z nemocnice odešel. Je to pětatřicetiletý obličejový chirurg se dvěma vysokými školami, dvěma atestacemi, osmnácti měsíční praxí v britských nemocnicích. Měsíčně odslouží tři, čtyři služby, přesto dosud bere stejný plat jako jeho příbuzný, který montuje sádrokarton.

"Chtěl jsem se ze zahraničí vrátit zejména kvůli rodině. Doufal jsem, že se situace u nás změní, ale ona se nezměnila, i když jsem se několikrát zapojil do lehčích protestů a akcí," míní Michl. Kromě platu mu vadí především nezákonné přesluhování lékařů, kteří pak unavení operují pacienty.

"V Británii, kde jsem pracoval, se tohle striktně dodržuje. Jednou jsem po dvanáctihodinové službě chtěl asistovat u jedné zajímavé operace, ale nebylo mi to dovoleno, mohl jsem se maximálně dívat. Pokud by si pacient stěžoval, bylo by okamžitě rozhodnuto v jeho prospěch, protože nad ním stál unavený lékař. Tohle u nás kvůli nedostatku lékařů zatím nefunguje," dodal.

Tlak z vedení nemocnice kvůli tomu, že se přidal k protestu, necítil. "Ředitelství se k nám do poslední chvíle chovalo velmi slušně a snažilo se nám spíše pomoci, takže žádný tlak jsem nepociťoval," uvedl Michl. Únavu ze zdlouhavých protestů ale přiznal. "Člověka už to nebaví." Nyní doufá, že se věci pohnou k lepšímu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video