Olomoucká aféra jde po pěti letech do finále

Olomouc - Po více než pěti letech spěje ke konci jeden z nejkřiklavějších případů prorůstání zločinu do státní správy. Téměř zapomenutý příběh konfliktu olomouckých podnikatelů, jimž kryli záda jak policisté, tak příslušníci BIS, dostal označení "olomoucká aféra" a úřadům se v těchto dnech podařilo dostat před soud jednoho z jejích hlavních aktérů, vlivného olomouckého podnikatele Oldřicha Přikryla. Právě jeho obžaloba dává alespoň částečnou odpověď na otázku, co se před lety v Olomouci dělo.

Žalobce posílá Přikryla k soudu za to, že nepravdivě očerňoval policisty, kteří vyšetřovali jeho vlastní podezřelé obchody. Přikryl však nejednal na vlastní pěst, pomáhali mu v tom spříznění příslušníci policie.

Spolu s Přikrylem proto státní zástupce obžaloval i bývalého vyšetřovatele Josefa Menšíka. "Ve spise existují náznaky, ze kterých vyplývá, že se podnikatel snažil odvést pozornost a diskreditovat policisty, kteří se zajímali o jeho aktivity," uvedl žalobce Martin Schmidt.

Olomoucká aféra vypukla koncem roku 1996 ostrými spory (udání, odposlechy, křivá obvinění, výbuchy), v nichž proti sobě stály dvě znepřátelené skupiny místních podnikatelů. Ti se zabývali krádežemi aut, obchodem se zbraněmi, semtexem či vydíráním. Obchody buď krylo, nebo se na nich podle vyšetřovacího týmu přímo podílelo několik policistů, pracovníků Inspekce ministra vnitra a příslušníků civilní kontrašpionáže.

Za přímý podíl na nelegálních transakcích však nebyl nikdo z podezřelých státních úředníků odsouzen. Případ se pokoušeli rozplést tři ministři - Ruml, Vodička, Svoboda - a všichni pohořeli stejně jako speciální vyšetřovací komise poslanců. Představitelé ministerstva a BIS nakonec kauzu vyřešili rozprášením svých olomouckých poboček.

Nynější obžaloba Přikryla ukazuje, že se jeho hlavním terčem stal bývalý policejní major Josef Kolinský, který jako první začal pochybné aktivity olomouckých podnikatelů a příslušníků bezpečnostních složek v Olomouci vyšetřovat. Podnikatel obvinil Kolinského a jeho šéfa Petra Dvořáka, který nad ním držel ochrannou ruku, z vydírání:

Chtěli po mně peníze za to, že mi pomohou vyřídit licenci na obchodování se zbraněmi. Přikryl na oba důstojníky podal trestní oznámení, začala je vyšetřovat inspekce, a tím je dostal ze hry. Vyšetřovatel Menšík navíc následně poslal Kolinského do vazby.

Až nyní se ukázalo, že nezákonně. "Vyšetřovatel v podnětu k uvalení vazby uvedl nepravdivé údaje. Tvrdil, že Kolinský někoho vydíral se zbraní v ruce, ale neměl pro to žádné svědectví," řekl žalobce Schmidt.

Přikryl s médii nekomunikuje. Přes svého advokáta Petra Dítě vzkázal pouze to, že obžalobu popírá. Drtivá většina policistů a příslušníků BIS, kteří se s olomouckým podsvětím zapletli, skončila v civilu. Někteří z nich byli odsouzeni za zneužívání pravomocí.

Nedávno dostal podmínku například bývalý moravský šéf Inspekce ministra vnitra Zbyněk Páč za to, že z přísně tajných spisů vynášel informace. Páč byl dalším z policistů, kteří stáli za Přikrylem: jen od ledna do září roku 1997 mu podle policie dvě stě šedesátkrát telefonoval.


Video