Olomouc chystá oslavy zapsání sloupu na seznam UNESCO

S nadšením a ovacemi přijali olomoučtí radní zapsání barokního sloupu Nejsvětější Trojice na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Chtějí do města nalákat turisty a už připravili scénář oslav a propagačních akcí. Kromě informačních panelů chystají i slavnostní koncert a mši. Sloup je už desátou památkou z území České republiky.
Letos odbnorníci na seznam UNESCO zapsali deset přírodních míst, 50 kulturních památek a jednu smíšenou. Poprvé byly zapsány památky z Ázerbajdžánu, Malajsie, Nikaraguy a Surinamu.

Pětatřicetimetrový barokní sloup Nejsvětější Trojice pochází z let 1716-1754. Sloup na olomouckém Horním náměstí, kde stojí po boku unikátního souboru barokních kašen, je dílem
Václava Rendera a jeho pokračovatelů. Na sochařské výzdobě se podíleli Filip Sattler a Ondřej Zahner.

"Jsem rád, že naše rozhodnutí zapsat památku na seznam bylo správné a že jsme prostředky na opravu sloupu dobře načasovali. Zapsáním památky se nyní zvýší prestiž města a je to zároveň výzva pro všechny, kteří poskytují na území Olomouce své služby. Věříme totiž, že památka přiláká do města turisty," řekl olomoucký primátor Martin Tesařík.

Na propagaci sloupu již před časem radnice vyčlenila 200 tisíc korun. "V nejbližší době vytiskneme plakátky, postavíme na náměstí informační panely, upravíme hned internetové stránky města. Vydáme také pohlednice a v březnu chystáme v Muzeu umění výstavu o barokním sloupu. Zároveň připravíme také katalog," vypočítal náměstek primátora Miroslav Pilát. Radní již dříve slíbili, že zapsání sloupu oslaví slavnostním koncertem a mší.

Olomoučtí radní žádali o zapsání památky do seznamu UNESCO už před dvěma lety. Na poslední chvíli však kandidaturu stáhli, neboť součástí návrhu byly kromě sloupu také olomoucké barokní kašny. Šance, že se sloup s kašnami na seznam dostane, byla tehdy podle odborníků malá.

Sloup nyní odborníci restaurují a olomoucká radnice společně se státem uvolnila na jeho opravu 15 milionů korun. Oprava má skončit v srpnu příštího roku.

Na seznamu jsou už i místa Shakespearových her nebo čínské památky
Nejvíce památek bylo letos na seznam zařazeno ze Španělska - celkem pět včetně římského opevnění v Lugo a archeologických vykopávek v Sierra de Atapuerca - a z Číny, kde jsou mezi čtyřmi novými zápisy císařské hroby dynastií Ming a Čching a kolébka taoismu hora Čchingčcheng.

Na seznam byl zapsán i historický střed slovenského Bardejova, který je podle UNESCO malým, ale mimořádně úplným a dobře uchovaným příkladem opevněného středověkého města typického pro urbanizaci v této oblasti. Má i malou židovskou čtvrť a synagógu z 18. století.

Čtyři nové zápisy má i Belgie, odkud bylo vybráno historické centrum města Brug a katedrála Notre-Dame v Tournai. Z Dánska se na seznam dostal zámek Kronborg v Helsingöru, kam situoval William Shakespeare svého Hamleta, a z Itálie město dalších Shakespearových hrdinů Romea a Julie, Verona, stejně jako bazilika sv. Františka v Assisi.

Mezi novými památkami UNESCO jsou i katedrála sv. Jakuba v chorvatském Šibeniku, historický a architektonický komplex v ruské Kazani, památky předkolumbovské kultury Tiwanaku v Bolívii, jezuitská architektura v argentinské Córdobě, senegalský ostrov Saint-Louis a historický střed peruánského města Arequipa. Ve Francii se dočkalo údolí Loiry se svými slavnými zámky, které bylo dosud opomíjeno kvůli několika jaderným elektrárnám v oblasti.

Z přírodních památek byla vybrána přírodní rezervace v centrálním Surinamu, brazilský národní park Jaú a malajsijský park Kinabalu.


Na seznam se mohou dostat pouze místa univerzálního významu, která musejí představovat určitý typ památek, například pyramid, katedrál či gotických měst, a musejí být výjimečná v rámci své skupiny. Na seznamu UNESCO je nyní 691 míst ze 122 zemích.
Jak se o zařazení rozhoduje
Mezinárodní výbor UNESCO rozhoduje o zařazení konkrétní památky na svůj seznam ve čtyřech kolech.

V prvním kole je pouze po formální stránce zkontrolována dokumentace, podstatné je kolo druhé, ve kterém experti z Mezinárodní rady památek a historických sídel zhodnotí danou lokalitu. Součástí hodnocení je i návštěva některého ze zástupců rady na místě.

Dříve byly památky navštěvovány inkognito, postupem času s tím, jak UNESCO stále více zápasí s nedostatkem financí, však byly inspekce odkryty a na jejich zabezpečení se podílí i uchazeči.

Ve třetím, rozhodujícím kole zasedá předsednictvo mezinárodního výboru, které buď doporučí plenárnímu zasedání zařazení či odmítnutí památky, může také navrhnout doplnění dokumentace nebo odložení návrhu do budoucna. Definitivní slovo má plenární zasedání, které se schází každoročně začátkem prosince.

Na seznamu je už devět památek z České republiky (viz fotogalerii)
Loni byl na seznam UNESCO zapsán renesanční zámek v Litomyšli a v roce 1998 jihočeská vesnice Holašovice a zámek a zahrady v Kroměříži. Vedle zmíněných objektů jsou na seznamu i historické areály Prahy, Českého Krumlova, Telče, Kutné hory s chrámem sv. Barbory, poutní kostel Jana Nepomuckého na Zelené Hoře a areál v Lednici a Valticích.

Zámecký areál v Litomyšli je zapsán do památek UNESCA.

Pohled od východu na areál zámku v Českém Krumlově, který je na seznamu UNESCO od roku 1992

Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži zapsaný na seznam UNESCO.

Pětatřicetimetrový barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (na archivním snímku z 13.9.1993)

Historické centrum Telče zapsané na seznam UNESCO.

Holašovice - památka UNESCO.

Kutná Hora - Chrám sv. Barbory, památka UNESCO.

Historická Praha, památky UNESCO.

Lednicko-valtický areál, památka UNESCO.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památka UNESCO.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video