Oldřich Černý

Oldřich Černý | foto: ČTK

Havlův poradce Černý a expremiér Bielecki dostali transatlantickou cenu

  • 0
Držiteli České a slovenské transatlantické ceny, udělované světovým osobnostem za přínos pro bezpečnost a stabilitu euroatlantického regionu, se ve čtvrtek večer stali v Bratislavě někdejší poradce pro národní bezpečnost Oldřich Černý a bývalý polský premiér Jan Krzysztof Bielecki.

Loni zesnulý Oldřich Černý patřil mezi přední české bezpečnostní experty. Byl blízkým přítelem a spolupracovníkem prezidenta Václava Havla. Transatlantickou cenu, udělovanou významným světovým osobnostem, obdržel in memoriam za svou klíčovou roli a působení ve veřejné službě v Československu a poté samostatné České republice.

Oldřich Černý - nenápadný, přesto klíčový muž bezpečnostní komunity

Černý (1946-2012) byl od roku 1999 výkonným ředitelem Nadace Forum 2000 a zároveň ředitelem Prague Security Studies Institute. V letech 1993 až 1998 byl ředitelem civilní rozvědky (Úřadu pro zahraniční styky a informace), v letech 1990 až 1993 pak poradcem prezidenta republiky Václava Havla pro bezpečnostní otázky.

Před rokem 1989 pracoval jako překladatel americké a britské prózy a producent dabingu, divadelní producent a redaktor dětských knih.

Druhý laureát, bývalý polský premiér Jan Krzysztof Bielecki, dostal cenu za svůj přínos pro "demokratizaci, ekonomický rozvoj a evropskou a euroatlantickou integraci Polska".

Bielecki stál v čele polské vlády v roce 1991. Poté působil jako ministr pro evropskou integraci. Od roku 1980 byl ekonomickým expertem hnutí Solidarność. Od roku 2010 vede Hospodářskou radu vlády premiéra Donalda Tuska.

O ceně

"Udělením této mezinárodní ceny a propojením dvou nejvýznamnějších bezpečnostních akcí ve střední Evropě - Dnů NATO v Ostravě, jež organizuje naše asociace Jagello 2000, a konference GLOBSEC Slovenské atlantické komise. Chceme zdůraznit a zviditelnit roli, jakou bezpečnost hraje v našem každodenním životě a jak důležitá je práce lidí, kteří se o ni zasazují," popsal cenu předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Za iniciativou, která v Bratislavě proběhla v rámci mezinárodní konference GLOBSEC 2013, stojí dvě přední nevládní organizace z obou zemí: Jagello 2000 za Českou republiku a Slovenská atlantická komise za Slovensko.

Cena má podle organizátorů připomenout, zdůraznit a ocenit práci a zásluhu těch, kteří významně přispěli k posílení transatlantických vazeb, bezpečnosti a stability euroatlantického regionu.

Českou a slovenskou transatlantickou cenu chtějí na základě doporučení odborné dvanáctičlenné komise zástupci obou organizací společně udělovat každoročně dvěma osobnostem - jedné z Čech či Slovenska a jedné zahraniční.

Poprvé cenu, udělovanou na jaře v Bratislavě a na podzim v Ostravě, dostali vloni bývalý ministr obrany Alexandr Vondra, zesnulý americký diplomat Ron Asmus, bývalý slovenský ministr obrany Jozef Stank a někdejší šéf Vojenského výboru NATO generál Klaus Naumann.

, natoaktual.cz

Video