Na Albertov přišel podpořit prezidenta Miloše Zemana také šéf Bloku proti...

Na Albertov přišel podpořit prezidenta Miloše Zemana také šéf Bloku proti islámu Martin Konvička (17. listopadu 2015). | foto: David Neff, MAFRA

Policie bude znovu řešit případ Konvičky, soud jí ho vrátil k došetření

  • 55
Policie se bude znovu zabývat případem předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky. Okresní soud v Českých Budějovicích jí ho totiž vrátil k došetření. Informovala o tom Česká televize. Státní zástupce Josef Richtr Konvičku na začátku dubna obžaloval za podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství.

Konvička se podle žalobce dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod svými výroky na internetu. Trestní sazba v případě odsouzení se v tomto případě pohybuje od šesti měsíců do tří let. V úvahu však připadají i alternativní tresty (více čtěte zde).

Státní zástupce Richtr není podle ČT se středečním rozhodnutím soudu zatím srozuměn a nechce se k němu vyjadřovat. Informaci ČT zjistila z justiční databáze a potvrdil ji zdroj ze soudu.

Konvička v Hradci strašil řezáním hlav, spolek chtěl zrušení mítinku

Žaloba se týká Konvičkových výroků z let 2014 a 2015. Předseda Bloku proti islámu na Facebooku psal například o namletí muslimů do masokostní moučky. Konkrétně když rozvíjel svůj nápad, že by spolek Islám v ČR nechceme dal ultimátum českým muslimům, aby se zřekli své víry, a vládě, aby začala konat. „S tím, že pak už se nebudeme mazat s nikým,“ dokončil myšlenku.

Představitelé Bloku proti islámu už v minulosti uvedli, že vidí celou kauzu jako politicky objednanou. Úsvit a Blok proti islámu označily obžalobu Konvičky za „pokračování politické kriminalizace“.

Trestní oznámení loni podala jablonecká státní zástupkyně Věra Nováková (psali jsme zde). „Tím nejzávažnějším vlastně bylo hanobit osoby na základě jejich náboženského vyznání,“ vysvětlila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video