Policejní databáze uměleckých předmětů obsahuje i téměř dvě stovky děl, jejichž majitele policie hledá.

Policejní databáze uměleckých předmětů obsahuje i téměř dvě stovky děl, jejichž majitele policie hledá. | foto: Policie ČR

Okradení faráři už nemusí do policejních skladů, sošku najdou na internetu

  • 5
Policie spustila nový digitální systém, který jí má pomoci v boji s překupníky uměleckých děl. Unikátní technologický projekt stál 13,5 milionu korun, Česku s jeho financováním z valné části pomohli Norové. Databáze odcizených sošek nebo obrazů bude on-line přístupná i veřejnosti.

Od roku 1989 bylo v Česku ukradeno tisíce uměleckých předmětů. Mnoho z nich skončilo za hranicemi. Policisté sice tehdy na masivní zájem zlodějů o tuzemské kostely a zámky zareagovali poměrně pružně a získali už v roce 1993 počítačový systém od americké vlády, jenže ten měl značné nedostatky. A teprve nyní je plně funkční.

Po osmnácti letech přenášení dat po disketách a později na flash discích a cédéčkách můžou policisté systém obsluhovat on-line na webu policie.cz. Databáze je navíc přístupná i celníkům, v užívání jim dosud bránila absence počítačů Apple, kterými disponovala pouze policie a to jen na třech pracovištích.

Nová databáze s téměř dvaceti tisíci hesly obsahuje kromě základního popisu i poměrně sofistikovaný soubor informací o jeho původu. Je v ní také 179 nalezených předmětů, u kterých policie hledá majitele.

"Především to umožní pátrání po zcizených českých kulturních památkách celosvětově na webu, na aukčních portálech, portálech aukčních síní a v internetových nabídkách obchodů s antikvitami," řekla Pavla Kopecká z policejního prezidia.

Pane faráři, poznáváte to?

"Zvláště v případech, kdy jsou kulturní umělecké památky vraceny ze zahraničí, je tato identifikace majitele a původu památky nesmírně důležitá," doplnil náměstek policejního prezidenta Viktor Čech.

Církevní lup na Znojemsku

LEDEN - z fary v Hrušovanech nad Jevišovkou zmizelo 30 tisíc korun, šperky a staré mince. Z kostela ve Vranově nad Dyjí odnesli lupiči dva barokní andílky. Škoda činí 20 tisíc korun.
ÚNOR - z kostela sv. Jiljí v Jaroslavicích ukradli zloději pozlacený kříž, šest barokních andělíčků a jiné cennosti z 18. století. Škoda odhadnuta na 55 tisíc korun.
DUBEN - z kostela sv. Vavřince v Plenkovicích kdosi ukradl čtyři sošky, kříž a nádobu na kadidlo. Vše v hodnotě přes 40 tisíc korun.

Nebude se už tak opakovat situace z 90. let, kdy celníci zajistili například několik desítek sošek Svatého Jana Nepomuckého a kriminalisté museli svozit z různých farností po republice faráře do policejních skladů, aby poznali "toho svého".

Odcizené předměty lze vyhledávat podle různých kriterií. Popisy děl jsou ve čtyřech jazykových mutacích - v češtině, angličtině, němčině a ruštině.

"Česko slouží jako transitní země pro umělecké předměty ukradené v jižním Polsku a Bělorusku. Není tajemstvím, že vídeňský trh je přesycen pravoslavnými ikonami," řekl iDNES.cz kriminalista zabývající se pátrání po odcizených památkách, jenž si nepřál být jmenován.

Jeho kolegyně nedávno takto například vypátraly v roce 2000 ukradený obraz Svaté Anny z barokního kostela Narození sv. Jana Křtitele v Noutonicích u Prahy. Podařilo se jim zajistit katalog rakouské aukční síně Dorotheum, kde bylo cenné dílo za čtvrt milionu korun nabízeno. "Nyní už visí v pražském arcibiskupství," pochlubil se kriminalista.

Informační systém společnosti IBM policie získala díky penězům z takzvaných Norských fondů. "Jako jedny z mála evropských fondů vyčleňují prostředky i na ochranu kulturních památek," vysvětlil analytik a informatik policejního prezidenta Zdeněk Bouda.


Video