Okradení družstevníci bouřili u vlády

  • 34
Rodiny vlastníků bytů z říčanského sídliště Kavčí skála mohou skončit na ulici. Hrozí jim, že o své byty přijdou nebo je při nejmenším budou muset znovu zaplatit. Otazník, který visí nad osudem družstevníků, mnohé z nich přivedl až na demonstraci před úřad vlády.

V pondělí se tam pokousili setkat s ministry a upozornit je na svou obtížnou situaci. Nikdo z vládních činitelů, až na ministra Jaroslava Palase, si však na ně nenašel čas.

Na družstvo Kavčí skála, které vzniklo v 70. letech a v Říčanech vybudovalo 12 domů, vyhlásil obchodní soud kvůli jeho zadlužení v roce 1998 konkurz. Výsledkem podnikání představenstva družstva je asi 60 milionů korun dluhů.

Nejvyšší soud letos v dubnu potvrdil, že do konkurzní podstaty spadají i byty jeho bývalých členů. Správce konkurzní podstaty tak může byty zpeněžit.

Nemám peníze, ani byt
Obyvatelé bytů na Kavčí skále už několik let nevědí, co s nimi bude. Mezi ně patří i čtyřčlenná rodina Petra Duška, která se na sídliště přistěhovala v roce 2000.

"Koupil jsem byt podle výpisu z katastru nemovitostí od jeho majitele. Poté, co jsem ho přepsal na sebe, jsem zjistil, že správce konkurzní podstaty zahrnul i můj byt do konkurzu," snažil se překřičet skandování při demonstraci před úřadem vlády Petr Dušek, který sem přišel s celou rodinou.

"Teď nemáme ani peníze a vlastně ani byt," suše konstatuje Dušek, který dodnes splácí úvěr, jenž si před třemi lety vzal na byt za milion sto tisíc korun.

Nešťastná je ze situace kolem bytů, která se vleče, i důchodkyně Danuše Kurková. "Přece nás nemůžou vystěhovat, to je nesmysl," říká s tázavým výrazem ve tváři Kurková a přitom svírá v ruce bílou píšťalku.

"Doufám, že se to nějak vyřeší. Přece nemůžeme platit za ty, kteří si nakradli?" Na sídlišti bydlí už jedenáct let. Její zdravotní stav ji v jejím věku nutí se i přes dosti nejasnou budoucnost ovládat.

"Je to smutná vyhlídka. Nesmím se ale stresovat. Byla jsem totiž před časem na závažné operaci," podotýká bývalá klavíristka.
 
V jejím dvoupokojovém bytě patří jedna z nevelkých místností právě klavíru. "Největší obavu mám z toho, že kdybych musela jít z bytu, co s křídlem? Já bych ho prostě nedala," říká rezolutně.

Ani sama ale netuší, kam by šla. "Prostě si to vůbec nedovedu představit. Dcera bydlí v garsonce v paneláku, to by nešlo."

Šli bychom pod most
Kde by se svou rodinou skončil v případě, že by přišel o byt, neví ani Petr Dušek. Jeho žena je s dětmi na mateřské dovolené. "Asi bychom šli pod most," podotýká lakonicky Dušek.
 
Vzápětí dává ale jasně najevo, že se nehodlá jen tak vzdát. "Budeme dál bojovat. Ještě se můžeme obrátit na ústavní soud a pak do Štrasburku," hovoří s odhodláním muž, který na demonstraci přišel vyzbrojen jako mnozí další transparentem: vyměním družstevní byt v Říčanech za poslanecký, značka spěchá.
 
A jaký je to pocit takhle „přežívat“? "Člověk se s tím musí naučit žít, jinak by se musel oběsit," dodává Dušek.

Protestující se pokoušeli setkat s ministry a upozornit na obtížnou situaci. Nikdo z vládních činitelů, až na ministra Jaroslava Palase, si však na ně nenašel čas. (19. května 2003)

Protestující se pokoušeli setkat s ministry a upozornit na obtížnou situaci. Nikdo z vládních činitelů, až na ministra Jaroslava Palase, si však na ně nenašel čas. (19. května 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video