Okradená žena: Policie příliš váhala

  • 1
Praha - Nemilou příhodu zažila dvaadvacetiletá Hana Kovářová, které už zřejmě nikdy neuvidí své ukradené peníze. I když jí svitla jiskřička naděje, má pocit, že ji pražská policie dokonale zhasla. Peníze, doklady i platební karta jí zmizely z kabelky při návštěvě známého podniku Solidní Nejistota v Pštrossově ulici v Praze 1. Okradená sice nechala ještě v noci kartu zablokovat, ale zloděj jí předtím stihl zaplatit přes tři a půl tisíce korun u čerpací stanice OMW na Rohanském nábřeží v Praze 8.

To se dozvěděla hned ráno, když zkontrolovala svůj účet přes internet. Dívka upozornila policisty v Bartolomějské ulici na možnost, že kamery u benzinové pumpy mohly zloděje karty zachytit, protože výpis z účtu potvrzoval i přesný čas, kdy se zloděj na benzinové stanici pohyboval.

"Naléhala jsem na policisty, že by tam měli rychle zajet, než budou kazety se záznamem přemazány. Jenže policista opáčil, jestli se nechci dát k policii, když jsem tak chytrá," stěžuje si Hana Kovářová.

O dvanáct dní později se tato mladá žena na policii dotazovala, jak daleko je její případ. "Nikdo mi neuměl odpovědět, stěží si vzpomínali, o co jde. Nakonec mi poradili, ať se k té pumpě dojedu zeptat sama. Ale já chtěla policejní doprovod, nehledě na to, že tohle měli policisté dávno udělat sami. O doprovod jsem přesto musela zažádat zvlášť na oddělení pro Prahu 8, kam benzinová pumpa spadá. Jenomže jsme přišli pozdě, záznamy už byly pochopitelně smazané," říká.

"Nemohli jsme už nijak pomoct," potvrzuje vedoucí čerpací stanice Luboš Laňka. Provozovny totiž uchovávají záznamy na videokazetách asi týden, potom je použijí pro nahrávání dalších záznamů. "Prostor u stojanů kamerami neustále monitorujeme. Občas dáváme záznamy i policii - pokud nás o to požádá. Policie ovšem obvykle přichází už po dvou až třech dnech od nějaké události," uvedl vedoucí.

Policejní mluvčí Jan Holub přiznal, že policisté tentokrát skutečně přišli k čerpací stanici pro záznam z kamery pozdě. "V tomhle případě je to škoda," řekl mluvčí. Co tedy policisté udělali pro dopadení zloděje? "Vyslechli jsme svědky v baru a zanesli kradené doklady a kartu do pátrací evidence," tvrdí mluvčí Holub.

Zároveň z jeho vyjádření vyplývá, že pokud by kamera pachatele zachytila, byla šance jej také usvědčit. "I když chytneme podezřelého s kradenou věcí v ruce, těžko mu dokazujeme, že ji ukradl právě on. Jedině když ho chytneme při činu. U platebních karet je situace trochu jiná - pokud u někoho najdeme cizí kartu, můžeme ho obvinit z jejího neoprávněného držení," potvrzuje Holub.

Policie však není při objasňování kapesních krádeží příliš úspěšná. Podle policejních statistik uspěje jen ve čtyřech až pěti procentech případů. Hana Kovářová mohla patřit se svým případem k šťastnější menšině. Policie se jí však nijak neomluvila, a případ skončil ve ztracenu.

"Jenom zablokování mé mezinárodní VISA karty mě stálo 4900 korun, v peněžence jsem měla dalších čtyři a půl tisíce, pak výběr peněz těmi lumpy... Když to sečtu, návštěva toho baru mě stála asi patnáct tisíc," konstatuje zklamaně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video