Okolo Pozemních staveb jsou lidé blízcí ODS

Olomouc - V případu Pozemních staveb Olomouc, jejichž manažeři nyní stojí před soudem kvůli mnohamilionovým podvodům s akciemi firmy, se opět objevil člověk spojený s ODS. Proces potvrdil, že úvěr na zajištění mnohamilionového kontraktu na výstavbu panelových bytů na Filipínách firmě před lety předběžně přislíbila Komerční banka. Jejím ředitelem byl Richard Salzman, který se později stal senátorem za ODS.

Nynější místopředseda sněmovny a ODS Ivan Langer kromě toho ve stejné době na žádost podezřelých manažerů jednal v olomouckém hotelu Gemo s jejich věřiteli o odkladu dluhů.

Pozemní stavby a lidé z vedení této společnosti ve stejném roce sponzorovali ODS desetitisícovými sumami.

Na spojení s lidmi z ODS přišly při vyšetřování případu také státní zástupci, tato stopa však nebyla podstatná, neboť k prověřovaným podezřením okolo podvodů nemohla přinést žádné důkazy, proto ji úřady nechaly plavat.

V průběhu vyšetřování a také procesu padlo jméno Richarda Salzmana několikrát a u soudu o něm nyní mluvil také svědek Vladimír Glas. Nakonec vypověděl: "Existovalo stanovisko exportního oddělení Komerční banky, které předběžně nabídlo financování projektu na Filipínách."

Bývalého senátora za ODS Richarda Salzmana se nepodařilo zastihnout a k případu se nemohl vyjádřit.

ODS přitom celá kausa poprvé zasáhla již před pěti lety, kdy se strana rozdělila na dvě skupiny. Ekonomický náměstek olomouckého primátora Stanislav Losert (ODS), který vedení Pozemních staveb nevěřil, si stěžoval, že se ho snažili ovlivnit Ivan Langer a člen oblastní rady ODS Miroslav Langer. Ti to popřeli a spory nakonec muselo urovnat až vedení strany.

V celém případu jde o to, že Pozemní stavby měly šanci dosáhnout na mnohamilionový zahraniční kontrakt. Firmu postupně ovládla skupina podnikatelů, které obžaloba podezřívá z toho, že transakcemi s akciemi poté, co ve firmě získali většinu, porušili zákon.

Obžalovaní, kterým u soudu hrozí mnoho let vězení, vinu od počátku popírají.

Ivan Langer již dřív popřel, že by na nějaké schůzce hájil obviněné manažery a odmítl i souvislost svého angažmá s ODS nebo sponzorováním strany. "O darech nic neví. Vliv to určitě nemělo, opravdu ne," prohlásil. Boris Němeček z olomoucké firmy Gemo, které tehdy Pozemní stavby dlužily peníze za akcie, však včera u soudu vypověděl: "Nebylo běžné, aby se přední politici zúčastňovali našich obchodních jednání."

Jeden z obžalovaných manažerů Pozemních staveb Jaroslav Řežný přiznal, že Pozemní stavby tehdy ODS sponzorovaly ples. "Žádnou roli to ale nehrálo," prohlásil Řežný.

Svědek Glas nyní u soudu rovněž řekl, že kontrakt na výstavbu panelových domů na Filipínách zkrachoval mimo jiné i proto, že obvinění manažeři skončili ve vazbě. Státní zástupkyně Eva Prouzová je však přesvědčena, že nešlo o kontrakt, ale o tunelování firmy.

Případ nakonec soud odročil kvůli výslechu dalších svědků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video