Korán. Ilustrační foto

Korán. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Oko za oko, mícha za míchu. Soud zvažuje, zda nechá Araba ochrnout

  • 66
Saúdskoarabský soudce zvažuje, zda přistoupí k prastarému islámskému právu a v duchu hesla "oko za oko" nechá přerušit míchu muže, který před dvěma lety při rvačce paralyzoval dvacetiletého Abdula Azíze Mutajriho. Soud už oslovil několik místních nemocnic, zda by tento zákrok provedly.

Jedna z nemocnic v severozápadní provincii Tabuk odpověděla, že by přerušit míchu odsouzence mohla. Prominentní zdravotnické zařízení v metropoli země Rijádu ale něco takového odmítlo. Zřejmě z etických důvodů, píší světová média.

Šaría

- Systém islámského náboženského práva, který reguluje některé veřejné i soukromé aspekty života lidí žijících v právním systému založeném na muslimských principech.

- Podle šaríí se vykonávají i kontroverzní tresty jako ukamenování za cizoložství, useknutí ruky za krádež nebo veřejné bičování za pití alkoholu.

Dvaadvacetiletý Abdul Azíz Mutajri ochrnul a přišel o nohu před dvěma lety po rvačce. Útočník, jenž ho poranil sekáčkem a jehož jméno noviny nezveřejnily, odešel od soudu se čtrnáctiměsíčním trestem. Po sedmi měsících byl v amnestii propuštěn a nyní učí na univerzitě, tvrdí bratr Mutajriho.

Oběti trestných činů v Saúdské Arábii mohou v rámci islámského práva šaría žádat, aby útočníci byli potrestáni stejným způsobem, jakým sami ublížili. Toho využil Mutajri a pro muže, jenž ho paralyzoval, žádá stejný trest.

"Není lepšího slova, než Božího slova - oko za oko," nechal se slyšet o pět let starší bratr ochrnutého muže Chalíd Mutajri. Zatím není jasné, kdy by měl padnout verdikt.

Saúdská Arábie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video