Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Plynová komora či dusíková maska. Oklahoma povolila popravy v plynu

  • 189
Oklahoma se stala prvním americkým státem, který schválil možnost poprav vězňů plynným dusíkem. Příslušný zákon podepsala v pátek republikánská guvernérka státu Mary Fallinová. Úřady mohou k tomuto způsobu výkonu trestu smrti přistoupit, pokud nebude možné popravovat odsouzence smrtícími injekcemi, informuje agentura AP.

Stoupenci nového zákona tvrdí, že popravy pomocí uzavřených komor, do kterých je vpouštěn plynný dusík, jsou „humánní a bezbolestnou metodou“ a nevyžadují žádné odborné lékařské znalosti. Alternativou k „plynové komoře“ je nasazení speciální masky odsouzenci. V obou případech je kyslík postupně nahrazován dusíkem, takže dochází k hypoxii, ztrátě vědomí a následné smrti.

Kritici naopak poukazují na to, že tato metoda není vyzkoušená a neexistují zprávy o tom, že by se k popravám lidí někdy plynný dusík používal.

Ve státě Oklahoma jsou v současnosti popravy vězňů pozastaveny, protože nejvyšší soud rozhoduje o tom, zda je nynější způsob popravování pomocí injekcí naplněných smrtící směsí tří látek v souladu s ústavou.

Trest smrti se v USA pořád těší silné podpoře veřejnosti, vyvstaly však pochybnosti o metodě poprav, zejména těch prováděných vpravením smrtící látky do těla odsouzeného.

V Oklahomě vzbudila před rokem rozruch poprava Claytona Locketta, který po injekci trpěl křečemi, zatínal zuby a až po 40 minutách od zahájení popravy zemřel na infarkt (více čtěte zde).

„Podporuji tuto politiku (poprav plynným dusíkem) a domnívám se, že absolutní trest musí být vykonáván efektivně a bez krutostí,“ uvedla guvernérka Fallinová v prohlášení. „Zákon, který jsem podepsala, dává státu Oklahoma další možnost výkonu trestu smrti, která splňuje normy,“ dodala.

Podle nového zákona zůstane první volbou při popravách smrtící injekce a dusík bude první záložní metodou před elektrickým křeslem, které se v tomto státě nepoužívá od roku 1966, a popravou zastřelením.

Americké státy, které k popravám vyžívají smrtící látky, nahrazují doposud užívané směsi novými přípravky. Důvodem je postoj velkých výrobců léčiv, především z Evropy, kteří se zavázali neposkytovat americkým věznicím látky, které mají být použity k usmrcování odsouzenců. Zmíněné látky především utlumí dýchací systém a zastaví činnost srdce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video