Americká vojenská základna na Okinawě

Americká vojenská základna na Okinawě | foto: Profimedia.cz

Pentagon vrátil Japonsku kus Okinawy, na oplátku dostal nové heliporty

  • 79
Armáda USA předává Japonsku čtyři tisíce hektarů území na ostrově Okinawa, na kterém se nachází její základny. Japonci na oplátku zřídí několik ploch pro přistávání amerických helikoptér. Části japonské veřejnosti to nestačí a apeluje, aby ze země odešly všechny ozbrojené složky USA.

Američané se vzdávají asi poloviny okinawské základny Camp Gonsalves. V budoucnu se pod správu Japonska má vrátit také území základen Kadena a Futenma. Jedná se o předání největšího území ze strany USA od roku 1972. Do té doby Američané spravovali celý ostrov. Vedení americké armády ubezpečilo, že současné kroky neoslabí vojenskou spolupráci obou zemí.

Pro obyčejné Japonce by předání území mohlo být signálem, že Američané se snaží zmenšit svou vojenskou přítomnost na ostrovech. Tokio však na oplátku na Okinawě postaví za státní peníze několik přistávacích ploch pro americké helikoptéry. Aktivisté proto vládní kroky spíše kritizují.

„Cítíme se, jako kdyby nás vláda zradila,“ sdělil serveru CNN aktivista ze skupiny Peace Okinawa Takaši Kišimoto. „Z našeho pohledu se americká armáda zbavuje něčeho, co už nechce a na oplátku dostane přistávací dráhy pro své Ospreye. Okinawa je domovem pro 74 procent plochy všech amerických základen v Japonsku. Navrácení území toto číslo srazí na 71 procent,“ dodal.

Japonská vláda se obává, že výstavba přistávacích ploch pro konvertoplány může u obyvatel Okinawy posílit antiamerické nálady. „Problémem je, že tyto přistávací plochy budou příliš blízko obydleným oblastem. Mají sloužit zejména pro nasazení strojů MV-22 Osprey, které představují riziko pro životní prostředí i zdejší lidi,“ vysvětluje politolog Maki Kimura.

Místním na klidu nepřidala nehoda stroje Osprey z minulého týdne, kdy se tento kříženec mezi vrtulníkem a letadlem zřítil do moře u břehů Okinawy.

Americká armáda působí v Japonsku na základě smlouvy, která jí po druhé světové válce uložila „povinnost zajistit bezpečnost souostroví“. Japonské území obývá celkem asi 47 tisíc vojáků, polovina z nich žije právě na Okinawě. Jejich však však provází řada závažných incidentů. Řada starousedlíků ani samotný guvernér se netají tím, že by Američany z ostrova nejraději úplně vykázali.

Obyvatelé ostrova si stěžují na nadměrný hluk způsobený přelety letadel, znečištění životního prostředí i zvýšenou kriminalitu v okolí základen. Napětí se vystupňovalo v roce 1995 po znásilnění místní školačky trojicí Američanů. Emoce ožily letos na jaře, kdy opilá americká vojačka způsobila na ostrově nehodu (více zde). Novou vlnu protestů vyvolal i pád jednoho ze strojů Osprey u břehů Okinawy.

Okinawa

Okinawa

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video