Okamura hájí myšlenku, že by Romové měli usilovat o vlastní stát. I když se kvůli tomu názorově rozešel s ekonomem Pavlem Kohoutem, jehož kniha Úsvit inspirovala název hnutí.

Okamura hájí myšlenku, že by Romové měli usilovat o vlastní stát. I když se kvůli tomu názorově rozešel s ekonomem Pavlem Kohoutem, jehož kniha Úsvit inspirovala název hnutí. | foto: ČTK

Okamura: Na myšlence romského státu není nic extremistického

  • 1439
Určitě nechci nikoho násilně vystěhovávat a určitě by bylo dobře, kdyby Romové začali usilovat o vlastní stát, řekl senátor Tomio Okamura na tiskové konferenci Úsvitu přímé demokracie. "Na myšlence romského státu není nic extremistického," prohlásil. Proto se názorově rozešel s ekonomem Pavlem Kohoutem, jehož kniha inspirovala název hnutí.

"Sdělil mi, že má problém s tím, jak chceme řešit problematiku nepřizpůsobivých občanů," uvedl Okamura. Považuje to za nedorozumění a tvrdí, že Kohout je pod tlakem intelektuálních skupin a médií, které podle Okamury zkreslují jeho názory na Romy.

"Romové by měli probudit své elity a usilovat o to. Každý národ má právo na sebeurčení," prohlásil Okamura. Je to podle něj na samotných Romech, aby tu věc zvedli. "My nikoho vystěhovat nechceme, jen chceme, aby pro všechny platily rovná práva i povinnosti," řekl šéf hnutí Úsvit přímé demokracie.

Na dotaz iDNES.cz, jestli má představu, kde by romský stát mohl být, pokud by o něco takového Romové stáli, Okamura odvětil, že to je na samotných Romech.

"S panem Pavlem Kohoutem dál komunikujeme. Podílel se na tvorbě našeho ekonomického programu. Na většinu věcí má stejný názor jako my. Pan Kohout mi řekl a napsal jediný důvod, s čím nemůže souhlasit, a to je řešení romské problematiky," uvedl senátor Okamura.

Úsvit představil ekonomický program. Usiluje o snížení DPH

Ve středu svolal tiskovou konferenci především kvůli tomu, aby představil ekonomický program hnutí Úsvit přímé demokracie.

Hnutí bude prosazovat například snížení obou sazeb DPH a tříleté moratorium na zvyšování daní. "Pokud mi někteří vyčítají, že jsem populista, tak populisty jsou spíš ODS a TOP 09, které podvodně nalákaly voliče na to, že nezvýší daně," řekl Okamura

"Chceme stanovit platbu DPH podle skutečně zaplacených faktur. Podnikatelé je budou platit jen z peněz, které mají skutečně na účtě, to je klíčové," uvedl ekonomický expert hnutí Radim Fiala, který vede kandidátku Okamurova hnutí v Olomouckém kraji. V končícím volebním období byl nejprve poslancem ODS, kterou opustil, a přidal se k senátorovi, který založil vlastní hnutí.

Jednou z nejdůležitějších části programu Úsvitu je tříleté moratorium na zvyšování daní. Jedinou výjimkou má být podle Okamurova hnutí stoprocentní daň u majetku nad 20 milionů korun, když vlastník nedoloží legální nabytí majetku.

Pokud by se DPH vrátila na 14 a 20 procent, pomohlo by to podle Fialy zvýšit spotřebu a tím i zlepšit celkový stav ekonomiky. Hnutí bude prosazovat i snížení spotřební daně na pohonné hmoty. "Vzhledem k tomu, že Česká republika je tranzitní zemí pro silniční dopravu, opatření zvýší i obrat prodeje pohonných hmot," argumentuje Fiala.

Do ekonomického programu hnutí prosadil také "protidluhovou brzdu" po vzoru Švýcarska. Na konci volebního období by deficit hospodaření státu neměl překročit 2 procenta a do šesti let by nesmělo být podle Úsvitu hospodaření schodkové. "Měli jsme tu pravicové vlády, které se nazývaly vládami rozpočtové odpovědnosti, ale ničeho takového nedosáhly," řekl Fiala v narážce na občanské demokraty a na TOP 09.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video