Tomio Okamura vážně zvažuje kandidaturu do Senátu. To, zda by v ní uspěl, by mu ukázalo, zda má smysl jít do přímé volby prezidenta.

Tomio Okamura vážně zvažuje kandidaturu do Senátu. To, zda by v ní uspěl, by mu ukázalo, zda má smysl jít do přímé volby prezidenta. | foto: Yan Renelt, MF DNES

Okamura zvažuje kandidaturu do Senátu. Teprve pak by zkusil Hrad

  • 684
Nejdřív do Senátu, pak možná jednou na Hrad. Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, iDNES.cz řekl, že vážně uvažuje o kandidatuře do Senátu. Nedohodl se s KDU-ČSL, kandidoval by sám ze sebe. "Tam, odkud pochází rodina mé matky, ve Zlínském kraji. Jsem napůl Moravák," řekl Okamura.

Kolem Okamury je v poslední době živo. Zapříčinil to jeden jeho veřejný výrok, ve kterém připustil, že by v případě změny Ústavy a schválení přímé volby prezidenta mohl kandidovat na Hrad.

Mezi některými politiky to vyvolalo poprask. Okamura, jehož si většina veřejnosti spojuje hlavně s jeho komentáři v médiích, které se týkají různých problémů souvisejících s dovolenou, totiž zabodoval v anketách, v nichž čtenáři vybírali kandidáty na prezidenta. Na iDNES.cz skončil Okamura druhý za expremiérem Janem Fischerem (více zde).

Lidovci trvali na Hovorkovi, tak se s Okamurou nedohodli

"V případě, že bych se někdy rozhodl kandidovat na prezidenta, chtěl bych nejdřív získat mandát v senátních či v jiných volbách," vysvětluje Okamura.

Nedohodl se s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem. Lidovci chtěli, aby Okamura kandidoval za ně. Nebyli mu ochotni vyhovět a postavit ho ve volebním obvodě Zlín, kde jsou tradičně silní. "S panem Okamurou jsem o tom jednal, ale naším kandidátem bude bývalý poslanec Ludvík Hovorka," řekl iDNES.cz Bělobrádek.

"Nabídky na kandidaturu do Senátu či jiné působení ve vysoké politice jsem dostal i od ostatních parlamentních stran, ale také od neparlamentní Suverenity," prohlásil v pondělí Okamuraa.

Říká také, že ho denně přesvědčují mnozí lidé, aby se aktivně zapojil do nejvyšší politiky. "Už to byly určitě tisíce lidí," říká. "Vadí mi totiž stejně jako jim gauneři, který zbohatli v posledních letech při působení ve státní správě nebo ve vysoké politice. Tahle země je nás všech, ne jen těch nahoře. A kdyby se podařilo dohledat peníze, které si ulili ti gauneři, bylo by dost peněz na zdravotnictví, školství i důchody," vysvětluje rozhořčeně Okamura, aniž ale kohokoli jmenoval.

Pokud definitivně potvrdí podzimní kandidaturu do Senátu ve Zlíně, tvrdí, že bude kandidovat sám za sebe. "Rozhodně nebudu na kandidátce žádné politické strany," prohlásil v pondělí Okamura.

Den po Klausovi vyvěsil svůj vlastní novoroční projev

Co se týká jeho možné kandidatury na Hrad, podotýká, že je v tuto chvíli určitě mnoho lepších kandidátů než on sám. Ale že i tuto myšlenku v hlavě má, o tom svědčí i fakt, že když se v MF DNES objevily "alternativní" projevy možných kandidátů na příštího prezidenta k novoročnímu vystoupení Václava Klause, Okamura rozeslal novinářům svůj vlastní, který umístil i na blogu iDNES.cz (projev si můžete přečíst zde).

S řadou politiků má Okamura nadstandardně dobré vztahy. Mezi kmotry jeho knihy Český sen na jaře 2010 byl tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek. Na křtu se ale objevili i dnešní ministr obrany Alexandr Vondra z ODS, pardubický hejtman Radko Martínek z ČSSD či Jan Kalousek, který se o pár měsíců později stal pražským zastupitelem za ODS. Okamura ho osobně podpořil v kampani.

Křest knihy Tomio Okamury Umění vládnout - Autorka titulní fotografie na obálce knihy Sára Saudková, spolumajitel nakladatelství Fragment Jan Eisler, Tomio Okamura, Věra Čáslavská, syn Tomia Okamury, Dominik Duka a Miroslava Němcová připíjejí knize na úspěch.

Politiky se to hemžilo i na loňském křtu Okamurovy další knihy Umění vládnout. Kmotrou byla tentokrát šéfka Sněmovny Miroslava Němcová a knize požehnal i pražský arcibiskup, dnes už i kardinál Dominik Duka.

Když z vlády nestraníka Jana Fischera odcházel Michael Kocáb a hledal se jeho nástupce, bylo také Okamurovo jméno zmiňováno. Ministrem se ale nestal.

"Nikdy jsem nebyl ničím poradcem, i když i takové nesmysly se o mně objevily. Nikdy jsem nebyl placen z veřejných prostředků. Už deset let se ale pohybuji v politice a například lobbuji za podobu některých zákonů. Pakliže bych kandidoval a byl zvolen do Senátu, mohl bych jejich podobu ovlivnit přímo," řekl iDNES.cz Okamura.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video