Ambiciozní senátor Tomio Okamura zakládá nové hnutí Úsvit přímé demokracie. Chce změnu ústavy, odvolatelnost politiků referendem i to, aby prezident nejen jmenoval, ale i řídil vládu.

Ambiciozní senátor Tomio Okamura zakládá nové hnutí Úsvit přímé demokracie. Chce změnu ústavy, odvolatelnost politiků referendem i to, aby prezident nejen jmenoval, ale i řídil vládu. | foto: ČTK

Okamura zakládá hnutí Úsvit. Chce odvolávat politiky a posílit prezidenta

  • 527
Nové politické hnutí Úsvit přímé demokracie zakládá Tomio Okamura. Na podzim se hravě dostal do Senátu, pak mu nevyšel plán na účast v přímé volbě prezidenta. Teď chce přilákat voliče na odvolávání politiků referendem, na jejich osobní hmotnou a trestní odpovědnost při hospodaření s veřejným majetkem, ale i na to, že má vládu řídit prezident.

Nové Okamurovo hnutí, jehož přípravný výbor v úterý založí, podporují podle vyjádření senátora pro iDNES.cz například poslanci Radim Fiala či Aleš Roztočil a také ekonom Pavel Kohout. Právě jeho kniha Úsvit dala název novému hnutí, na jehož vznik upozornil bez bližších informací o přesném programu Týden.

"Cílem není účastnit se koaličních vlád. Hnutí však podpoří takovou vládu, která společně s ním prosadí ústavní změny směrem k přímé demokracii," uvedl pro iDNES.cz Okamura, muž, který dává jasně najevo, že být jen řadovým senátorem je mu málo. Hned poté, co ho nejprve úředníci ministerstva vnitra a pak soudy nepustily do přímé volby hlavy státu, řekl iDNES.cz, že příště to zkusí znovu.

Úsvit přímé demokracie nebude podle Okamury standardní politickou stranou. Jeho jediným úkolem bude spojovat a podporovat osobnosti z celého spektra společnosti a politiky, regionální hnutí, sdružení a aktivisty, jejichž hlavním cílem pro nadcházející volby bude prosazení změny ústavy ve smyslu přímé demokracie.

Okamura sází na referenda a na to, že vládu bude řídit prezident

Jaký program bude Okamurův Úsvit přímé demokracie mít? Bude to především právě prosazení nové ústavy, která by obsahovala i přímou volbu starostů a hejtmanů, právo občanů v referendu navrhovat a rušit vybrané zákony, možnost zvolené politiky referendem předčasně odvolat, ale i výrazné posílení pravomocí přímo volené hlavy státu, která by řídila vládu.

"Princip, kdy vládu jmenuje a řídí přímo volený a občany odvolatelný prezident v zákonných mantinelech," uvedl Okamura pro iDNES.cz. Samozřejmostí má podle něj být osobní hmotná a trestní odpovědnost politiků, kteří ve veřejných funkcích hospodaří s veřejným majetkem.

Za zásadní problém současné podoby demokracie považuje Okamura chronickou nestabilitu koaličních vlád a také korupční propojení exekutivy s podnikatelskou sférou. Tvrdí, že jeho Úsvit přímé demokracie nebude stát ani na levici, ani na pravici.

Ke komu má blízko, však naznačil Okamura už před koncem loňského roku. Tehdy se setkal spolu s Vítem Bártou z Věcí veřejných se zástupci Holešovské výzvy a nedávno se také oba objevili na jejím protivládním protestu na Václavském náměstí, kde se také sekaly hlavy figurínám symbolizujícím vládní politiky a nepoctivé podnikatele (více o této akci najdete zde).

Okamura se při zakládání nového hnutí inspiroval myšlenkami ústavní reformy podle knihy Úsvit, jejímž autorem je ekonom Pavel Kohout. "Pouze tlumočím názory autorů, mezi něž patří Benjamin Franklin, George Washington, Charles Montesquieu a další. Jsem potěšen, že myšlenky osvědčené stovky let nalezly své následovníky, kteří je berou vážně do té míry, aby na jejich základě postavili hnutí. Zásadnější změna politického systému je nutná pro dlouhodobou stabilitu a prosperitu země," je přesvědčen Pavel Kohout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video