Poslanec Tomio Okamura neuspěl ani ve druhé volbě čtvrtého místopředsedy...

Poslanec Tomio Okamura neuspěl ani ve druhé volbě čtvrtého místopředsedy Sněmovny. | foto: Dan Materna, MAFRA

Testy dětí na deviaci by byly systémové, píše Okamura. Ale nenavrhuje je

  • 216
Poslanec Tomio Okamura glosoval desetileté výročí vraždy třináctileté dívky v Kmetiněvsi. Tu zabil a znásilnil její spolužák. Okamura podpořil snížení hranice trestní odpovědnosti, za systémové řešení zároveň označil preventivní lékařské testy v pubertě. Odmítl však, že by plošné testování navrhoval.

"Já to nenavrhuji," sdělil k plošným testům Okamura. Doplnil, že na sociální síti pouze reprodukoval myšlenku lékařů. "Odborníci nám napsali jednoduchou myšlenku, že snížit věkovou hranici a pak ty lidi zase pustit, když jsou nemocní nebo deviantní, to není řešení. Řešením by bylo skutečně ty lidi včas podchytit."

Co Okamura napsal na Facebooku:

"Ptáte se mne v souvislosti s desátým výročím vraždy třináctileté dívky, kterou v Kmetiněvsi na Kladensku zavraždil a znásilnil její stejně starý spolužák, zda-li jsem pro snížení věkové hranice trestnosti. U tohoto vraha znalecké posudky potvrdily rozsáhlou duševní i sexuální poruchu. Trest mu již vypršel a dnes třiadvacetiletý muž je volný.

Můj názor je tento: Jsem pro snížení hranice pro trestní odpovědnost - ovšem v případě sexuálních deviací to není konečné řešení, jelikož třináctiletý deviantní kluk je bohužel deviantní od přírody a jeho chování změna trestnosti neovlivní. Skutečným systémovým řešením musí být zároveň odborná prevence, tedy preventivní lékařské testy v období puberty, kdy se deviace dají odhalit a následné tlumení deviace a samozřejmě informace pro dítě i rodiče, aby věděli, jakému riziku čelí a naučili dítě jak s tím žít tak, aby neohrožovalo okolí."

Jak by se měla prevence dělat a zda je vůbec možná, už nesdělil. "Víc se k tomu nehodlám vyjadřovat, protože já nejsem odborník. To by bylo plácání do vody, protože ten problém je citlivý a složitý. My ani nemáme zmapovanou případnou nákladnost, ani to neplánujeme, to už musí uchopit odborníci," dodal lídr hnutí Úsvit přímé demokracie.

Lékaři, jejichž údajný názor reprodukoval na Facebooku, se podle něj neobrátili přímo na něho ani na hnutí Úsvit. "Mně píše jen na můj Facebook až 250 lidí denně. Mám tam 85 tisíc fanoušků. Lidé píšou vše možné, píšou různí lidé z celé republiky, stovky lidí denně. Cokoliv se šustne, tak nám píšou názory," dodal. "Holt si musím na Facebook dávat pozor," podotkl k následnému ohlasu příspěvku k vraždě v Kmetiněvsi.

K případu se vyjádřil na dotaz novinářů, kteří asi před týdnem žádali jeho vyjádření k desetiletému výročí zločinu. V případu se angažoval tak, že ho před lety oslovil starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil, který se kvůli vraždě obrátil na Sněmovnu i Senát (více čtěte zde).

"Přišel za mnou už před těmi asi deseti lety do kanceláře, jestli bych to nějak nepodpořil," zavzpomínal Okamura. "A já jsem v této souvislosti prostě jenom řekl to, co nám napsali lékaři. Přeci není řešením snížit hranici trestní odpovědnosti u nemocného člověka. Přeci není řešení, ale v tom se shodneme, ať jsme lékaři nebo ne, nemocného člověka pouze zavřít a pak ho pustit, když ta nemoc pokračuje a ten člověk může ohrožovat okolí nadále. Tím skutečným řešením by bylo nejen snížit hranici, ale zároveň hlavně ta prevence," dodal s tím, že to je na hlubokou diskusi pro odborníky.

Podle sexuologa Petra Weisse prevence možná není. Lékaři podle něj nemohou vyšetřit všechny hochy a navrch nelze vždy deviaci odhalit. "A zdaleka ne každý deviant páchá trestné činy," poznamenal sexuolog.

"Testy by moc nepomohly, zejména  psychologické testy, ty vůbec nemají šanci zachytit rozvíjející se deviace, ale obyčejná explorace (tedy výzkum, terénní průzkum, pozn. red.) vedená zkušeným sexuologem, a to zkušeným v oblasti sexuálních deviací, ano. Psychologické testy jsou zbytečné,  nemohou postřehnout podstatu sexuální deviace," doplnila sexuoložka Želmíra Herrová, která se zaměřuje na léčbu sexuálních deviantů.

V Kmetiněvsi v lednu 2004 zavraždil třináctiletou Barboru její spolužák. Ze znásilnění a brutální vraždy ho po tři čtvrtě roce usvědčily testy DNA (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video