Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura na členské konferenci hnutí 24. února v Praze

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura na členské konferenci hnutí 24. února v Praze | foto: ČTK

Okamura prohrál svůj Úsvit. Rebelové ho porazili o jeden hlas

  • 582
Tomio Okamura definitivně prohrál spor s rebely v Úsvitu přímé demokracie. Ti ho přehlasovali na celostátní konferenci hnutí, které se účastnili všichni členové Úsvitu, pěti hlasy proti čtyřem. Poslance, kteří se postavili proti němu, vyzval Okamura k odchodu ze Sněmovny i z Úsvitu. Ti to odmítli.

Členové hnutí hlasovali o záměru vzbouřenců, kteří chtějí Úsvit otevřít novým členům a prošetřit jeho hospodaření.

„Stranický puč byl dokonán, kolegové převzali hnutí Úsvit a zakládají novou, svoji, jejich politickou stranu,“ postěžoval Okamura. „Zradili program, zradili mě i 350 tisíc voličů. Vyzýváme, ať poslanci, kteří zakládají jinou politickou stranu, složí své poslanecké mandáty,“ řekl Okamura.

„A ti, kdo chtějí, ať si založí novou politickou stranu, ale ať nejdříve vystoupí z hnutí Úsvit,“ uvedl muž, který Úsvit založil, aby byl veřejnosti na očích do příští prezidentské volby.

Většina účastníků konference Okamurovu interpretaci dění v Úsvitu odmítá, nejde podle nich o puč, ale o snahu stranu otevřít. „Konference vyslovila souhlas s postupem poslanců a vedení hnutí Úsvit a potvrdila jejich hlasování,“ uvedl mluvčí hnutí Jan Zilvar, který se v minulých týdnech přidal na stranu vzbouřenců proti Okamurovi. Konference podle něj Okamurovi uložila respektovat hlasování poslaneckého klubu a předsednictva, které nedávno rozhodly o vytvoření nové strany.

Musím si vše rozmyslet, ale neutíkám, říká Okamura

Jednání bylo velmi emotivní a Okamura z něj v rozčilení odešel. Na otázku, zda v Úsvitu hodlá setrvat, ale odpověděl jasně. „Já neutíkám,“ řekl iDNES.cz. Dodal, že v současné chvíli neví, jaká je jeho pozice ve straně. „Ta situace je zcela nová, něco takového jsme nečekali. Musím si všechno nejdřív rozmyslet,“ uvedl.

Okamura tvrdí, že jeho odpůrci mu nepřijímání nových členů vytýkají neoprávněně. Na začátku konference předložil kolegům návrhy na přijetí dvou nových členů, poslance Jaroslava Holíka a svého asistenta Jaroslava Staníka. „Čtyři jsme hlasovali pro toto usnesení, pět pučistů bylo proti. Tím byl vyvrácen argument, že se bráním přijímání nových členů. Ukázalo se, že je to zástupný důvod, protože to oni nové členy nabírat nechtějí,“ řekl iDNES.cz Okamura. 

Hnutí má pouze devět členů a podle současných stanov musí přijetí nováčka odsouhlasit všichni stávající členové.

Místopředseda hnutí Marek Černoch ale návrh na přijetí dvou nových členů považuje za manipulativní. Okamura chtěl podle něj přijetím „svých“ lidí na poslední chvíli změnit poměr hlasů u dalších hlasování ve svůj prospěch. „Přihlášky přišly na poslední chvíli, jednu jsme obdrželi až dnes ráno. Přitom jsou tady lidé, kteří posílali své přihlášky už kdysi, a o těch se nehlasovalo,“ řekl iDNES.cz Černoch. Okamura to odmítá. 

Většina členů hnutí podle Černocha nesouhlasila ani se změnami stanov, které navrhl Okamura. „Například chceme odvolatelnost předsedy a nesouhlasíme, aby předseda mohl sám rozhodovat o penězích do výše 10 milionů korun,“ zmínil zásadní body sporu místopředseda. 

Palčivým problémem hnutí Úsvit jsou také jeho finance. „V tuto chvíli jsou disponibilní finanční prostředky do konce volebního období nulové,“ řekl Zilvar. Hospodaření měl dříve na starosti bývalý místopředseda klubu Radim Fiala, v lednu se ale této funkce vzdal. „Analýzou hospodaření jsme pověřili pana (poslance Jiří) Štětinu,“ doplnil Zilvar.  

Poslancům se nelíbí, že hnutí nepřijímá nové členy

Závažný rozkol v hnutí Úsvit se projevil na počátku února. Většina členů poslaneckého klubu vyjádřila nesouhlas s tím, že hnutí nepřijímá do svých řad nové členy a nenabízí vstup ani nezařazeným poslancům. 

Založení nové politické strany pro hájení národních zájmů, která chce spolupracovat mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou, podpořilo deset ze čtrnácti členů poslaneckého klubu Úsvitu.

Černoch, který ve funkci předsedy poslaneckého klubu vystřídal Okamurova spojence Fialu, navrhl založení nové strany, která by byla otevřená pro nové lidi a do které by mohli vstoupit i další členové poslaneckého klubu. Okamura to už tehdy označil za puč.   

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video