Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura a poslanec Úsvitu Radim Fiala

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura a poslanec Úsvitu Radim Fiala | foto: ČTK

Okamura vystoupil z Úsvitu, zakládá hnutí Svoboda a přímá demokracie

  • 242
Spory v Úsvitu vyvrcholily odchodem jeho zakladatele Tomia Okamury a dalšího poslance Radima Fialy z hnutí. Spolu v úterý požádali o registraci nového s názvem Svoboda a přímá demokracie. Okamura opustil uskupení, které na podzim 2013 vytáhl do Sněmovny, ale jehož poslanci se mu pak vzepřeli.

„Jde o vynucený, ale nutný krok. Je to reakce na politický puč, který měl zabránit prosazování programu přímé demokracie v České republice a který měl umenšit politický vliv hlavního nositele tohoto programu Tomia Okamury,“ uvedl přímo na ministerstvu Fiala. Vedle něj a Okamury nové hnutí zakládá také Okamurův spolupracovník Jaroslav Staník.

Založení nové strany či hnutí

Ministerstvo provede registraci nebo rozhodne o jejím odmítnutí do 15 dnů ode dne zahájení řízení o registraci. Řízení je dle zákona zahájeno dnem, kdy ministerstvu dojde návrh, jenž nemá nedostatky.

Pokud návrh na registraci obsahuje neúplné nebo nepřesné údaje, ministerstvo to do pěti dnů písemně oznámí přípravnému výboru. Pokud výbor s upozorněním úřadu nesouhlasí, může podat do 15 dnů od doručení správní žalobu.

„Základním programem hnutí Svoboda a přímá demokracie je prosazení přímé demokracie a odpovědnosti politiků do politického systému České republiky a důsledná obhajoba národních zájmů naší země. Hnutí bude důsledně vystupovat proti zvyšování daní a bude hájit zájmy lidí, kteří poctivě pracují nebo podnikají,“ dodal Fiala.

Vnitro má na registraci měsíc. Poté chce poslanec a současný předseda přípravného výboru Okamury svolat ustavující schůzi, na které bude zvoleno vedení hnutí. Podle Okamury bude jeho nový politický subjekt otevřený a hned po svém vzniku začne nabírat členy a založí regionální buňky, na kterých chce hnutí svou činnost stavět.

„Svoboda a přímá demokracie bude politické hnutí, které se bude opírat o široké regionální struktury a demokratický dialog členů,“ uvedl Fiala. „Je již připraveno několik desítek skalních členů, kteří mají zájem o vstup do hnutí,“ doplnil Okamura, který očekává, že v úvodu vstoupí do nového hnutí desítky lidí. Další stovky podle něj budou o členství usilovat.

„Budeme budovat regionální struktury ve všech krajích. Nebudeme spěchat, ale mnoho lidí napříč republikou s námi přichází do styku a věří nám a jsou to lidé, kteří za námi stojí třeba dva roky,“ poznamenal Fiala. Oba poslanci ve Sněmovně zůstanou a budou vystupovat pod hlavičkou nového hnutí Svoboda a přímá demokracie. „Program je stejný, jako ten, za který jsme kandidovali, a my ho budeme dodržovat i v novém hnutí,“ vysvětlil Fiala.

Doplnil, že financování zakládaného hnutí budou řešit později. „Samozřejmě budeme mít na všechno transparentní účet,“ doplnil.

Založení hnutí oznámili v den, kdy přiletěla Marine Le Penová

Podle Okamury chce vznikající hnutí spolupracovat s politickými partnery v Česku i za hranicemi k prosazování programových cílů.

„Příkladem takové spolupráce je náš podíl na organizaci mezinárodní konference Mír a prosperita v EU za účasti předsedkyně francouzské Národní fronty paní Marine Le Penové ve středu v Praze,“ dodal. Záštitu nad konferencí má Radim Fiala.

Le Penová, která v úterý přiletěla do Prahy, má po výrazném úspěchu Národni fronty v evropských volbách velkou šanci na úspěch i ve francouzských prezidentských volbách v roce 2017. Program jejího hnutí je namířen proti imigrantům do Francie. Podobný akcent politiky dosud v Česku hlásal také Okamura.

Přejeme Okamurovi „hodně štěstí“, reagovalo vedení Úsvitu

Lidé, kteří zůstali v Úsvitu poté, co Okamuru s Fialou vyloučili z poslaneckého klubu, zareagovali na Okamurův krok tak, že jim je to v podstatě jedno. „Panu Okamurovi je třeba popřát v tento pro něj důležitý den hodně úspěchů,“ komentoval pro iDNES.cz krok Okamury člen vedení Úsvitu Jan Zilvar.

Podobně reagoval Martin Lank, jeden z poslanců zvolených za Úsvit. „Já jsem nikdy ani nebyl členem tohoto hnutí. Nikdy mi to nebylo nabídnuto. Přeji panu Okamurovi štěstí s jeho novým podnikatelským projektem,“ řekl Lank.

„My jsme nějaké informace měli, že něco takového plánují, takže já jim popřeji, ať se jim daří. Možná bych to nazval spíš Stranou přímé dikatury, protože to, jakým způsobem řídil pan Okamura Úsvit, tak jestli chce takhle řídit i novou stranu, tak to těm lidem vůbec nezávidím,“ řekl předseda klubu Úsvitu Marek Černoch.

Hnutí Úsvit přímé demokracie, které Okamura založil v červnu 2013, i po dvou letech fungování mělo jen devět členů. Právě jeho uzavřenost byla jedním z argumentů nespokojených poslanců, kteří za hnutí kandidovali. Na počátku letošního února totiž většina členů poslaneckého klubu vyjádřila nesouhlas s tím, že hnutí nepřijímá nováčky a nenabízí vstup ani nezařazeným poslancům.

Okamuru v březnu poslanci vyloučili z klubu (více zde) a začaly sílit hádky o peníze (více zde). Poslanci, kteří se postavili proti Okamurovi, v březnu uvedli, že Úsvit má na účtu něco málo přes 12 tisíc korun a že jeho závazky dosahují výše státního příspěvku. Ze situace obvinili Okamuru s tím, že peníze utratil mimo jiné za svoji propagaci (více čtěte zde).

MF DNES také získala faktury, jež dokládají, že finance strany tekly jak do firem spřízněných s Tomiem Okamurou, tak i k lidem blízkým někdejšímu lídrovi Věcí veřejných Vítu Bártovi (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video