Tomio Okamura | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Gestapu také zalžete, kde jsou partyzáni, píše Okamura. Haška prý nehájí

  • 602
Předseda Úsvitu a nově zvolený poslanec Tomio Okamura napsal, že někdy je správné zalhat. Ačkoli tvrdí, že tím nebrání Michala Haška, zmiňuje se o něm hned v první větě. Většina textu je však obecná a pochází z jeho knihy Umění žít.

Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie se ve svém pátečním blogu (najdete ho zde) zmiňuje o případu prvního místopředsedy ČSSD, který opakovaně lhal o své schůzce s prezidentem Milošem Zemanem hned po volbách. Den nato zahájili účastníci schůzky pokus o odstranění předsedy strany Bohuslava Sobotky. Pučisté ovšem zřejmě neuspěli.

"Michal Hašek lhal - popíral schůzku s prezidentem. Zdánlivě to je odporný zločin. Bohužel jen zdánlivě. Pokud někomu slíbím, že o schůzce mluvit nebudu, tak mám dvě volby - porušit dané slovo a na přímý dotaz schůzku potvrdit, nebo ji popřít," píše nově zvolený poslanec Okamura.

Většina Okamurova blogového příspěvku pak je citací z jeho loňské knihy Umění žít, v níž se k tématu pravdy a lži vyjadřuje obecně (viz zde).

"Mnohdy je lépe mlčet než mluvit pravdu a může se stát, že je lépe i lhát. Třeba, když se gestapo zeptá, kam ujeli partyzáni," uvádí například Okamura, který na dotaz iDNES.cz uvedl, že se to nijak nevztahovalo k Michalu Haškovi, že ho textem nijak nechtěl bránit.

"Blogy píšu na iDNES.cz pravidelně léta, na témata, co mě zrovna napadnou. Napsal jsem pět knih na různá celospolečenská témata a zamyšlení nad pravdou a lží je myslím aktuální kdykoli," uvedl Okamura na dotaz, proč blog o pravdě a lži vydal právě nyní.

"Jak píši v textu, nic v životě nemusí být černobílé, tak jsem to zaglosoval. Nic víc, nic míň. Není to obhajoba nikoho, jen zamyšlení nad pravdou a lží," dodal.

Michal Hašek a spolu s ním Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach a Jiří Zimola se ocitli ve svízelné pozici poté, co slíbili zachovat mlčenlivost o schůzce konané za zády stranického předsedy Sobotky, ale účastník schůzky Milan Chovanec ji "vyzradil". Museli volit mezi tím, zda poruší vzájemnou dohodu o mlčenlivosti, nebo budou lhát stranickým kolegům a voličům, kteří čtou a sledují zpravodajství.

Nad sdělení pravdy voličům postavili zákulisní dohodu v zapírané schůzce. Zimola pro usvědčení rezignoval na některé funkce, ostatní dosud nikoliv.

Lhát se nemá. Takhle se Michal Hašek omlouval za své nepravdy:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video