Tomio Okamura při projevu ve volebním štábu hnutí Úsvit. (26. října 2013)

Tomio Okamura při projevu ve volebním štábu hnutí Úsvit. (26. října 2013) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Okamurovi hrozí pokuta padesát tisíc, Senátu nedodal majetkové přiznání

  • 61
Bývalý senátor a současný poslanec Tomio Okamura nepředložil v Senátu své majetkové přiznání. Hrozí mu za to pokuta až padesát tisíc korun. Podle zákona ho měl dodat do 30 dnů poté, co se stal poslancem a jeho mandát senátora zanikl. Okamura iDNES.cz řekl, že to nevěděl.

Předseda Úsvitu se stal poslancem ve volbách, které se konaly 25. a 26. října. Tím zanikl jeho senátorský mandát a on měl do měsíce předložit oznámení o svém letošním podnikání, majetku, příjmech, darech a závazcích.

Mandátový a imunitní výbor Senátu se kvůli tomu obrátil na obecní úřad v místě Okamurova pražského bydliště, oznámil předseda výboru Jiří Oberfalzer. Za porušení zákona o střetu zájmů hrozí Okamurovi pokuta až padesát tisíc korun.

"Nevěděl jsem, že to musím podat do měsíce," řekl iDNES.cz Okamura. Jako senátor podal majetkové přiznání letos na konci června a myslel, že to platí i pro poslance. "Jakmile jsem byl na tuto výjimku v zákoně upozorněn, dal jsem pokyn sekretariátu k vypracování majetkového přiznání a už je na cestě," doplnil.

V přiznání za loňský rok Okamura uvedl, že je společníkem nebo jednatelem pěti firem a že si za zhruba dva měsíce, kdy už byl členem horní komory, přivydělal 2,35 milionu korun. Koupil si také byt za 9,2 milionu korun, pořídil vůz za 4,2 milionu korun a má hypotéku ve stejné výši.

Bývalý senátor, který v horní komoře působil rok a letos neúspěšně kandidoval na prezidenta, uspěl v předčasných sněmovních volbách se svým nově založeným hnutím. Slíbil prosazovat mimo jiné uzákonění osobní, hmotné a trestní odpovědnosti politiků, soudců, státních zástupců a exekutivy. V programu má také zavedení odvolatelnosti politiků občany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video