Poslanec a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura

Poslanec a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Okamura navštívil rasistu Pechance, vězněného za vraždu Roma

  • 414
Poslanec a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura se vydal na návštěvu pardubické věznice. A sice za Vlastimilem Pechancem, který si tam odpykává sedmnáctiletý trest za vraždu Roma Oty Absolona ve Svitavách v roce 2001. Hnutí Úsvit označilo proces s Pechancem za zmanipulovaný.

Psal se rok 2011, když Tomio Okamura - tehdy "pouze" podnikatel a bloger, nikoliv politik - na svém blogu napsal: "Tady už nejde o Bátoru, ale o psychopatii davu. Všem, kdo volali a volají 'psovi psí smrt', připomínám, že každý z nás jednou může být Bátora. Hilsner, Pechanec." (Více zde.)

Bylo to v době kritiky adresované Ladislavu Bátorovi, zaměstnávanému na ministerstvu školství. A Okamura případ přirovnal ke kauze Vlastimila Pechance, odsouzenému na 17 let za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona. Na kritiku, že se zastává rasového vraha, tehdy říkal, že "ho dal za příklad, protože ještě před tím, než bylo cokoliv prošetřeno, byl označován za vraha".

O tři roky později, 24. ledna 2014, vyrazil Okamura za Pechancem do pardubické věznice. Teď zdůvodňuje své gesto trochu jinak než vymezením se proti "mediální štvanici": proces označuje za zmanipulovaný, Pechancův čin za "údajnou" rasovou vraždu a mluví o "porušení práva na spravedlivý soudní proces".

Úsvit vyslal do eurovoleb "advokátku mačetářů"

Kandidátku hnutí povede Klára Alžběta Samková

Úsvit v tiskové zprávě oznámil, že Okamura s místopředsedou hnutí Jaroslavem Večerníčkem Novákem "už několik let bojují o obnovení Pechancova procesu".

"Přišli jsme si poslechnout jeho verzi příběhu, chtěli jsme detaily k té kauze, chtěli jsme vědět, jací tam byli svědci. Spolu s panem Okamurou se tím zabýváme už zhruba osm let, plánujeme podat žádost nastupující ministryni spravedlnosti Heleně Válkové, aby podala ve prospěch Vlastimila Pechance stížnost," řekl iDNES.cz místopředseda Novák.

Na další dotaz upřesnil, že mu šlo při rozhovoru s Pechancem o detaily, protože neměl možnost vidět všechny spisy. "Zajímala nás jména lidí, kteří u toho byli, policistů, kteří to vyšetřovali. Část z nich ví, že to bylo zmanipulované a ti, co už odešli od policie, by to mohli dosvědčit," je přesvědčen Novák.

Soud se opíral o svědky, ne o otisky na noži

Svitavský recidivista byl v roce 2003 odsouzen na 17 let za ubodání Roma Oty Absolona na místní diskotéce. Podle rozsudku bodl Pechanec Absolona dvakrát nožem do břicha. Třicetiletý Rom krátce poté zemřel, jeho družka, s níž měl dvě malé děti, podlehla brzo poté rakovině.

Vlastimil Pechanec byl za vraždu Roma Oty Absolona odsouzen na 13 let. Odvolací soud mu trest zvýšil o čtyři roky. (17. října 2002)

Případ měla na starosti tehdejší krajská státní zástupkyně Renata Vesecká. "Z provedených důkazů vyplývá, že motivací jeho jednání byla rasová nesnášenlivost. Prokázali to svými výpověďmi svědci a svědčí o tom také jeho aktivita před tímto činem, kdy působil v rasově zaměřeném hnutí. Pro uložení výjimečného trestu v tomto případě podmínky jsou," uvedla tehdy.

Pechancova obhajoba se opírala o to, že obžaloba neměla k dispozici otisky prstů na noži či stopy krve (Vesecká tehdy za liknavost při zajištění důkazů kritizovala policisty). Soud ale dal za pravdu výpovědím svědků. Radikálové každoročně pořádají demonstraci za Pechancovo propuštění.

Pechanec, který měl problémy se zákonem už dříve, před soudem prohlásil, že je zastánce bílé rasy a že chce, "aby naše republika byla bez cikánů a černochů" (čtěte Pechanec neuspěl, dostal 17 let).

Tomio Okamura svého času vyvolal rozruch prohlášením, že "cikáni by měli probudit své elity, semknout se a usilovat o vlastní stát" a že by "Česká republika měla demokraticky podpořit jejich vystěhovalectví například do země, odkud pocházejí jejich prapředci. Tedy nejlépe do některého ze států Indie". Uvedl k tomu, že myšlenka takového státu je myšlenkou Romů a on ji pouze reprodukoval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video