Tomio Okamura na návštěvě Chanova.

Tomio Okamura na návštěvě Chanova. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Okamura míří do Sněmovny. Napsal zákony, aby ukázal, že není rasista

  • 105
Senátora Tomia Okamuru to táhne do Poslanecké sněmovny. Už příští rok se chce stát poslancem za hnutí Úsvit přímé demokracie, které založil. "Ano, budu kandidovat za Úsvit do Poslanecké sněmovny, protože ta podle české ústavy rozhoduje o všem," řekl iDNES.cz Okamura. O přízeň voličů se bude znovu ucházet na Zlínsku.

"Já jsem slíbil voličům, že udělám maximum pro to, abych realizoval volební program, který jsem slíbil, ne že budu senátorem šest let," vysvětluje Okamura, který se stal senátorem loni na podzim a pak neúspěšně usiloval o účast v přímé volbě prezidenta. Úředníci ministerstva vnitra a pak ani soudci ho do volby nepustili, když neuznali část podpisů pod peticemi za jeho kandidaturu.

Okamura chce v české politice prorazit s myšlenkami přímé demokracie - mimo jiné s tím, že by lidé přímo volili i starosty a hejtmany a mohli také všechny zvolené politiky za jasných podmínek i odvolávat. Zdůraznil, že do Senátu kandidoval proto, že právě senátor a prezident jsou jediné dvě pozice na celostátní úrovni, které mohl ovlivnit jako nezávislý nestraník.

Ale brzy po příchodu do horní komory parlamentu si uvědomil, že mnohem větší sílu a vliv má Sněmovna. Obešel si prý také vlivné senátory a zjistil, že nechtějí větší podíl občanů na moci a rozhodování.

"Politici se nám snaží neustále podsunout, že český národ není tak inteligentní, aby mohl sám rozhodovat. Já odmítám tuhle hnusnou, namyšlenou větu, kterou často slýchávám zleva zprava," řekl iDNES.cz Okamura.

Pro Úsvit přímé demokracie, který bude prosazovat i posílení pozice prezidenta, tak aby vládu nejen jmenoval, ale i řídil přímo volený prezident, už získal dva poslance, nezařazeného Radima Fialu (dříve ODS) a Aleše Roztočila zvoleného za TOP 09. A s úsměvem slibuje, že jestliže v TOP 09 vzbudilo rozruch získání Roztočila, budou se politici divit, kdo s ním ještě půjde. Okamura by byl rád, kdyby za Úsvit přímé demokracie příští rok kandidoval ve volbách i ekonom Pavel Kohout, jehož kniha Úsvit dala jeho hnutí i jméno (více o vzniku Okamurova hnutí najdete zde).

Byl jsem označen za rasistu, přináším proto zákony

Okamura už teď spolupracuje s dalším poslancem Davidem Kádnerem (za VV), který podle něj v červnu předloží dva Okamurovy návrhy, jež mají pomoci řešit situaci ve výbušných lokalitách, kde žije hodně sociálně nepřizpůsobivých.

"Já jsem se opakovaně vyjadřoval k problematice nepřizpůsobivých a byl jsem označen za rasistu a xenofoba. Přinesl jsem proto dva konkrétní návrhy zákona," popisuje Okamura. Zmínil se o nich již při své návštěvě na severu Čech, kdy zavítal i na mostecké sídliště Chanov a do litvínovského Janova.

Půjde o novelu zákona o hmotné nouzi, kdy Okamura navrhuje, aby se zastropovaly příspěvky na bydlení podle cen obvyklých na základě cenové mapy ministerstva pro místní rozvoj. Na příspěvku totiž často vydělávají majitelé bytů či ubytoven. "Všichni víme, že ty Romy nikdo nechce ubytovat a oni pak platí neadekvátní částky, které dorovnáváme my z našich daní," vysvětluje. Druhý zákon bude o spotřebitelském úvěru. Lichvou by podle Okamury byly úroky ze spotřebitelského úvěru převyšující 20 až 25 procent.

Užší spolupráci s Věcmi veřejnými ale Okamura popírá, i když se nedávno spolu s dalším politikem VV, předsedou Vítem Bártou, potkal u akcí Holešovské výzvy.

"Vítek Bárta, přestože si myslím, že začátek jeho konce byl, když začal odkrývat předražené zakázky na Ředitelství silnic a dálnic a šlápl na kuří oko kmotrům a zlodějům, by musel nejprve zásadně změnit image," řekl iDNES.cz Okamura. "Pak se může uvažovat o nějakém jeho návratu, ale to je jeho věc," dodal o Bártovi. Jak zdůraznil, předseda Věcí veřejných nebyl za nic odsouzen, nekradl, neparazitoval, nepředražil ani jednu zakázku. Ale lidé podle průzkumů jeho VV už odepsali.

"Uvítám každého člověka, který bude prosazovat myšlenky přímé demokracie," říká nakonec obecně Okamura. Jasno má ale v tom, že Holešovskou výzvu, na jejíž nedávné demonstraci na pražském Václavském náměstí se objevil, do toho nepočítá.

"Co se týče Holešovské výzvy, nikdy jsem s ní neměl nic společného. Byl jsem pozván na dvě akce, ale nic jsem neorganizoval, nic jsem neplatil. S Holešovskou výzvou já žádnou další spolupráci neplánuji, ani Úsvit. Názory pana Popelky a mé na realizace změn se rozcházejí. On šel obléhat budovy, můj způsob prosazování změny je demokratický," distancoval se Okamura i od lídra neparlamentní Holešovské výzvy Jaroslava Popelky. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video